Drienov

Pridať údaj - nahlásiť zmenu
Drienov


Share |
Pre zobrazenie mapy je nutný javaskript.

Kontaktné údaje

Adresa mestského/obecného úradu: Mierová 1, 082 04 Drienov
Primátor/Starosta: Mgr. Peter Tomko
Prednosta/Zástupca starostu: - / Mgr. Danica Tomčová
Tel.: 051/793 92 22, 793 13 01
Mobil: 0911 225 021
Fax: -
E-mail:
Web: www.drienov.sk

Všeobecné údaje

Počet obyvateľov: 2240

Rozloha obce/mesta v ha: 2027

Prvá písomná zmienka: 1283

Úradné hodiny:

Pondelok: 8:00 - 12:00   13:00 - 15:30
Utorok: 8:00  - 12:00   13:00 - 15:30
Streda: 8:00 - 12:00   13:00 - 17:00
Štvrtok: 8:00 - 12:00   13:00 - 15:30
Piatok: nestránkový deňPrezentácia:

Obec Drienov nájdete na východe Slovenska. Leží v Košickej kotline, medzi mestami Prešov a Košice. História Drienova Z histórie Šariša vyplýva, že naša obec bola jedným z najstarších a najvýznamnejších sídel tohto kraja. Keď chceme začať dobou, z ktorej pochádzajú prvé písomné zmienky o našej obci, musíme povedať, že budeme vlastne rozprávať o dvoch obciach - Drienove a Židove, ktoré niekedy v 17. - 18. storočí splynuli a ďalej existovali pod menom Drienov.

Začnime teda Drienovom. Drienovom sa nazývala obec, ktorá ležala po ľavej strane potoka (jeho pôvodný názov bol Židovský potok) pretekajúceho aj dnes stredom obce, teda vlastne na území jej dnešného centra a Nižného konca. Najstaršie nepísomné dôkazy o jeho existencii pochádzajú z 10. - 12. storočia z veľkomoravského obdobia. Sú to nálezy keramiky a postriebrených esovitých náušníc. Sú dôkazom slovienskeho, resp. slovenského osídlenia tohto územia. Najstarší písomný doklad o Drienove pochádza z roku 1283. Jedným z pážat kráľa Ladislava IV. bol vtedy aj šľachtic Ján, syn Petra z Drienova. Ďalšia správa je hneď z roku 1284 a spomína sa v nej šľachtic Peter z Drienova, syn Juraja. Obe správy potvrdzujú, že v tých rokoch patril Drienov spomenutým šľachticom, ktorí tu mali kúrie.

Z toho potom vyplýva, že obec musela jestvovať dávno pred rokom 1283. Šľachtici z Drienova boli príslušníkmi rozvetveného maďarského rodu Abovcov. Príslušníkmi drienovskej šľachty boli napríklad varadínsky biskup Tomáš a myšliansky prepošt Michal. Abovci boli tiež majiteľmi alebo spolumajiteľmi mnohých iných blízkych aj vzdialenejších obcí napr. Lemešian, Obišoviec, Boliarova, Drienovskej Novej Vsi, Kysaku, Trebejova, Suchej Doliny, Nižnej Vole, Chmeľova, Giraltoviec, Miklušoviec, atď. V písomnostiach sa obec vyskytuje pod maďarským názvom Sumus, Somos. Sloviensky názov sa prvýkrát vyskytuje v listine krakovského kniežaťa Vladislava v roku 1305. Je zrejmé, že Drienov mal ľudový slovenský názov Drinov, ktorého prekladom vznikol úradný maďarský názov. Predpokladá sa, že názov Drinov je odvodený od pomenovania krovitého stromu drieňa - drienky, čiže ľudovo dringy. Zemepisná poloha Drienova, archeologické nálezy, blízka maďarská vojenská osada (z 11. st. v Židove), vývoj osídlenia jeho okolia potvrdzujú, že Drienov dokázateľne jestvoval nepretržite od 9. storočia a patril k najstarším slovienskym dedinám v okolí. (Z knihy Ferdinanda Uličného z edície História - Dejiny osídlenia Šariša, 1990)

História
-
www.drienov.sk/obec-3/historia/Oznam mesta/obce:

Aktuality
- www.drienov.sk/aktuality/

Drienovský občasník
- www.drienov.sk/aktuality/drienovsky-obcasnik/

Služby:

autobus doktor kanalizácia knižnica lekáreň pošta požiarna zbrojnica reštaurácia škola škôlka športovisko telocvičňa ubytovanie

Fotogaléria

Drienov 1 Drienov 2 Drienov 3 Drienov 4 Drienov 5 Drienov 6 Drienov 7 Drienov 8 Drienov 9

Odkazy/linky

Kam za kultúrou
- www.drienov.sk/aktuality/kam-za-kulturou/

Kam za športom
- www.drienov.sk/aktuality/kam-za-sportom/


Fotogaléria miest Fotogaléria obcí