Hlinné

Pridať údaj - nahlásiť zmenu
Hlinné


Share |
Pre zobrazenie mapy je nutný javaskript.

Kontaktné údaje

Adresa mestského/obecného úradu: Hlinné 74, 094 35
Primátor/Starosta: Milena Naštová Hladová
Prednosta/Zástupca starostu: - / Peter Bačišin
Tel.: 057/449 63 34, 488 24 70, 488 24 71
Mobil: 0905 427 363
Fax: -
E-mail:
Web: www.hlinne.sk

Všeobecné údaje

Počet obyvateľov: 1905

Rozloha obce/mesta v ha: 1459

Prvá písomná zmienka: 1333

Úradné hodiny:

Pondelok: 7:00 - 15:00
Utorok:    7:00 - 15:00
Streda:    7:00 - 16:30
Štvrtok:   Nestránkový deň
Piatok:     7:00 - 13:00

obedňajšia prestávka: 12:00 - 12:30Prezentácia:

Obec Hlinné sa rozprestiera v Podslanskej pahorkatine, na brehu rieky Topľa. Zatiaľ nebol v katastri obce vykonaný dôkladný archeologický prieskum, doterajšie nálezy potvrdzujú najstaršie osídlenie oblasti v rímskej dobe. Sídlisko, z ktorého sa vyvinulo Hlinné existovalo pred 13. storočím. Prvá písomná zmienka o obci pochádza z roku 1333. Už v 15. storočí, súdiac podľa existencie kostola a mlyna v dedine, bola rozvinutou obcou.

V 19. storočí začali svoju prevádzku liehovar a kúpele. O storočie neskôr vznikla továreň na spracovanie ľanu. V súčasnosti má Hlinné takmer 1800 obyvateľov. K obci patrí i oddelená rómska osada. S cieľom, zlepšiť životnú úroveň Rómov a tak i celkovú kvalitu života v obci, prebiehajú tu viaceré programy, zameraná na desegregáciu a vzdelávanie tejto skupiny. Pestré náboženské zloženie obyvateľstva odzrkadľuje počet sakrálnych pamiatok v obci. Rímskokatolícky Kostol sv. Štefana Prvomučeníka pochádza z roku 1939. Jeho interiér zdobil vyrezávaný oltár od levočského majstra.

Vzácnosťou je klasicistický zvon z 18. storočia v kostolnej veži. Gréckokatolícky chrám Nanebovzatia Panny Márie pochádza z roku 1793. Nesie znaky baroka a klasicistického stavebného slohu. V jeho interiéri môžete obdivovať pôvodný ikonostas. Gréckokatolícki veriaci majú v obci i farský úrad. Evanjelický kostol stojí na mieste, kde bola predtým drevená zvonica. Ide o modernú stavbu, pochádzajúcu z roku 2001. Rozlúčky so zosnulými sa odohrávajú v dome smútku. Súčasťou budovy obecného úradu je kultúrny dom. Je využívaný na verejné, no i súkromné spoločenské podujatia.

Školstvo má v Hlinnom už dlhú tradíciu. Základná škola sa zapája do viacerých projektov, s cieľom zvýšiť úroveň výučby. Materská škola sídli v samostatnej budove. V obci je autobusové i vlakové dopravné spojenie. K rozvoju športovej činnosti napomáha zriadenie areálu obecného futbalového klubu, multifunkčné ihrisko ako aj telocvičňa pri základnej škole. V okolí obce nájdete viaceré turisticky zaujímavé lokality.

História
www.hlinne.sk/obec-56/o-obci/Oznam mesta/obce:

Aktuality
- www.hlinne.sk/zivot-v-obci/aktuality/

Napísali o nás
- www.hlinne.sk/obec-56/napisali-o-nas/

Služby:

autobus kanalizácia knižnica požiarna zbrojnica reštaurácia škola škôlka športovisko telocvičňa vlak

Fotogaléria

letecký záber 1 letecký záber 2 letecký záber 3 pohľad na obec 1 Námestie so súsoším Obecný úrad Dom smútku Základná škola Materská škola gréckokatolícky kostol rímskokatolícky kostol gréckokatolícky kostol interiér rímskokatolícky kostol exteriér hlinne2_tn evanjelický kostol interiér

Odkazy/linky

Turistika v obci
- www.hlinne.sk/obec-56/turistika-v-obci-hlinne/

Turistická trasa
www.hlinne.sk/obec-56/turisticka-trasa/

Inštitúcie
www.hlinne.sk/institucie/


Fotogaléria miest Fotogaléria obcí