Kálnica

Pridať údaj - nahlásiť zmenu
Kálnica


Share |
Pre zobrazenie mapy je nutný javaskript.

Kontaktné údaje

Adresa mestského/obecného úradu: OcU Kálnica, 916 37 Kálnica
Primátor/Starosta: Milan Borcovan
Prednosta/Zástupca starostu: - / Ing. arch. Ján Krchnavý
Tel.: 032/779 88 32
Mobil: 0905 636 972, 0905 488 749
Fax: -
E-mail:
Web: www.kalnica.sk

Všeobecné údaje

Počet obyvateľov: 1007

Rozloha obce/mesta v ha: 2640

Prvá písomná zmienka: 1396

Úradné hodiny:

Pondelok: 8:00 - 11:30   13:00 - 15:00
Streda: 8:00 - 11:30   13:00 - 16:30
Piatok: 8:00 - 12:00

Obecná knižnica:

Streda: 13:00 - 16:30Prezentácia:

Obec Kálnica leží na severozápadnom úpätí Považského Inovca, 8 km východne od Nového Mesta nad Váhom. Stred obce sa nachádza v nadmorskej výške 215 m n. m. Obec dosahuje rozlohu 2 640 ha a v súčasnosti v nej žije 1 018 obyvateľov. Hustota obyvateľstva je 38 ob/km². Krajinne i flóristicky mimoriadne hodnotná je Krajná dolina. V doline sú široké možnosti zberu liečivých rastlín, húb a lesných plodov. V oblasti sa nachádzajú bohaté orchideové náleziská, vyskytuje sa ich tu 14 druhov. Kálnica je známa i mimoriadne priaznivými klimatickými pomermi, čo napomohlo i výstavbe peknej chatovej rekreačnej oblasti Krajná dolina, v ktorej sa nachádza i skromná, ale pekná chata Kálnica.

Prírodné podmienky sú veľmi priaznivé pre rozvoj ovocinárstva a následne i výrobu kvalitných ovocných destilátov, z ktorých najznámejšia je Kálnická slivovica z kálnickej pálenice. Poľnohospodárske družstvo obhospodaruje na Slovensku najsevernejšie položený veľkovýrobný vinohrad s kvalitnými sortami viniča...

História:

Obec Kálnica leží na západnom úpätí severnej časti Považského Inovca pri sútoku Kálnického a Rybnickeho potoka.
Oblasť Kálnice bola osídlená už v eneolite, približne 3 000 rokov pred naším letopočtom. Svedčí o tom hromadný nález rádiolaritových čepelí.

Prvá písomná správa o obci je z r.1396, kde vystupuje pod menom Kabucza. Jej históriu vo veľkej miere ovplyvňovala blízkosť hradu v Beckove. Pravdepodobne už od najstarších čias patrila obec beckovskému hradnému panstvu. Z tohto dôvodu boli majitelia hradu zároveň vlastníkmi Kálnice, od r.1434 to boli Stiborovci, po nich Bánfiovci, od r.1646 pripadlo panstvo na základe dedičského práva komposessorátu dedičných rodov, skladajúcich sa z dvanástich šľachtických rodín. Boli to rodiny: Erdödy, Forgáč, Revai, Pongrác, Medňanský, Bakó, Morvay, Jubnický a Beranyi. Neskôr k nim pribudla rodina Drugeth. Pri takomto veľkom množstve spoluvlastníkov je len samozrejmé, že sa majetkové vzťahy na panstve značne skomplikovali. Vidieť to i na príklade Kálnice. Tá sa rozdelila na dva samosprávne celky: Pánsku Kálnicu /dolnú/ a Rožňovú Kálnicu /hornú/. V Rožňovej Kálnici mala svoje majetky aj zemanská rodina Kálnický - Valovič, ktorá r.1592 získala armálesom od RudolfaII. svoj rodový erb.

V roku 1866 postihla obec cholera a v roku 1873 požiar, pri ktorom vyhorel takmer celý dolný koniec obce. Obyvateľstvo sa zaoberalo poľnohospodárstvom, vinohradníctvom, rybárstvom, sušiarenstvom, ovocinárstvom, výrobou drevených výrobkov, tkaním plátna a šitím krojov. Obec sa významne zapísala do dejín slovenského ochotníckeho divadelníctva už v r. 1906 odohraním hry SVEDOMIE v slovenčine.

História, povesti a príbehy o obci:www.kalnica.sk/obec-2/historia-osobnosti-povesti/

Zaujímavosti a pamiatky: - www.kalnica.sk/obec-2/zaujimavosti-pamiatky/Oznam mesta/obce:

Aktuality
www.kalnica.sk

Udalosti:
www.kalnica.sk/udalosti/

Kálnické ozveny
www.kalnica.sk/obec-2/kalnicke-ozveny/

Služby:

autobus doktor kanalizácia knižnica pošta požiarna zbrojnica reštaurácia škola škôlka športovisko telocvičňa ubytovanie

Fotogaléria

Kálnica 1 Kálnica 2 Kálnica 3 Kálnica 4 Kálnica 5 Kálnica 6 Kálnica 7 Kálnica 8 Kálnica 9 Kálnica 10 Kálnica 11 Kálnica 12

Odkazy/linky

Základná škola s materskou školou
www.zskalnica.sk

Kálnické múzeum
- www.kalnica.sk/obec-2/kultura/muzeum/

Ochotnícke divadlo
- www.kalnica.sk/obec-2/kultura/ochotnicke-divadlo/

Multifunkčné ihrisko
www.kalnica.sk/obec-2/sport/multifunkcne-ihrisko/

Cykloturistika
www.kalnica.sk/obec-2/sport/cyklo-turistika/

Mountainboarding
www.kalnica.sk/obec-2/sport/mountainboarding/


Fotogaléria miest Fotogaléria obcí