Viete, že ... pápež Ján Pavol I. bol na pápežskom stolci len 33 dní?

Ján Pavol I., vl. menom Albino Luciani, (* 17. október 1912, Forno di Canale - † 28. september 1978, Vatikán) bol taliansky duchovný a 263. pápež rímskokatolíckej cirkvi (zvolený 26. augusta 1978). Zomrel 28. septembra toho istého roku. Jeho tridsaťtridňový pontifikát bol (spolu s pontifikátom Benedikta V.) desiatym najkratším v cirkevných dejinách. Keďže zomrel skôr ako sa mohol podstatne zapísať svojou pápežskou činnosťou, spomína sa naňho pre jeho priateľskosť a pokoru, pre ktoré je porovnávaný s „Dobrým pápežom Jánom“ - všeobecne populárnym pápežom Jánom XXIII.

Jeho pontifikát ukončila náhla smrť v noci z 28. na 29. septembra 1978. Ako jej príčina bolo stanovené srdcové zlyhanie. Telo bolo urýchlene zabalzamované, čo znemožnilo pitvu a bolo v rozpore s talianskymi zákonmi; Vatikán to zdôvodnil tak, že jeho zákony pitvu pápeža zakazujú. Faktom je, že Ján Pavol I. mal zdravotné ťažkosti už skôr a v posledných dňoch sa sťažoval na veľmi namáhavý program.

Čoskoro po jeho smrti sa objavili fámy, že nebola prirodzená - väčšinou sa naznačuje, že bol otrávený; zosilneli potom, ako bol za jeho nástupcu vybraný trochu konzervatívnejší Karol Wojtyła. Pre tieto teórie však neboly zistené žiadne priame dôkazy, čo je spôsobené najmä tým, že telo pápeža nebolo podrobené pitve.