Bukovec
Kontaktné údaje
Prednosta/Zástupca starostu: - / -
Tel.: 034/624 39 20, 624 39 29
Mobil: 0905 112 341
Fax: 034/624 39 29
Všeobecné údaje
Počet obyvateľov: 414Rozloha obce/mesta v ha: 1560
Prvá písomná zmienka: 1592
Pondelok: 7:30 - 16:00
Utorok: 7:30 - 16:00
Streda: 7:30 - 17:00
Štvrtok: 7:30 - 16:00
Piatok: 7:30 - 12:00
Prezentácia:
Obec Bukovec leží v západnej časti Myjavskej pahorkatiny. Nadmorská výška v strede obce je 360 m n.m. a jej celková rozloha je 1560 ha.V roku 1592 bola vydaná pre obec Bukovec zakladacia listina. Bukovec sa rozvíjal uprostred nedostupných a mĺkvych hôr, preto v ňom nachádzali útočisko všetci tí, ktorí museli utekať pre náboženské nepokoje alebo kruté utláčanie. Najstaršou kultúrnou pamiatkou v obci je rímskokatolícky kostol zo 17. storočia, upravený v 18. storočí. V rokoch 1824 – 1829 bol vybudovaný evanjelický klasicistický kostol. Ďalšou významnou historickou budovou v obci je renesančná zvonica z konca 19. storočia. V obci mali istú dobu pôsobisko i významnéslovenské osobnosti ako Július Bodnár, historik a etnograf, ktorý tu pôsobil v rokoch 1897 až 1926 a v rokoch 1927 – 1934 tu našiel svoje útočisko Vladimír Roy – básnik a prekladateľ. Chotár obce je krásny, pahorkovitý kraj, tvorený vysokou pláňou prerytou dolinami a výmoľmi. Vodstvo vytekajúce z bukovského chotára sa vlieva do rieky Myjava. V okolitých miešaných lesoch si prídu na svoje milovníci prírody, hubári i poľovníci. Plodmi lesa sú huby (dubáky, májovky, masliaky…), jahody, maliny a jalovec. Z divej zveri sa tu vyskytuje zajac, králik, srnčia zver, divá sviňa, líška, kuna a tchor. Príjemným zážitkom je vychádzka na nedaľekú zrúcaninu hradu Branč. Atrakciou je i nevídaný geomorfologiký útvar, ktorý vznikol pri zosuve pôdy v roku 2006 pri osade u Kubicov. Z hľadiska ochrany prírody sú v obci zaujímavé nasledujúce územia, ktoré sú navrhnuté ako genofondovo významné lokality:
Žriedlovský potok – zachované ekosystémy vodného toku – prirodzené koryto i druhové zloženie
Drviská – zachované lesné cenné ekosystémy v bradlovom pásme, prevažne dubo-hrabiny, vyskytujú sa aj lúky, sady, skalné útvary, na západnom výbežku xerotermné porasty skál a sutín, bohato kosené lúky a lúčne sady s veľkým množstvom ohrozených druhov. Územie je typickým kopaničiarskym osídlením so špecifickým spôsobom hospodárenia. Významné sú i porasty na nive vodného toku a brehové porasty.
Debernícky potok – jelšový brehový porast vodného toku s dobrou štruktúrou
Chrčkova dolina – zachovaný brehový porast vodného toku, lúčne úhory, prameniskové mokrade. V obci vyvíjajú činnosť kluby, spolky a združenia: Telovýchovná jednota Družstevník – futbalový oddiel, Jednota dôchodcov Slovenska, Klub slovenských turistov Bukovec, Únia žien Slovenska a Poľovnícke združenie. Obec spolupracuje s jednotlivými klubmi a spolkami, ktoré v nej vyvíjajú činnosť na organizovaní viacerých kultúrnych podujatí v obci počas celého roka. Každoročne je organizované kultúrne podujatie pri príležitosti výročia založenia obce, na ktorom sa zúčastňujú všetky združenia pôsobiace v obci. Počas plesovej sezóny sa v obci každoročne koná ples, ktorý organizuje poľovnícke združenie. Telovýchovná jednota sa stará o športové vyžitie poriadaním futbalových zápasov a turnajov.
Viac o obce - http://www.bukovec.eu/obec-25/o-obci/
Oznam mesta/obce:
Aktuality
- http://www.bukovec.eu/samosprava-1/aktuality/
Služby: