Banské múzeum v prírode - Banská Štiavnica

Banské múzeum v prírode - Banská Štiavnica


Share |
Pre zobrazenie mapy je nutný javaskript.

Kontaktné údaje

Adresa: Kammerhofská 2, 969 01 Banská Štiavnica
Tel.: 045/692 07 60, 694 94 22
Mobil: -
Fax: 045/692 07 61
E-mail: sbm@muzeumbs.sk
Web: www.muzeumbs.sk

Všeobecné údaje

Prevádzka: Celoročná
Otváracie hodiny Po-Pi:

Otváracie hodiny
www.muzeumbs.sk/otvaracie-hodiny


Otváracie hodiny cez víkend:

Poloha:
Banské múzeum v prírode je umiestnené západne od centra mesta cca 1 km v smere na Levice
Služby:
  • Predaj – publikácie
  • Svadobné obrady a hostiny
  • Prenájom priestorovv

Možnosti športového vyžitia:
-
Možnosti wellness:
-
V zariadení sa možno dohovoriť:
-

Vzdialenosti:

Popis zariadenia:

Banské múzeum sa rozkladá v malebnom údolí pod tajchom Klinger na rozhraní mesta a divočiny.

Už 40 rokov poskytuje návštevníkom jedinečný zážitok z prehliadky originálnych banských priestorov. Ako najstaršia a tematicky najrozsiahlejšia banícka expozícia na Slovensku ukazuje vývoj rudného baníctva v stredoeurópskom priestore od stredoveku do konca 20. storočia.

Najvzácnejší exponát
V podzemnej expozícii je to jednoznačne Gápel na konský pohon , ktorý je jediný takýto stroj– motor od banského výťahu, ktorý sa na Slovensku zachoval. Povrchovej expozícii svojím významom jednoznačne kraľuje Kachelmanov vodnostĺpcový ťažný stroj premiestnený zo šachty Lill v Hodruši. Je to pamätník slávnej éry vodnostĺpcových strojov, ktoré v 18. storočí zachránili banskoštiavnické baníctvo od zániku a stáli na čele technického pokroku v celosvetovom meradle.

Čakanie na vstup do podzemnej expozície si môžete spríjemniť prehliadkou povrchovej expozície. Obzvlášť atraktívna je Geologická náučná expozícia, ktorá na malej ploche prezentuje geologický vývoj Slovenska. Na geologickej mape a sedemdesiatich stanovištiach môžete vyhľadať horniny pochádzajúce z vášho rodiska. Sú tu sústredené jedinečné technické banícke pamiatky banskoštiavnického regiónu.

Extra zážitok
Prehliadku podzemia absolvujete vystrojený prilbou, plášťom a lampou, čo je jedinečný zážitok, ktorého fotografie by nemali chýbať v žiadnom fotoalbume cestovateľa.


Oznamy:

Kalendár podujatí
www.muzeumbs.sk/kulturne-a-spolocenske-akcie/kalendar-podujati/

Fotogaléria

Banské múzeum v prírode - Banská Štiavnica Banské múzeum v prírode - Banská Štiavnica Banské múzeum v prírode - Banská Štiavnica Banské múzeum v prírode - Banská Štiavnica Banské múzeum v prírode - Banská Štiavnica Banské múzeum v prírode - Banská Štiavnica Banské múzeum v prírode - Banská Štiavnica Banské múzeum v prírode - Banská Štiavnica Banské múzeum v prírode - Banská Štiavnica