Báhoň

Pridať údaj - nahlásiť zmenu
erb.png


Share |

Kontaktné údaje

Adresa mestského/obecného úradu: Ulica SNP č. 65, 900 84 Báhoň
Primátor/Starosta: Ivan Patoprstý
Prednosta/Zástupca starostu: - / Mgr. Pavol Haviernik
Tel.: 033/645 53 40
Mobil: 0911 891 542
Fax: -
E-mail:
Web: www.bahon.sk

Všeobecné údaje

Počet obyvateľov: 1861

Rozloha obce/mesta v ha: 1057

Prvá písomná zmienka: 1244

Úradné hodiny:

Pondelok: 8:00 - 17.00
Utorok: nestránkový deň
Streda: 8:00 - 17.00
Štvrtok: nestránkový deň
Piatok: 8:00 - 17.00



Prezentácia:

Obec Báhoň leží v dolnej časti úrodnej trnavskej tabule. Patrí do vinárskej oblasti Malokarpatského regiónu a mikroregiónu Červený Kameň.
Najstaršia písomná zmienka o obci (villa Bahun) pochádza z roku 1244, počiatky osídlenia však siahajú až do mladšej doby kamennej, čo dokazujú nálezy neolitného sídliska - volútovej a lengyelskej kultúry, rímsko-barbarského a slovanského sídliska i pohrebiska z doby veľkomoravskej. Od polovice 10. až do 13. storočia obec bola kráľovským majetkom patriacim k bratislavskému hradu, od roku 1306 Martinovi synovi Bugára. V stredoveku viackrát zmenila majiteľov. Dejiny Báhoňa od r. 1580 na viac ako tristo rokov ovplyvnila zemianska rodina Jezernických, ktorých potomkovia postupne získali do svojej držby prevažnú časť obce a stali sa patrónmi tunajšej farnosti. V polovici 16. storočia Báhoň bol dvojrečovou nemecko-slovenskou obcou s prevahou nemeckého obyvateľstva, koncom storočia sa tu usadili aj chorvátski osadníci. V roku 1845 život v obci priaznivo poznačilo vybudovanie trate konskej železnice z Bratislavy do Trnavy. Po prvej svetovej vojne sa začala rozvíjať spoločenská činnosť v rôznych spolkoch, ochotníckom divadle a v športe. V bývalom kaštieli Jezernických v roku 1930 bol otvorený Kadlického ústav pre slepcov. Areál doteraz slúži ako domov pre nevidiacich dospelých z celého Slovenska. Pre nevidiacich a ťažko zdravotne postihnutých bola zriadená prevádzka výrobného družstva invalidov a neskôr vybudovaný nový závod výrobného družstva ELEKTRO ĽUDIB. V roku 1954 zahájila činnosť Odrodová skúšobňa Ústredného kontrolného a skúšobného ústavu poľnohospodárskeho.
Kostol sv. Františka z Assisi postavil v rokoch 1914 – 1921 arch. M. Harminec. V obci sa zachovali dve kaplnky, tri sakrálne prícestné sochy a dva kríže z r. 1874 a 1906. V strede obce je pomník padlým v prvej a druhej svetovej vojne.

Obec má komplexnú technickú vybavenosť. K športovej činnosti slúži futbalový štadión, športový areál na školskom dvore i tenisové kurty. V obci je predajňa potravín, pohostinstvo a pizzeria. Rekreačné možnosti poskytujú blízke Slnečné jazerá v Senci a turistické výlety do horského prostredia Malých Karpát.

História obce: www.bahon.sk/index.php/57/-60

Rodáci a osobnosti: www.bahon.sk/index.php/57/-59
 



Oznam mesta/obce:

Oznamy
www.bahon.sk/index.php/oznamy-obiansky-servis-106

Správy
www.bahon.sk/index.php/vsetky-bleskove-spravy

Služby:

autobus doktor knižnica lekáreň pošta požiarna zbrojnica reštaurácia škola škôlka športovisko vlak

Fotogaléria

bahon vlajka erb

Odkazy/linky

Malokarpatská vínna cesta
www.bahon.sk/index.php/-61/-63

Kultúra
www.bahon.sk/index.php/77

Šport
www.bahon.sk/index.php/port-topmenu-33


Fotogaléria miest Fotogaléria obcí