Betliar

Pridať údaj - nahlásiť zmenu
Betliar


Share |
Pre zobrazenie mapy je nutný javaskript.

Kontaktné údaje

Adresa mestského/obecného úradu: Šafárikova 67, 049 21 Betliar
Primátor/Starosta: Ing. Ľubomír Zatroch
Prednosta/Zástupca starostu: - / Ing. Helena Elexová
Tel.: 058/798 31 14, 058/788 31 71
Mobil: 0905 854 884
Fax: 058/788 31 70
E-mail:
Web: www.obecbetliar.sk

Všeobecné údaje

Počet obyvateľov: 940

Rozloha obce/mesta v ha: 2467

Prvá písomná zmienka: 1330

Úradné hodiny:
Pondelok: 08:00 - 12:00 / 12:30 - 15:00
Utorok: 08:00 - 12:00 / 12:30 - 15:00
Streda: 08:00 - 12:00 / 12:30 - 16:00
Štvrtok: nestránkový deň
Piatok: 08:00 - 12:00 / 12:30 - 14:00


Prezentácia:

Obec Betliar leží v juhovýchodnej časti Slovenského Rudohoria v doline rieky Slanej. Južná časť chotára sa strmo zvažuje z nižšej hornatiny do nivy, odtiaľ vystupuje do vrchoviny a nižšej hornatiny. V súčasnosti tu žije okolo 1000 obyvateľov v 306 trvale obývaných domoch. V obci je však aj 92 neobývaných domov. Najväčšími zamestnávateľmi v obci v súčasnosti sú NOTES a.s. Slavošovce, závod Betliar s papierenskou výrobou a Lesy SR š.p., OZ Rožňava, ktoré okrem správy lesov a zvernice prevádzkujú aj manipulačný sklad, kde sa spracúva a ďalej expeduje drevo vyťažené v tunajších lesoch. Ďalej sa tu nachádzajú dve drevospracujúce firmy i ďalšie prevádzkarne.  

Obecný úrad vlastní chatovú osadu v areáli parku v blízkosti kaštieľa, v ktorej poskytuje ubytovacie služby turistom počas letnej sezóny. K nim pribudlo v tomto roku malé parkovisko pre motorové vozidlá. Stravovacie služby poskytuje reštaurácia pri nákupnom stredisku i v areáli parku. Súčasnosť obce charakterizuje čulý cestovný ruch. Najmä počas letných mesiacov navštívi Betliar a jeho pamiatky množstvo domácich i zahraničných turistov, vďaka čomu sa stáva známym v mnohých krajinách sveta.

Obec Betliar leží v juhovýchodnej časti Slovenského Rudohoria v doline rieky Slanej. Južná časť chotára sa strmo zvažuje z nižšej hornatiny do nivy, odtiaľ vystupuje do vrchoviny a nižšej hornatiny. Obcou pretekajúci Krivý potok sa pod obcou vlieva do rieky Slaná. Krivý potok má hydrologické číslo 260 a je v správe Povodia Hrona so sídlom v Banskej Bystrici závod Rimavská Sobota.

Uplynulo 675 rokov od prvej známej písomnej zmienky o Betliari. Uvádza sa pod názvom Bethler ako vlastníctvo predkov rodiny Štítnických. Jeho chotárne územie bolo súčasťou brzotínskeho panstva a všetko, čo sa v ňom udialo, bolo pripisované v prospech či neprospech Brzotína. Maďarský historik Bálint Ila tvrdí, že Betliar vznikol po roku 1291. Dnes už nezistíme, koľko osád pred ním na jeho území existovalo, ako sa volali a čo sa s nimi stalo. O tom, ako vznikol Betliar a jeho názov, nemáme hodnoverné doklady. Isté je, že za svoj vznik môže vďačiť nerastnému bohatstvu Volovského pohoria, v ktorom najmä nemeckí baníci ako „pozvaní“ hostia kutali a dolovali vzácne rudy.

Viac o obci: www.obecbetliar.sk/informacie-o-obci-1/sucasnost/

História

V roku 2015 uplynulo už 685 rokov od prvej známej písomnej zmienky o Betliari z roku 1330. Uvádza sa pod názvom Bethler ako vlastníctvo predkov rodiny Štítnických. Jeho chotárne územie bolo súčasťou brzotínskeho panstva a všetko, čo sa v ňom udialo, bolo pripisované v prospech či neprospech Brzotína. Maďarský historik Bálint Ila tvrdí, že Betliar vznikol po roku 1291. Dnes už nezistíme, koľko osád pred ním na jeho území existovalo, ako sa volali a čo sa s nimi stalo.

O tom, ako vznikol Betliar a jeho názov, nemáme hodnoverné doklady. Isté je, že za svoj vznik môže vďačiť nerastnému bohatstvu Volovského pohoria, v ktorom najmä nemeckí baníci ako „pozvaní“ hostia kutali a dolovali vzácne rudy.

Viac histórie: www.obecbetliar.sk/informacie-o-obci-1/prva-pisomna-zmienka/Oznam mesta/obce:

Podujatia a udalosti

www.obecbetliar.sk/aktualne/podujatia-a-udalosti/

Aktuality
www.obecbetliar.sk/aktuality/

Služby:

autobus knižnica pošta reštaurácia škola škôlka športovisko

Fotogaléria

Betliar 1 Betliar 2 Betliar 3 Betliar 4 Betliar 5 Betliar 6 Betliar 7 Betliar 8 Betliar 9 Betliar 10

Odkazy/linky

Firmy a organizácie
- www.obecbetliar.sk/firmy-a-organizacie/

Šport a rekreácia
www.obecbetliar.sk/sport-a-rekreacia/


Fotogaléria miest Fotogaléria obcí