Kostolná pri Dunaji

Pridať údaj - nahlásiť zmenu
Kostolná pri Dunaji


Share |
Pre zobrazenie mapy je nutný javaskript.

Kontaktné údaje

Adresa mestského/obecného úradu: Kostolná pri Dunaji 59, 903 01 Senec
Primátor/Starosta: Ing. Igor Šillo
Prednosta/Zástupca starostu: - / Mgr. Ján Miško
Tel.: 02/4590 15 39
Mobil: -
Fax: -
E-mail:
Web: www.kostolnapd.sk

Všeobecné údaje

Počet obyvateľov: 841

Rozloha obce/mesta v ha: 807

Prvá písomná zmienka: 1332

Úradné hodiny:
Pondelok 8:00-12:00 / 13:00-15:30
Utorok 8:00-12:00
Streda 9:00-12:00 / 13:00-17:00
Štvrtok nestránkový deň
Piatok 7:00-12:00


Prezentácia:

Obec Kostolná pri Dunaji patrí medzi menšie obce v okrese Senec. Rozprestiera sa na severnom okraji Podunajskej nížiny vo výmere 807 ha. Z historického hľadiska sa na teritóriu obce v časti Malý Šúr nachádza jedno z najstarších pohrebísk juhozápadného Slovenska. Je datované do staršej doby rímskej. Z archeologického hľadiska sa pokladá za dosiaľ najvýznamnejšie germánske nálezisko. Už koncom minulého storočia sa tu našli rôzne sečné, bodné zbrane, zlomky bronzových a strieborných nádob. V rokoch 1954 až 1961 tu boli vykonané výskumné, záchranárske, archeologické práce, pri ktorých bolo otvorených 66 žiarových hrobov. Tieto boli odborne ošetrené a vyhodnotené. Päťdesiatdeväť nájdených exponátov bolo následne prevezených a umiestnených do Národného múzea – antropologického oddelenia v Prahe.

Obec bola založená v roku 1332 a už v druhej polovici 14. storočia mala svoj kostol. Na vtedajšie pomery to bola významná skutočnosť, nakoľko ku kostolu patrila aj farnosť a vtedy cirkev zabezpečovala skoro všetky potreby občanov (krsty, sobáše, pohreby, listiny atď.), takže obec sa stala centrom (aj vďaka svojej polohe) ďalším deviatim okolitým obciam. Tento rímskokatolícky kostol Ružencovej Panny Márie z 13. storočia sa v obci dochoval dodnes. V roku 1942, počas okupácie maďarským vojskom sa obec spojila s obcou Malý Šúr a zlúčili sa pod spoločným názvom Hasvár. V roku 1948 dostala obce názov Kostolná pri Dunaji, v tom čase v nej žilo 461 obyvateľov, zväčša maďarskej národnosti (71% Maďarov a 21% Slovákov). V obci sa veľkej pozornosti teší Oáza sibírskych tigrov, ktorá sa nachádza v bezprostrednej blízkosti dediny.

História:

V rozsahu rokov 1954 - 1961 sa vykonali v obci Kostolná pri Dunaji v časti Malý Šúr rozsiahle archeologické práce, pri ktorých bolo otvorených až 66 žiarových hrobov. Ide o germánske pohrebisko zo staršej doby rímskej z 1. storočia n.l. Uvedený nález aj vzhľadom na bohatstvo hrobov (spony, ihlice, hroty zbraní, bronzové nádoby, panvice, vedrá, hrebene, opasky) pravdepodobne súvisí s kvádskym Vanniovým kráľovstvom, 21-50 n.l. (Regnum Vannianum ) - prvým štátnym útvarom na území Slovenska.

Viac histórie na: www.kostolnapridunaji.skOznam mesta/obce:

Aktuality
- www.kostolnapridunaji.sk/zivot-v-obci/aktuality/

Úradná tabuľa
www.kostolnapridunaji.sk/zverejnovanie/uradna-tabula/

Služby:

autobus požiarna zbrojnica reštaurácia škôlka športovisko

Fotogaléria

Kostolná pri Dunaji 1 Kostolná pri Dunaji 2 Kostolná pri Dunaji 3 Kostolná pri Dunaji 4 Kostolná pri Dunaji 5 Kostolná pri Dunaji 6 Kostolná pri Dunaji 7 Kostolná pri Dunaji 8 Kostolná pri Dunaji 9 Kostolná pri Dunaji 10 Kostolná pri Dunaji 11 Kostolná pri Dunaji 12

Odkazy/linky

Kalendár akcií v kultúrnom dome
www.kostolnapridunaji.sk/zivot-v-obci/kalendar-akcii-v-kulturnom-dome/


Fotogaléria miest Fotogaléria obcí