Bojnický zámok
Aktualizované: St, 09/03/2011 - 10:50
Kontaktné údaje
Mobil: -
Fax: 046/5430 051
E-mail: sekretariat@bojnicecastle.sk
Web: www.bojnicecastle.sk
Všeobecné údaje
celoročne
Otváracie hodiny Po-Pi:
Otváracie hodiny cez víkend:
Poloha:
Služby:
- denná prehliadka zámku
- nočná prehliadka zámku
- škola v múzeu
- možnosť prenájmu rôznych sál a priestorov zámku na hostiny, spoločenské podujatia, sobáše, obchodné rokovania a pod.
- ďalšie iné zaujímavé programy
Možnosti športového vyžitia:
kúpalisko Čajka, Kúpele Bojnice, volejbal, turistika, cykloturistika, Remata - lyžovanie
Možnosti wellness:
Kúpele Bojnice
V zariadení sa možno dohovoriť:
anglicky, nemecky, maďarsky, rusky
Vzdialenosti:
Prievidza 3 km
Popis zariadenia:
Bojnický zámok je národnou kultúrnou pamiatkou a zároveň sídlom múzea. Patrí medzi najkrajšie pamiatkové objekty na Slovensku a vyhľadávajú ho návštevníci z celého sveta. Bojnický zámok je jedným z najstarších a najvýznamnejších slovenských hradov. Stojí na travertínovej kope nad mestom. Prvá písomná zmienka o existencii hradu je z roku 1113 v listine zoborského opátstva. V tomto latinsky písanom dokumente potvrdzuje kráľ Koloman majetky benediktínskeho kláštora sv. Hypolita na území Hornej Nitry.
Pôvodne bol hradom dreveným a vyvinul sa zo staršieho hradiska. Postupne v priebehu 13. storočia bol budovaný z kameňa ako majetok rodu Poznanovcov. Obvodové múry hradu priliehali k nerovnostiam skalnatého terénu a tvorili nepravidelný pôdorys so širokým opevnením.
Koncom 13. storočia sa Bojníc zmocnil uhorský veľmož Matúš Čák Trenčiansky a hrad mu patril do roku 1321. Po Matúšovi Čákovi sa v Bojniciach v 14. a 15. storočí vystriedali ako majitelia nasledujúce šľachtické rody - Gilethovci, Leustachovci, Noffryovci. Výsledkom vtedajších stavebných aktivít je dodnes zachovaný pôdorys v tvare pretiahnutého oválu strednej obytnej časti hradu postavenej okolo malého nádvoria so studňou.
Bojnický hrad i panstvo vždy boli kráľovským majetkom. Kráľ ich prideľoval do zálohy alebo dedičného vlastníctva oddaným veľmožom. V roku 1489 kráľ Matej Korvín daroval bojnický hrad spolu s panstvom svojmu nemanželskému synovi Jánovi Korvínovi. Podľa povestí sám kráľ Matej rád chodieval do Bojníc a sedával pod lipou oproti vstupu do hradu, ktorú nazvali lipou kráľa Mateja. V jej tieni diktoval úradné listiny, ktoré začínajú : "Sub nostris dilectis tillis Bojniciensibus". Po smrti kráľa Mateja sa hradu zmocnili Zápoľského vojská a obývali ho až do roku 1526. Vtedy bolo vybudované mohutné hradné opevnenie, ktoré zostalo zachované v murive aj s vežami dodnes. K vstupnej bráne s padacím mostom, sa pripájali vnútorné hradné múry prerušované v pravidelných odstupoch štyrmi vežami. Zároveň bolo budované aj vonkajšie parkanové opevnenie.
Oznamy:
Momentálne žiadne oznamy.