Viete, že ... mínomety ...

Mínomet

K najmenším mínometom patril sovietsky "mínomet - poľná lopatka" kalibru 37 mm z roku 1937, ktorý vystreľoval míny s hmotnosťou asi 0,5 kg na vzdialenosť 300 m.

K najväčším mínometom patria sovietske samohybné mínomety Oka kalibru 420 mm a Kondensator 2P kalibru 406 mm, určené na streľbu špeciálnou (rozumej atómovou) muníciou. Boli skonštruované krátko po druhej svetovej vojne a čoskoro zastarali - nahradili ich taktické rakety.

V súčasnosti je najväčším používaným mínometom ruský (sovietsky) samohybný mínomet 2S4 Tulipán, kalibru 240 mm. Mína váži 130 kg, má dostrel 10 km a rýchlosť paľby je 1 rana za minútu. Môže používať aj špeciálnu muníciu a delostreleckú mínu s presným laserovým navedením Smelčak.

Mínomet s absolútne najväčším kalibrom hlavne je americké zariadenie Little David kalibru 914 mm (32 palcov). Slúžil počas druhej svetovej vojny na testovanie leteckých bômb.

Slovenská (aj česká a ruská) odborná terminológia rozlišuje zbrane mínomet a mažiar (česky minomet a hmoždíř , rusky миномёт a мортира), na rozdiel od anglickej, ktorá pre obe zbrane výraz mortar

zdroj: www.sk.wikipedia.org