Bziny

Pridať údaj - nahlásiť zmenu
Bziny


Share |
Pre zobrazenie mapy je nutný javaskript.

Kontaktné údaje

Adresa mestského/obecného úradu: Brezovecká 96/8, 026 01 Dolný Kubín
Primátor/Starosta: PhDr.Miriam Mokošová
Prednosta/Zástupca starostu: - / Ing. Marek Jakubjak
Tel.: -
Mobil: 0948 158 034, 0905 943 969
Fax: -
E-mail:
Web: www.bziny.eu

Všeobecné údaje

Počet obyvateľov: 584

Rozloha obce/mesta v ha: 584

Prvá písomná zmienka: 1345

Úradné hodiny:

Pondelok: 7:00 - 15:00   
Utorok: 7:00 - 15:00
Streda: 7:00 - 17:00
Štvrtok: 7:00 - 15:00
Piatok: 7:00 - 13:00Prezentácia:

Bziny sú obec na Slovensku v okrese Dolný Kubín. Od neho sú vzdialené 4km. Je to malá samostatná obec usadená v Oravskej vrchovine na ľavom brehu Oravy pod kopcom Brezovec. Jej okolie má ráz pahorkatiny až vrchoviny s nadmorskými výškami do 900m. Okolité kopce sú značne odlesnené. Obec bola založená okolo roku 1345, patrila Oravskému hradu.

Názov obce je odvodený od názvu rastliny bez, baza ktorá tu rástla vo veľkom množstve. Bola rozdelená na dve časti: sedliacku a valaskú. Počas Kuruckých bojov v 17. storočí dedina spustla. Okrem poľnohospodárstva a chovu dobytka sa obyvatelia venovali kamenárstvu: vyrábali kamenné dlaždice, brúsky a náhrobníky. Obyvatelia Bzín sa podieľali na založení Pucova,Pribiša a Pokryváča. Bziny ležali pri hlavnej kráľovskej ceste.V roku 1993 sa obec Bziny odčlenila od mesta Dolný Kubín a stala sa samostatnou obcou.

História 

BZINY sú jednou z najstarších obcí na Orave. Názov obce Bziny je odvodený od názvu rastliny bez, baza, buzina, ktorá tu rástla vo veľkom množstve. V 14. storočí sa Bziny skladali z dvoch častí, sedliackej a valaskej. Podľa niektorých historikov obec vznikla v roku 1343 alebo aj skôr. Najstaršia písomná zmienka o obci je z 2 . 6. 1345. Konvent Panny Márie v Turci oznamoval uhorskému kráľovi Ľudovítovi Veľkému, že dňa 31. 5. 1345 vymerali chotár dediny Záskalie pre Mikuláša, syna Beneho Lučisku. V podrobnom popise sa uvádza chotárna hranica s obcou Bzina. Oravský župan Detrik Bebek podporoval kolonizáciu Oravy, preto v roku 1379 daroval valachovi Pavlovi, synovi Biachovmu, kráľovský les ležiaci nad domami bzinských sedliakov. Pavol tu vybudoval osadu, ktorá dostala názov Bzina valaská. Valasi neboli zaťažení robotovaním na poliach, mohli nosiť zbraň, strážili cesty a chotáre pred zbojníkmi, sprevádzali pocestných.V roku 1420 sa spomína dedina Bziny, ktorá patrila do kráľovského majetku spravovaného oravským županom.

Viac histórie: - www.bziny.eu/obec-2/historia/

Významné osobnosti obce: www.bziny.eu/obec-2/historia/vyznamne-osobnosti-obce/Oznam mesta/obce:
Aktualitywww.bziny.eu/aktualne/aktuality/  

Služby:

autobus kanalizácia knižnica pošta reštaurácia škola škôlka športovisko vlak

Fotogaléria

Bziny 1 Bziny 2 Bziny 3 Bziny 4 Bziny 5 Bziny 6 Bziny 7 Bziny 8

Odkazy/linky

Kalendár akciíwww.bziny.eu/aktualne/kalendar-akcii/?archiv=1 Obecná knižnicawww.bziny.eu/organizacie/obecna-kniznica/ Športwww.bziny.eu/organizacie/sportovy-klub-bziny/www.bziny.eu/organizacie/sportovy-klub-bziny-sachovy-oddiel/ Organizáciewww.bziny.eu/organizacie/materska-skola/

Fotogaléria miest Fotogaléria obcí