Hervartov

Pridať údaj - nahlásiť zmenu
Hervartov


Share |
Pre zobrazenie mapy je nutný javaskript.

Kontaktné údaje

Adresa mestského/obecného úradu: Hervartov 84, 086 22 Kľušov
Primátor/Starosta: Miroslav Mackanič
Prednosta/Zástupca starostu: - / -
Tel.: 054/472 37 60
Mobil: 0908 879 664, 0911 584 161
Fax: -
E-mail:
Web: www.hervartov.sk

Všeobecné údaje

Počet obyvateľov: 520

Rozloha obce/mesta v ha: 987

Prvá písomná zmienka: 1406

Úradné hodiny:

Pondelok: 8:00 - 16:00
Utorok: 8:00 - 16:00
Streda: 8:00 - 16:00
Štvrtok: 8:00 - 16:00
Piatok: 8:00 - 16:00Prezentácia:

Obec leží na východnom svahu Čergova, v regióne Horného Šariša. Je známa široko-ďaleko najmä vďaka nášmu drevenému gotickému kostolíku sv. Františka z Assisi, ktorý bol v roku 2008 zapísaný do zoznamu svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Kostolík je určite perlou Hervartova a každoročne sem prichádza mnoho domácich i zahraničných turistov. Krásny koloryt ľudovej architektúry dotvárajú aj tzv. "sypance" a zaujímavosťou je aj vyše storočný mlyn. Pre turistov je určite zaujímavý výstup na vrch Žobrák a v jeho blízkosti rozhľadňa, ktorá má výšku 8 m. Z nej je nádherný výhľad na okolitú prírodnú scenériu i na dedinky v predhorí Čergova, v prípade priaznivého počasia aj na vrcholy Tatier. V obci je vybudované nové informačné centrum, ktoré zabezpečuje ubytovanie a príjemné posedenie v priestoroch kaviarne.

Obec sa neustále rozvíja a skrášľuje. Za posledné obdobie boli získané finančné prostriedky zo štátnych dotácií a z eurofondov, pretože z vlastných zdrojov by nebolo možné realizovať výstavbu v obci v takomto rozsahu. V roku 1999 bola obec splynofikovaná. Následne boli zrekonštruované miestne komunikácie a bol vybudovaný nový most. Rozšíril sa intravilán obce s infraštruktúrou, aby bola zabezpečená možnosť výstavby rodinných domov, najmä pre mladé rodiny. Spracovaný a schválený bol Územný plán obce a Program hospodárskeho a sociálneho rozvoja obce.

Bola odkúpená časť kultúrno-správnej budovy od vlastníka Jednota SD, v ktorej sú prevádzkované Potraviny a Pohostinstvo. Prístavbou kultúrno-správnej budovy bolo rozšírené javisko v sále a v jej priestoroch na prízemí bol vybudovaný salónik, ktorý slúži občanom na rôzne spoločenské príležitosti (oslavy jubileí, krstiny a pod.). Nová fasáda na tejto prístavbe bola realizovaná z dotácie Úradu vlády SR (rezerva predsedu vlády). Od roku 2010 prebieha komplexná rekonštrukcia kultúrno-správnej budovy financovaná z eurofondov - projekt schválený v rámci "Programu rozvoja vidieka".  Realizované boli nasledovné práce: nadstavba - priestory pre obecný úrad, nová strecha, výmena okien v celom objekte, zateplenie budovy, nová fasáda.

Históriawww.hervartov.sk/podstranka?stranka=1050

Súčasnosťwww.hervartov.sk/podstranka?stranka=1059Oznam mesta/obce:

Aktuality
www.hervartov.sk

Služby:

autobus kanalizácia knižnica požiarna zbrojnica reštaurácia škola športovisko ubytovanie

Fotogaléria

Hervartov 1 Hervartov 2 Hervartov 3 Hervartov 4 Hervartov 5 Hervartov 6 Hervartov 7 Hervartov 8 Hervartov 9 Hervartov 10 Hervartov 11 Hervartov 12

Odkazy/linky

Ubytovanie
-
www.hervartov.sk/podstranka?stranka=1069

Cyklotrasa
www.hervartov.sk/podstranka?stranka=1061


Fotogaléria miest Fotogaléria obcí