Chudá Lehota

Pridať údaj - nahlásiť zmenu
Chudá Lehota


Share |
Pre zobrazenie mapy je nutný javaskript.

Kontaktné údaje

Adresa mestského/obecného úradu: Chudá Lehota, 956 38 Šišov
Primátor/Starosta: Ing. Milan Daniš
Prednosta/Zástupca starostu: - / Mgr. Martina Ševčíková
Tel.: 038/769 26 30
Mobil: -
Fax: 038/769 26 30
E-mail:
Web: www.chudalehota.sk

Všeobecné údaje

Počet obyvateľov: 213

Rozloha obce/mesta v ha: 376

Prvá písomná zmienka: 1400

Úradné hodiny:
-

Prezentácia:

Územie bolo pravdepodobne osídlené už v 12. stor., keď bolo súčasťou kláštorného majetku kláštora benediktínov na Zobore pod starým názvom Dubokany. Chudá Lehota bola založená hosťami z Nadlíc so súhlasom zoborského opáta už pred rokom 1345. Vznikla na tzv. nemeckom alebo zákupnom práve ako šoltíska dedina. Obec sa prvýkrát spomína roku 1400 ako Wylies, maďarsky znamená nové sídlo.

Zdá sa, že sa skôr jednalo o prenájom a rodina osídlila toto územie, keď sa tu v hájoch spomínaného kláštora usadilo nové obyvateľstvo s klčovaním získali málo úrodnú pôdu. Preto poddaní mali istý čas lehotu, t. j. úľavu na povinnostiach.

Ďalšia hodnoverná správa o obci pochádza zo 17. júla 1407, keď na sviatok sv. Svorada a Benedikta vydal nitriansky biskup a predstavený zoborského kláštora Hynko listinu, v ktorej konštatuje neúspešné snaženie o trvalé osídenie tohto kláštorného majetku. Po zániku zoborského kláštora roku 1468 obec pripadla nitrianskemu biskupstvu, resp. veľprepošstvu a kapitule v správe panstva v Skačanoch.

Obyvatelia obce museli odovzdávať cirkevné desiatky a to až 15 prešpurských meríc pšenice, jačmeňa, raži a ovsa do sídla správy biskupských majetkov v Skačanoch.Oznam mesta/obce:
Momentálne žiadne oznamy.

Služby:

autobus doktor knižnica pošta škola škôlka športovisko vlak

Fotogaléria

Chudá Lehota 1 Chudá Lehota 2 Chudá Lehota 3

Odkazy/linky

Momentálne žiadne odkazy/linky.

Fotogaléria miest Fotogaléria obcí