Ardanovce

Pridať údaj - nahlásiť zmenu
Ardanovce


Share |
Pre zobrazenie mapy je nutný javaskript.

Kontaktné údaje

Adresa mestského/obecného úradu: Ardanovce 11, 956 06 Šalgovce
Primátor/Starosta: Maroš Barta
Prednosta/Zástupca starostu: - / Tomáš Rentmeister
Tel.: 038/539 82 77
Mobil: 0904 558 228
Fax: -
E-mail:
Web: www.ardanovce.sk

Všeobecné údaje

Počet obyvateľov: 207

Rozloha obce/mesta v ha: 673

Prvá písomná zmienka: 1317

Úradné hodiny:

Utorok: 11:00 - 15:00
Štvrtok: 13:00 - 17:00Prezentácia:

Obec Ardanovce leží v údolí potoka jedného z prítokov Radošinky na okraji Nitrianskej pahorkatiny tiahnucej sa pod pohorím Považského Inovca. Geograficky patria Ardanovce medzi najzápadnejšie položené obce okresu Topoľčany.

História:

Praveké osídlenie chotára obce poznáme z ľavej terasy potoka medzi Ardanovcami a Šalgovcami. Prieskumom tu boli nájdené zlomky keramiky, kamenné nástroje (sekerky, štiepaná industria) a stopy po stavbách - pravekom sídlisku z obdobia mladšej doby kamennej - neolitu a eneolitu. Praveké osídlenie z okolia obce poznáme napr. z Orešian a Radošiny.
Prvá písomná zmienka o obci pochádza z roku 1317. Ardanovce v nej vystupujú pod názvom Jardan. Podľa jazykovedca Jána Stanislava pomenovanie obce pochádza z osobného mena Jardan. Ardanovce boli v tom čase kuriálnou obcou - šľachtickým majetkom.

Od roku 1332 boli Ardanovce majetkom nitrianskeho biskupstva. Majetky nitrianskeho biskupstva boli organizované v štyroch, neskoršie ôsmich panstvách zvaných oficioláty. Oficiolát v Radošine spravoval biskupský /neskoršie kapitulský/ majetok v Ardanovciach. Rímskokatolícky kostol zasvätený sv. Michalovi archanjelovi, jednému zo siedmich anjelov v anjelskej hierarchii mohol byť v obci postavený na prelome 12. - 13. storočia. Pre kostoly pochádzajúce z ranofeudálneho obdobia je charakteristické umiestnenie na návršiach mimo areálu obce z dôvodu, že slúžili pre viac okolitých obcí. Podrobnejšie datovanie stavby kostola môže overiť len architektonický výskum. Z 15. storočia sa v kostole zachovala kamenná svätenička s maskarónom. Začiatkom 16. storočia a v priebehu 18. storočia prešiel kostol radikálnou prestavbou. Bola pristavená veža a loď kostola bola zaklenutá novou klenbou. V dlažbe kostola boli umiestnené náhrobné dosky, ktoré označovali hroby miestnych zemanov.

Viac histórie: www.ardanovce.sk/-historiaOznam mesta/obce:

Aktuality
http://www.ardanovce.sk/-aktuality

Služby:

autobus reštaurácia športovisko

Fotogaléria

Ardanovce 1 Ardanovce 2 Ardanovce 3 Ardanovce 4 Ardanovce 5 Ardanovce 6 Ardanovce 7 Ardanovce 8 Ardanovce 9

Odkazy/linky

Kultúrahttp://www.ardanovce.sk/-kultura

Fotogaléria miest Fotogaléria obcí