Jasenica

Pridať údaj - nahlásiť zmenu
Jasenica


Share |
Pre zobrazenie mapy je nutný javaskript.

Kontaktné údaje

Adresa mestského/obecného úradu: 018 17 Jasenica 130
Primátor/Starosta: Mgr. Martina Zelenáková
Prednosta/Zástupca starostu: - / -
Tel.: 042/438 51 84, 426 21 31
Mobil: 0910 543 542
Fax: 042/426 21 31
E-mail:
Web: www.jasenica.sk

Všeobecné údaje

Počet obyvateľov: 1234

Rozloha obce/mesta v ha: 730

Prvá písomná zmienka: 1269

Úradné hodiny:

Pondelok: 7:30 - 15:30
Utorok: 7:30 - 12:00
Streda: 7:30 - 16:30
Štvrtok: 7:30 - 15:30
Piatok: nestránkový deň

obedňajšia prestávka: 12:00 - 12:30Prezentácia:

Jasenica v rámci územnosprávneho členenia Slovenska patrí do Trenčianskeho samosprávneho kraja, okresu Považská Bystrica. Obec Jasenica je situovaná v regióne Horné Považie (Severné Považie), v pohorí Javorníkov, v dolnej časti Papradnianskej doline. Dedina susedí zo severnej strany s obcou Stupné, z juhovýchodnej strany s mestskou časťou Podvažie a z juhozápadnej strany s mestskou časťou Šebešťanová. Zo západu hraničí s Udičou a z východnej strany s Hvozdnicou a s Beňovom.

Nech prichádzate do dediny s akejkoľvek svetovej strany, vždy pri vstupe do nej ju budú chrániť a Vás vítať dva vrcholy. Pri vstupe od juhu – od Podvažia, to bude naľavo Hradište s napravo stojacou Dúbravou. Zo severu – od Papradna, Súdna spolu s Lopošnou. Od západu – Udiče,  Hradište s Lopošnou a na východe – od Hvozdnice, Dúbrava s Lopušnou.

Charakteristika katastra

Povrch katastrálneho územia tvorí prevažne odlesnená pahorkatina, ktorej základom sú druhohorné horniny. Obvod katastrálneho územia má vrchovinný charakter, pre ktorý sú typické bradlové tvrdoše. V obvode sú výškovo výrazné už spomínané štyri vrcholy: Hradište, Dúbrava, Súdna a Lopušná.

Hradište leží vo Veľkej Jasenici na juhozápadnom výbežku katastrálneho územia obce na hraniciach s katastrami Udiče a Šebešťanovej. So svojou nadmorskou výškou 636 m je najvyšším vrchom Jasenice. Lopušná je so svojou výškou 582 m n. m. situovaná na severozápadnom výbežku vo Veľkej Jasenici, na hraniciach s katastrami obcí Udiča a Stupné. Dúbrava sa so svojimi 497 m n. m. pri vstupe do dediny výši po pravej strane, na juhovýchodnom výbežku, na hranici s katastrálnym územím Podvažia. Súdna sa hrdí s výškou 576 m. n. m. na severovýchodnom výbežku, na hranici s katastrom Hvozdnice.

Na celom území prevládajú hnedé lesné pôdy. Lesný porast súvislejšieho charakteru pokrýva iba južnú a severovýchodnú časť katastra.

Hydrologickou osou územia je potok Papradnianka, prameniaci vo vrchoch Malého Javorníka, ktorý tvorí geografickú hranicu Veľkej a Malej Jasenice. Významnejším lokálnym tokom je Jasenický potok (Bukovianka), západný prítok Papradnianky, ktorý pramení vo vrchoch Hradišťa.

Územie Jasenice nemá kontrastné výškové rozdiely. Najvyšším bodom je Hradište (641 m n. m.) a miesto, kde tok Paradnianky opúšťa chotár obce je najnižším miestom v obci (295 m n. m.). Výškový rozdiel je 346 metrov. Obývaný stred obce má nadmorskú výšku 311 m n. m.

História - www.jasenica.sk/obec/historia-obce/

 Oznam mesta/obce:

Aktuality
- www.jasenica.sk/obec/aktuality-1/

 

Služby:

autobus knižnica pošta škôlka športovisko

Fotogaléria

Jasenica 1 Jasenica 2 Jasenica 3 Jasenica 4 Jasenica 5 Jasenica 6 Jasenica 7 Jasenica 8 Jasenica 9

Odkazy/linky

Príroda a turistika
- www.jasenica.sk/obec/priroda/

Šport a kultúra
- www.jasenica.sk/obec/sport-a-kultura/


Fotogaléria miest Fotogaléria obcí