Humenné

Pridať údaj - nahlásiť zmenu
Erb mesta Humenné


Share |

Kontaktné údaje

Adresa mestského/obecného úradu: Kukorelliho 34, 066 28 Humenné
Primátor/Starosta: PhDr. Ing. Miloš Meričko
Prednosta/Zástupca starostu: Ing. Valéria Kurťáková / RNDr. Mária Cehelská
Tel.: 057/78 63 211
Mobil: -
Fax: 057/775 26 67
E-mail:
Web: www.humenne.sk

Všeobecné údaje

Počet obyvateľov: 32667

Rozloha obce/mesta v ha: 2867

Prvá písomná zmienka: 1317

Úradné hodiny:

Pondelok: 7.30 - 15.30
Utorok: 7.30 - 15.30
Streda: 7.30 - 16.00
Štvrtok: 7.30 - 15.30
Piatok: 7.30 - 15.00



Prezentácia:

Humenné – prirodzené centrum Horného Zemplína, malebná oáza na sútoku riek Laborec a Cirocha, perla uložená do zeleného machu Humenských vrchov a Laboreckej vrchoviny. Dnes je to mesto, ktoré si vyše 35 tisíc obyvateľov vyvolilo za svoj domov, mesto, ktoré sa usiluje o dynamický rast hospodárstva, vytváranie priaznivého podnikateľského prostredia a o rast životnej úrovne všetkých jeho obyvateľov.

Prvou písomnou zmienkou o meste je stručný zápis z roku 1317 v elenchu rodiny Druget, ktorý hovorí o darovaní mestečka kráľom Karolom Róbertom za vernosť. Drugetovci už v krátkom čase po získaní majetku spravili z Humenného stredisko svojho domínia, ktoré riadili z novopostaveného sídla – humenského kaštieľa. Do tohoto obdobia spadá aj usadenie františkánov v meste a výstavba kostola s kláštorom na darovaných pozemkoch.

Mesto Humenné - spolu s okolitými obcami vytvára sídelné ťažisko regiónu Horný Zemplín s väzbami na okolité štáty Poľsko, Ukrajinu, Maďarsko a rozvinutým priemyslom, stavebníctvom, energetikou, vodným hospodárstvom, telekomunikáciami, dopravou a ľudským potenciálom, v ktorom sú umiestnené všetky dôležité inštitúcie správy štátu, inštitúcie v oblasti kultúry, školstva, zdravotníctva a cestovného ruchu.

Najväčšou pýchou a dominantou mesta Humenné je renesančný kaštieľ s parkom zo 14. storočia - národná kultúrna pamiatka, dnes sídlo Vihorlatského múzea. Nachádza sa v ňom umeleckohistorická expozícia, prírodovedecká expozícia, galerijná sieň národného umelca, humenského rodáka Oresta Dubaya, stála expozícia z dejín Rómov, jediná na Slovensku a výstavná sieň pre príležitostné výstavy. Súčasťou múzea je expozícia ľudovej architektúry – skanzen s 15 drevenými objektami, ktorý okrem tradičného bývania dokumentuje aj jednotlivé druhy remesiel. Skvostom v skanzene je drevený kostolík z roku 1764, ktorý je súčasťou súboru kostolíkov vyhlasených za Národné kultúrne pamiatky, pôvodne stavaný bez jediného klinca.

Najstaršou architektonickou pamiatkou Humenného je gotický rímskokatolícky kostol s františkánskym kláštorom – národná kultúrna pamiatka. Súčasťou výzdoby interiéru kostola sú vitrážové okná akademického maliara Mikuláša Klimčáka, rodáka z Humenného. V kostole sú umiestnené i telesné pozostatky svätého Bonifáca, je to najvýchodnejší kostol v Európe, postavený v gotickom slohu.

Centrum mesta Humenné tvorí novozrekonštruovaná pešia zóna, ktorej bola v rámci celoštátnej súťaže Stavba roka 2002 Ministerstvom životného prostredia SR udelená Cena za stavebné dielo s najväčším ekologickým a priestorotvorným prínosom.
Jej centrálnou dominantou je zvuková a svetelná Fontána lásky, v jej blízkosti sa nachádza pódium, na ktorom sa v rámci Kultúrneho leta konajú nedeľné koncerty, architektonicky ju doplňuje Potok času, množstvo zelene a lavičiek na príjemné posedenie a odpočinok. V centre je sieť malých, ale i väčších obchodov, butikov, reštaurácií a kaviarní, kde si každý príde na svoje. V meste sídlia i veľké nákupné strediska. Stabilné a úspešne rozvíjajúce sú závody a firmy z rôznych oblasti ekonomiky a priemyslu.

Na kultúrno-spoločenské vyžitie v meste slúži hlavne Mestské kultúrne stredisko, ktoré je organizátorom početných kultúrnych a spoločenských podujatí. V jeho priestoroch sa konajú výstavy, koncerty, divadelné predstavenia a mnoho iných zaujímavých podujatí. V budove sídli kino a Humenská televízia. V blízkosti Domu kultúry sa nachádza amfiteáter, ktorý je miestom rôznych veľkolepých festivalov a koncertov. Ďalšími zariadeniami pre kultúrne vyžitie v meste sú Vihorlatské osvetové stredisko, Vihorlatské múzeum, Centrum voľného času Dúha, Vihorlatská hvezdáreň, Vihorlatská knižnica.

Humenné žije bohatým športovým životom. Športové areály mesta sú sústredené v jednej lokalite. V meste sa nachádza zimný štadión, kúpalisko, krytá plaváreň, tenisový areál, futbalový štadión. Slúžia pre jednotlivé športové kluby ale i širokú verejnosť. Najnovšou športovou pýchou mesta je novopostavená Mestská športová hala, ktorú využívajú predovšetkým volejbalisti a basketbalisti. Volejbalový klub CHEMES Humenné sa hrdí titulom Majster Slovenska 2007-2008 vo volejbale mužov a zbierku domácich trofejí klub doplnil víťazstvom v druhej najväčšej slovenskej súťaži vo volejbale v Slovenskom pohári. Verejnosť má možnosť si vyskúšať aj svoje lezecké schopnosti na umelej lezeckej stene. Zo zimných športov najviac láka lyžovanie v neďalekých strediskách Chlm, Parihuzovce, Danová či Borov. V lete okrem návštevy kúpaliska veľa možností na oddych a relax poskytnú aj okolité hlboké lesy, sú nevyčerpateľnou pokladnicou zážitkov a úlovkov pre hubárov, poľovníkov a všetkých milovníkov prírody.
Kraj okolo Humenného ponúka množstvo možností na turistiku letnú aj zimnú, cykloturistiku, na kratšie i dlhšie prechádzky po okolí.

Humenné je mestom mladých. Cez 4,5 tisíc žiakov si plní povinnú školskú dochádzku v desiatich základných školách v meste, cez 5 tisíc žiakov študuje na jedenástich stredných školách a v roku 2005 bolo v meste Humenné zriadené detašované pracovisko Slovenskej technickej univerzity Fakulty chemickej a potravinárskej technológie v Bratislave, ktoré otvorilo bakalárske štúdium v troch štúdijných odboroch.

Služby cestovného ruchu sa v posledných rokoch dynamicky rozvíjajú. Realizuje sa viacero väčších i menších projektov zameraných na rozvoj infraštruktúry a rozšírenie ponuky možností ako príjemne a zaujímavo stráviť dovolenku či prázdniny.

Ubytovanie ponúka široká škála možností od komfortných hotelov cez turistické chaty, ubytovne a rekreačné strediská v prírode. Stačí si len vybrať podľa vlastných možností.



Oznam mesta/obce:

Zákaznícke a informačné centrum Humenné

Pracovisko je otvorené v spolupráci so Železničnou spoločnosťou Slovensko, a.s. v budove železničnej stanice Humenné.

Ponúka služby v oblasti cestovného ruchu:

- informácie o meste a regióne
- turistika, ubytovanie , doprava
- kopírovanie, fax, internet
- upomienkové predmety mesta a regiónu
- sprostredkovanie ubytovania, návštev kultúrnych pamiatok

Ponúka služby v oblasti železničnej dopravy:

- predaj vnútroštátnych a medzinárodných cestovných dokladov
- zľavy v železničnej preprave
- propagačné materiály, predaj cestovných poriadok
- informácie, poradenstvo
- cestovné poistenie

Miesto:

Železničná stanica, Staničná 1, 066 01 Humenné

Tel.: 057 7881051, fax: 057 7881052, e-mail: zc.humenne@stonline.sk

Mesto Humenné získalo 1. MIESTO v súťaži "Najkrajšie mesto a obec Slovenska 2008" na portáli SLOVAKREGION.

Služby:

autobus kanalizácia knižnica pošta reštaurácia škola škôlka športovisko telocvičňa ubytovanie

Fotogaléria

Gotický rímskokatolícky kostol Všetkých svätých  s františkánskym kláštorom Rally veteránov v Humennom Fontána lásky na Námestí slobody - dominanta centra námestia Mestská športová hala a zimný štadión - súčasť športového areálu mesta Skanzen - greckokatolický chrám sv. archanjela Michala  z r. 1974 Vonkajšie kúpalisko Erb mesta Humenné

Odkazy/linky


Fotogaléria miest Fotogaléria obcí