Kocurany
Kontaktné údaje
Prednosta/Zástupca starostu: - / Ing. Jozef Hianik
Tel.: 046/543 98 72
Mobil: 0905 585 497
Fax: 046/ 543 98 74
Všeobecné údaje
Počet obyvateľov: 413Rozloha obce/mesta v ha: 417
Prvá písomná zmienka: 1113
Pondelok: 8.00 - 15.00
Utorok: 8.00 - 15.00
Streda: 8.00 - 18.00
Štvrtok: 8.00 - 15.00
Piatok: 8.00 - 13.00
Prezentácia:
Obec Kocurany sa nachádza v strede Hornonitrianskej kotliny v okrese Prievidza, ktorý patrí do Trenčianskeho kraja ako vyššieho územného celku. Rozprestiera sa na svahu kocurianskych vŕškov, patriacich k horskej skupine Malej Magury, ležiacom na nive pravostranného prítoku rieky Nitry. Chotár má rozlohu 4,17 km2 , s nadmorskou výškou od 165 do 411 m. Stred obce má výšku 310 m. Údolie, v ktorom obec leží, jej dalo polkruhovitý tvar. Po celej dĺžke východnej hranice chotára tečie Jeleškový potok, ktorý sa v Opatovciach nad Nitrou vlieva do rieky Nitry. Tento potok tvorí zároveň hranicu s opatovským chotárom. Podobne aj západnú hranicu s máčovským chotárom vytvára horský Dolinský potok, ktorý sa vlieva do Trebianky. Severnú hranicu tvorí chotár Bojníc, na severozápade sú to Šutovce, Diviaky nad Nitricou a Máčov a na juhu Diviacka Nová Ves a Vrbany. Z hľadiska geomorfologického patrí územie obce svojím zvlneným charakterom do celku Kocurianskej pahorkatiny, ktorá zasahuje aj do chotárov Opatoviec nad Nitrou, Bojníc, Seče, Dlžína a Šutoviec. Jednotlivé časti Kocurianskeho katastra nesú chotárne názvy: Nižné, Staré háje, Háje, Lány, Krížne cesty, Dolina, Homôlky, Slivčina a Nádavky. Malá Magura, na úpätí ktorej ležia Kocurany, sa vynorila z vtedajšieho mora spolu s ďalšími takzvanými kryštalickými druhohornými pohoriami (Žiar a Malá Fatra) lemujúcimi Prievidzskú kotlinu. Stalo sa tak počas vrásnenia zemskej kôry prebiehajúceho koncom druhohôr a začiatkom treťohôr. Jadrá týchto pohorí tvoria žuly a ruly, ktoré vykryštalizovali počas druhohôr zo žeravej magmy. Tieto kryštalické procesy prebiehali pri vysokom tlaku a teplote pod povrchom zeme. Takto vzniknuté jadrá ešte pred vrásnením pokryl mohutný obal z bridlíc, dolomitov a vápencov, ktoré sa po milióny rokov usadzovali na dne morí.
Na základe zachovaných písomných prameňov do histórie vstupujú Kocurany v roku 1113, keď sa ich existencia potvrdzuje v listine zoborského opátstva. Metačná listina zoborského opátstva vymenúva všetky svoje majetky. Pre územie hornej Nitry v súpise nie je uvedený názov majetku, ktorý patril zoborskému kláštoru. Z metácie je však jasné, že ide o Opatovce nad Nitrou, Račice, Nováky, Kocurany, Bojnice a Prievidzu.
Súčasné Kocurany svojou polohou a peknou okolitou prírodou ponúkajú návštevníkom rozmanité možnosti trávenia voľného času. Od okresného mesta Prievidza je obec vzdialená 8 km a doprava je zabezpečená miestnou autobusovou dopravou alebo vlastným autom. Najväčším lákadlom okolia je kúpeľné mesto Bojnice, vzdialené 5 km pre dopravné prostriedky, alebo 20 minút pre peších turistov po chodníkoch v prírode, s možnosťou občerstvenia sa na salaši Vígľaš a pochutnaní na rôznych špecialitách. Bojnice sú vyhľadávaným turistickým miestom pre svoj majestátny Bojnický zámok, nádhernú zoologickú záhradu, osviežujúce kúpalisko Čajka a neodlučiteľné termálne kúpele s liečivými prameňmi. Necelých 15 km je vzdialená vodná priehrada Nitrianske Rudno, s možnosťami kúpania, vodných športov a chytania rýb.
Obec Kocurany so svojimi 401 obyvateľmi ponúka svojim návštevníkom rozmanité vychádzky do prírody medzi ihličnaté a lisnaté stromy, ktoré hlavne v letných mesiacoch príjemne chránia pred horúčavami a zároveň ponúkajú možnosti zbieranie hríbov. Pre krásny pohľad z konského sedla je k dispozícií jazdecký klub MITANI, kde pod dohľadom odborníkov naučia sedieť v sedle začiatočníkov a pre skúsených sú pripravené nezabudnuteľné vychádzky na koni po okolí. Kto ma radšej sedlo bicykla, príde si na svoje na cyklistických chodníkoch v okolí Bojníc. Občerstvenie a posedenie vo vnútri i na terase ponúka miestne pohostinstvo Podkova. Základné potraviny je možné nakúpiť v predajni Rozličný tovar.
Obec a jej obyvatelia sú katolíckej viery a aj keď v obci nie je kostol, každú nedeľu sa konajú sväté omše v Dome kresťanskej nádeje, alebo v miestnej kaplnke zasvätenej Panne Márii.
K zaujimavostiam v obci patrí starý cintorín, na ktorom sa zachovali staré železné kríže a nad celou plochou sa vyníma obrovská lipa s obvodom kmeňa 3,6 m pravdepodobne 300 rokov stará.
Symbolom obce je červený štít, v ktorom je nad dvoma zlatými (žltými) vavrínovými ratolesťami zelený drak, bojovník svätý Juraj v striebornom (bielom) brnení so strieborným (bielym) štítom i mečom a so zlatou (žltou) gloriolou okolo hlavy.
Oznam mesta/obce:
Momentálne žiadne oznamy.