Jablonica

Pridať údaj - nahlásiť zmenu
Jablonica


Share |
Pre zobrazenie mapy je nutný javaskript.

Kontaktné údaje

Adresa mestského/obecného úradu: Trnavská 801, 906 32 Jablonica
Primátor/Starosta: Ing. Silvester Nestarec
Prednosta/Zástupca starostu: - / Mgr. Eva Kosová
Tel.: 034/658 31 23
Mobil: 0948 074 433, 0948 021 774
Fax: -
E-mail:
Web: www.jablonica.sk

Všeobecné údaje

Počet obyvateľov: 2229

Rozloha obce/mesta v ha: 3144

Prvá písomná zmienka: 1262

Úradné hodiny:

Pondelok: 7:30 - 12:00   13:00 - 15:30
Utorok: 7:30 - 12:00   13:00 - 15:30
Streda: 7:30 - 12:00   13:00 - 17:00
Štvrtok: 7:30 - 12:00   13:00 - 15:30
Piatok: 7:30 - 12:00   13:00 - 14:00Prezentácia:

Obec Jablonica sa nachádza v juhozápadnej časti Slovenskej republiky v prekrásnom prírodnom prostredí Chránenej krajinnej oblasti Malých Karpát. Súčasná dedina žije čulým rušným životom, neustále mení svoju tvár, svoj vzhľad.

Prvá písomná zmienka o obci Jablonica pochádza z roku 1262. Jej prvé pomenovanie bolo villa Jabluncha. Postupne sa jej názov mení, až kým sa neustáli súčasný názov obce Jablonica, odvodený od ovocného stromu jabloň. Názov poukazuje na začiatky vzniku obce. Divoké jablone sa v minulosti vysádzali popri dôležitých obchodných cestách, ich konáre posiate tŕním slúžili ako prirodzené zábrany chrániace cesty i vstupné brány do krajiny. Takto na úpätí Malých Karpát, na starej Českej ceste - Via Bohemica vznikla aj obec Jablonica. Od roku 1607 bola Jablonica mestom, o čom svedčí bronzová pečať s latinským názvom. Túto výsadu stratila v roku 1704 pre zradu Jabloničanov počas Rákoczyho povstania.

Dominantou obce je barokový kostol sv. Štefana Kráľa, ktorý dal postaviť barón Ladislav z Korlátka s manželkou grófkou Júliou Ottlíkovou. S jeho výstavbou sa začalo 19. júna 1729 a trvala 6 rokov. Kostol sv. Štefana kráľa je trojloďová baroková stavba takmer štvorcového pôdorysu so západnou emporou a dvomi poschodovými oratóriami po oboch stranách presbytéria. Hlavná loď je zaklenutá pruskou a valenou klenbou, bočné lode s krížovými klenbami sa otvárajú do hlavnej lode arkádami s pilastrami. Vonkajšia štítová fasáda je zakončená tympanónom a nad ním je nadsadená baroková veža. Hlavný oltár s bohatou stĺpovou architektúrou má neskorobarokovú ornamentiku. Medzi jednotlivými stĺpmi sa v nadživotnej veľkosti nachádzajú plastiky svätého Štefana kráľa, svätého Ladislava a svätých apoštolov Petra a Pavla. V centre je oltárny obraz zobrazujúci Obláciu svätého Štefana. Vybavenie kostola dopĺňa dvojmanuálny orgán s 23 znejúcimi registrami a s bohatou dekoráciou chóru, dva bočné oltáre Srdca Ježišovho a Panny Márie Lurdskej, dva zadné bočné oltáre s neskorobarokovou architektúrou, rokoková kazateľnica s bohatou profiláciou, ktorá je pravdepodobne prácou z okruhu J. R. Donnera, lavice chrámu v rokokovom prevedení, neskorobarokové obrazy a železné mreže. V zadnej časti kostola bola pôvodne krypta, kde boli uložené telesné pozostatky členov Appónyiovskej rodiny. Neskôr bola prerobená na kaplnku, v ktorej je umiestnená socha svätej Kataríny.

Ďalšou významnou dominantou obce je kaštieľ s priľahlým parkom. Kaštieľ bol vybudovaný v barokovom slohu. Ide o dvojposchodovú budovu s troma krídlami, na hlavnej fasáde s dvoma štvorbokými nárožnými vežami. Fasáda stavby bola upravená v sedemdesiatych rokoch 18. storočia v barokovo-klasicistickom slohu. Ku kaštieľu patrí baroková trojkrídlová hospodárska budova situovaná do rozsiahleho priestranstva hospodárskeho dvora. Park pri kaštieli bol zakladaný pravdepodobne postupným formovaním okolitého prírodného prostredia.

Viac o obci: - www.jablonica.sk/obec/informacie-o-obci/Oznam mesta/obce:

Obecné noviny ,,Naša Jablonica,,
www.jablonica.sk/obcan/nasa-jablonica/

Oznamy
www.jablonica.sk/zivot-v-obci/oznamy/

Služby:

autobus doktor kanalizácia knižnica lekáreň pošta požiarna zbrojnica reštaurácia škola škôlka športovisko telocvičňa ubytovanie vlak

Fotogaléria

Jablonica 1 Jablonica 2 Jablonica 3 Jablonica 4 Jablonica 5 Jablonica 6 Jablonica 7 Jablonica 8 Jablonica 9 Jablonica 10 Jablonica 11

Odkazy/linky

Združenia a organizácie
- www.jablonica.sk/obcan/zdruzenia-a-organizacie/

Život v obci
www.jablonica.sk/zivot-v-obci/


Fotogaléria miest Fotogaléria obcí