Baňa

Pridať údaj - nahlásiť zmenu
Baňa


Share |
Pre zobrazenie mapy je nutný javaskript.

Kontaktné údaje

Adresa mestského/obecného úradu: Baňa 47, 091 01 Stropkov
Primátor/Starosta: František Šlang
Prednosta/Zástupca starostu: -/-
Tel.: 054 / 742 27 09
Mobil: 0903 374 242
Fax: -
E-mail:
Web: -

Všeobecné údaje

Počet obyvateľov: 196

Rozloha obce/mesta v ha: 191

Prvá písomná zmienka: 1957

Úradné hodiny:
-

Prezentácia:

Samostatnou obcou sa stala až 1957, dovtedy bola osadou obce Bokša. V minulosti sa obyvatelia popri poľnohospodárstve a lesnom hospodárstve zaoberali aj výrobou šindľov. Pôdu obrábali súkromne hospodáriaci roľníci, časť obyvateľstva pracovala v priemyselných a lesných podnikoch v Stropkove, Svidníku a Košiciach.

Baňa leží v Nízkych Beskydách na pravostrannom prítoku Ondavy. Nadmorská výška v strede obce je 420 m n. m. a v chotári 250 -500 m n. m. Mierne členitý povrch chotára s hlbokými, úzkymi dolinami tvoria pieskovce, ílovce a svahové hliny. Južná časť chotára je odlesnená, v severnej časti je súvislý les s porastom buka a brezy.

Veľkosť katastra je 191 ha. V obci je kultúrny dom, dom smútku, rímskokatolícky kostol a Kalvária – zastavenia krížovej cesty.

V obci sa nachádzajú potraviny – obchodná prevádzka. Obec je členom Mikroregiónu Ondava so sídlom v Duplíne od roku 2000.

Každoročne sa 14. septembra koná celofarská púť na sviatok Povýšeniu sv. Kríža s počtom účastníkov 300 – 500, ktorú organizuje Rímskokatolícky farský úrad v Stropkove. Prvý septembrový týždeň sa konajú cyklistické preteky o pohár Tesly Stropkov s počtom 50-60 pretekárov.

Okolie obce je vhodné na turistiku a agroturistiku.Oznam mesta/obce:
Momentálne žiadne oznamy.

Služby:

autobus knižnica reštaurácia športovisko

Fotogaléria

Baňa 1 Baňa 2 Baňa 3

Odkazy/linky

Momentálne žiadne odkazy/linky.

Fotogaléria miest Fotogaléria obcí