ŽILINA - Hrady Budatín a Strečno už spája cyklotrasa

Hrady Budatín a Strečno už spája cyklotrasa

Cyklistický chodník spájajúci Budatínsky a Strečniansky hrad má byť súčasťou budúcej súvislej 32-kilometrovej cyklotrasy pokračujúcej až k Starhradu na brehu Váhu nad cestou medzi Žilinou a Vrútkami.

Hrady Budatín a Strečno už spája cyklotrasa vedúca popri brehoch Váhu, cyklisti ju budú môcť prvýkrát otestovať v piatok počas Žilinského cyklodňa.

Obidva brehy žilinského vodného diela od priehradného múru až po Mojšovu Lúčku a ďalej popri ceste až po hrad Strečno sú vyasfaltované už tri roky, úplne nový 12-kilometrový úsek medzi priehradným múrom a Budatínskym hradom dokončila žilinská krajská samospráva začiatkom tohto roka.

Výstavba tohto úseku stála okolo 130 tisíc eur, stotisíc eur prispela v rámci spoločného projektu „BikeKIA Žilinského kraja“ automobilka Kia a zvyšok zaplatil kraj.

„Verím, že sa nám týmto cyklochodníkom podarilo vytvoriť lepšie podmienky nielen pre turistov, ale i obyvateľov nášho kraja, pretože cyklistický šport nie je len príjemnou formou aktívneho oddychu, ale i spôsobom alternatívnej dopravy,“ povedal predseda Žilinského samosprávneho kraja Juraj Blanár.

Cyklistický chodník spájajúci Budatínsky a Strečniansky hrad má byť súčasťou budúcej súvislej 32-kilometrovej cyklotrasy pokračujúcej až k Starhradu na brehu Váhu nad cestou medzi Žilinou a Vrútkami. Cyklotrasa spájajúca všetky tri hrady by mala byť hotová do štyroch až piatich rokov a stáť 2,3 milióna eur.

Trasa pre cyklistov, ale i peších turistov je rozdelená na štyri časti. Trasu A tvorí úsek medzi priehradným múrom a Budatínskym hradom, trasa B vedie popri brehoch žilinského vodného diela od priehradného múru po Mojšovu Lúčku, trasa C spája Mojšovu Lúčku a hrad Strečno a trasa D má v budúcnosti pokračovať od lávky v Strečne cez Nezbudskú Lúčku nevyasfaltovaným cyklochodníkom až po Starhrad.

Viac na: www.zilina.sk/