Demänovská ľadová jaskyňa

Demänovská ľadová jaskyňa


Share |
Pre zobrazenie mapy je nutný javaskript.

Kontaktné údaje

Adresa: 032 51 Demänovská Dolina
Tel.: +421 44 559 16 73
Mobil: -
Fax: -
E-mail: djslob@ssj.sk
Web: www.ssj.sk

Všeobecné údaje

Prevádzka: Hlavná sezóna (jún-august) 9:00-16:00, mimosezóna 9:30-14:00, zatvorené 1.október - 14. máj a všetky pondelky
Otváracie hodiny Po-Pi:
Otváracie hodiny cez víkend:

Poloha:

Služby:

Tradičný okruh má dĺžku 1 150 m a prevýšenie 86 m. Na trase je 913 schodov. Dlhý okruh má dĺžku 2 150 m, rovnaké prevýšenie a 1 118 schodov. Dĺžka trvania prehliadky tradičného okruhu je asi 60 min, pri veľkom okruhu približne 100 min. Priemerná teplota v jaskyni je od 6,1 do 7°C.

Dlhý okruh

K Tradičnému okruhu je pričlenená časť: Veľký dóm - najrozmernejší podzemný sprístupnený priestor na Slovensku s podzemným riečiskom a mäkkým čistobielym sintrom. Druhá časť - Ružová sieň a Králova galéria, časť morfologicky najpestrejšej výzdoby v DJS, unikátne jaskynné lekná a jazerné špongiovité tvary, jaskynné perly a množstvo tvarov sintrovej výzdoby po celom úseku tejto časti.

Prehliadka Veľkého okruhu v Demänovskej jaskyni slobody sa uskutoční pri minimálnom počte 10 osôb. Prehliadka sa začína v období mimo sezóny o 13:00, v hlavnej sezóne o 13:15.

Tradičný okruh

Prehliadka najzaujímavejších priestorov systému Demänovských jaskýň, sprístupnených od 5.5.1933. Unikátne sintrové formy, podzemná rieka Demänovka, krasové jazierka a typické riečne modelované chodby a stropné korytá. Vo vyšších úrovniach steny, pukliny a stropy zdobené bohatou kvapľovou výzdobou. Zastávky sú na najzaujímavejších miestach s odborným výkladom, zameraným na genézu a históriu jaskyne s popisom jednotlivých častí.


Možnosti športového vyžitia:
-
Možnosti wellness:
-
V zariadení sa možno dohovoriť:
anglicky, nemecky, rusky

Vzdialenosti:

Nachádza sa na pravej strane Demänovskej doliny na severnej strane Nízkych Tatier, v Národnej prírodnej rezervácii Demänovská dolina na území Národného parku Nízke Tatry. Vchod do jaskyne v dolinke Točište je v nadmorskej výške 870 m.

Jaskyňa sa nachádza 13 km južne od Liptovského Mikuláša v Nízkych Tatrách, na pravej strane Demänovskej doliny, niekoľko kilometrov pod známym lyžiarskym strediskom Jasná. Serpentínový chodník od parkoviska k jaskyni má dĺžku asi 400 m a prevýšenie 67 m. Výstup k jaskyni trvá 10 - 15 min. Na výstupovej trase je náučný chodník.


Popis zariadenia:

Jaskyňu objavil A. Král za pomoci A. Mišuru a ďalších prieskumníkov suchým najspodnejším ponorom Demänovky v roku 1921. V roku 1922 vznikla Komisia pre zverejnenie Demänovských jaskýň, ktorá začala sprístupňovacie práce. V roku 1923 inštalovali dočasné elektrické osvetlenie. Časť jaskyne od Mramorového riečiska cez Veľký dóm až po Zlaté jazierko sprístupnili v roku 1924.

Prvé zmienky o jaskyniach v Demänovskej doline pochádzajú už z roku 1299 a prvá konkrétna zmienka o Demänovskej ľadovej jaskyni je z roku 1672.
Istý pán J. P. Hain tu našiel kosti jaskynných medveďov a považoval ich za dračie. Odtiaľ pochádza i staršie pomenovanie Dračia jaskyňa.

2445 m je dĺžka zameraných častí jaskyne s výškovým rozdielom 57 m.

Kedysi sa zvykli na seny jaskyne podpisovať obyčajní návštevníci i významné osobnosti. Podpísali sa tu okrem iných Michal Miloslav Hodža, Samo Chalúpka či Gašpar Fejérpataky-Belopotocký. Vy to dnes už radšej neskúšajte...

GPS súradnice jaskyne:
+49 0´58,33´´
+19 34´54,74´´

Národná prírodná pamiatka Demänovské jaskyne na severnej strane Nízkych Tatier je najdlhším jaskynným systémom na Slovensku. Medzi jej dominanty patrí Demänovská jaskyňa slobody, ktorá dlhé roky očaruje návštevníkov bohatou sintrovou výplňou rozličných farieb, tajuplným podzemným tokom Demänovky i čarokrásnymi jazierkami. Je najviac navštevovanou sprístupnenou jaskyňou na Slovensku.


Oznamy:
Momentálne žiadne oznamy.

Fotogaléria

Demänovská ľadová jaskyňa 1 Demänovská ľadová jaskyňa 2 Demänovská ľadová jaskyňa 3 Demänovská ľadová jaskyňa 4 Demänovská ľadová jaskyňa 5 Demänovská ľadová jaskyňa 6