Bojnický zámok

Bojnický zámok


Share |
Pre zobrazenie mapy je nutný javaskript.

Kontaktné údaje

Adresa: Zámok a okolie 1, 972 01 Bojnice
Tel.: 046/5430 624
Mobil: -
Fax: 046/5430 051
E-mail: sekretariat@bojnicecastle.sk
Web: www.bojnicecastle.sk

Všeobecné údaje

Prevádzka:

celoročne


Otváracie hodiny Po-Pi:
Otváracie hodiny cez víkend:

Poloha:

Služby:

- denná prehliadka zámku
- nočná prehliadka zámku
- škola v múzeu
- možnosť prenájmu rôznych sál a priestorov zámku na hostiny, spoločenské podujatia, sobáše, obchodné rokovania a pod.
- ďalšie iné zaujímavé programy


Možnosti športového vyžitia:

kúpalisko Čajka, Kúpele Bojnice, volejbal, turistika, cykloturistika, Remata - lyžovanie


Možnosti wellness:

Kúpele Bojnice


V zariadení sa možno dohovoriť:

anglicky, nemecky, maďarsky, ruskyVzdialenosti:

Prievidza 3 km


Popis zariadenia:

Bojnický zámok je národnou kultúrnou pamiatkou a zároveň sídlom múzea. Patrí medzi najkrajšie pamiatkové objekty na Slovensku a vyhľadávajú ho návštevníci z celého sveta. Bojnický zámok je jedným z najstarších a najvýznamnejších slovenských hradov. Stojí na travertínovej kope nad mestom. Prvá písomná zmienka o existencii hradu je z roku 1113 v listine zoborského opátstva. V tomto latinsky písanom dokumente potvrdzuje kráľ Koloman majetky benediktínskeho kláštora sv. Hypolita na území Hornej Nitry.

Pôvodne bol hradom dreveným a vyvinul sa zo staršieho hradiska. Postupne v priebehu 13. storočia bol budovaný z kameňa ako majetok rodu Poznanovcov. Obvodové múry hradu priliehali k nerovnostiam skalnatého terénu a tvorili nepravidelný pôdorys so širokým opevnením.

Koncom 13. storočia sa Bojníc zmocnil uhorský veľmož Matúš Čák Trenčiansky a hrad mu patril do roku 1321. Po Matúšovi Čákovi sa v Bojniciach v 14. a 15. storočí vystriedali ako majitelia nasledujúce šľachtické rody - Gilethovci, Leustachovci, Noffryovci. Výsledkom vtedajších stavebných aktivít je dodnes zachovaný pôdorys v tvare pretiahnutého oválu strednej obytnej časti hradu postavenej okolo malého nádvoria so studňou.

Bojnický hrad i panstvo vždy boli kráľovským majetkom. Kráľ ich prideľoval do zálohy alebo dedičného vlastníctva oddaným veľmožom. V roku 1489 kráľ Matej Korvín daroval bojnický hrad spolu s panstvom svojmu nemanželskému synovi Jánovi Korvínovi. Podľa povestí sám kráľ Matej rád chodieval do Bojníc a sedával pod lipou oproti vstupu do hradu, ktorú nazvali lipou kráľa Mateja. V jej tieni diktoval úradné listiny, ktoré začínajú : "Sub nostris dilectis tillis Bojniciensibus". Po smrti kráľa Mateja sa hradu zmocnili Zápoľského vojská a obývali ho až do roku 1526. Vtedy bolo vybudované mohutné hradné opevnenie, ktoré zostalo zachované v murive aj s vežami dodnes. K vstupnej bráne s padacím mostom, sa pripájali vnútorné hradné múry prerušované v pravidelných odstupoch štyrmi vežami. Zároveň bolo budované aj vonkajšie parkanové opevnenie.


Oznamy:
Momentálne žiadne oznamy.

Fotogaléria

Bojnický zámok 1 Bojnický zámok 2 Bojnický zámok 3 Bojnický zámok 4 Bojnický zámok 5 Bojnický zámok 6