Jaskyňa Domica

Jaskyňa Domica


Share |
Pre zobrazenie mapy je nutný javaskript.

Kontaktné údaje

Adresa: 049 55 Dlhá Ves
Tel.: +421 58 788 20 10
Mobil: -
Fax: -
E-mail: domica@ssj.sk
Web: www.ssj.sk

Všeobecné údaje

Prevádzka:

Hlavná sezóna (jún-august) 9:00-16:00, mimosezóna 9:30-14:00, zatvorené 24.-26.december, január a všetky pondelky


Otváracie hodiny Po-Pi:
Otváracie hodiny cez víkend:

Poloha:

Služby:
predaj suvenírov
Možnosti športového vyžitia:
-
Možnosti wellness:
-
V zariadení sa možno dohovoriť:

anglicky, nemeckyVzdialenosti:

Rožňava 25 km
Tornala 25 km


Popis zariadenia:

Mnohoročnou eróznou činnosťou vody vznikol v Silickej planine neďaleko mesta Plešivec jaskynný komplex dlhý 23 km. Časť z neho tvorí na území Maďarska jaskyňa Baradla a zvyšok dlhý sedem kilometrov sa nachádza na našom území.

Prekrásne dielo prírody objavil v roku 1926 Ján Majko, o šesť rokov na to sa z kvapľovej výzdoby mohli tešiť turisti. Jaskyňa Domica má niekoľko priestorov, siení alebo chodieb s osobitným pomenovaním. Najväčšia sieň jaskyne nazvaná podľa jej objaviteľovi je vysoká 20 m, široká 30 a dlhá 80m. Do Majkovej siene sa schádzajú všetky chodby. Najpôsobivejšou časťou priestoru sú kaskádové vodopády zvané Rímske kúpele, cez ktoré preteká riečka Styx. Práve po tomto vodnom toku sa na dĺžke 150 m plavia návštevníci a z diaľky tak obdivujú bohaté jaskynné záclony a drapérie.

Najkrajšou časťou jaskyne je Dóm indických pagod. Svoje pomenovanie dostal podľa veľkého počtu stalagmitov, pripomínajúcich indické pagody. Ďalšie priestory so zaujímavou výzdobou a nevšedným tvarovaním nesú názvy Dóm mystérií, Hrnčiareň, Panenská chodba, Jazierko šťastia, či Prales.

Kvaple nepriťahujú len rozmanitosťou svojich tvarov, ale aj hrou farieb. Minerály prítomné vo vápencovom masíve sa okysličujú a sfarbujú kvaple. Vďaka železu dostávajú odtiene žltej, ružovej až červenej farby, mangán ich sfarbuje na šedo, modrošedo až čierno. Čisto biele kvaple obsahujú len uhličitan vápenatý - kalcit.

Zvláštnosťou jaskyne Domica je hojný výskyt netopierov. V podzemných priestoroch jaskyne sa ich nachádza asi 1500 a podľa odborníkov ide o 16 druhov. Okrem toho je Domica dôležitá pre archeológov, pretože sa v nej nachádza najvýznamnejšie nálezisko bukovohorskej kultúry z pred asi štyri tisíc rokov. Na viacerých miestach sa našli kolové jamy obytných objektov a ohniská, vyše 200 zrekonštruovaných nádob z črepov, kamenné sekery, kliny, kamenné nože a škrabadlá.


Oznamy:
Momentálne žiadne oznamy.

Fotogaléria

Jaskyňa Domica 1 Jaskyňa Domica 2 Jaskyňa Domica 3 Jaskyňa Domica 4 Jaskyňa Domica 5 Jaskyňa Domica 6