Kraľovany

Pridať údaj - nahlásiť zmenu
Kraľovany


Share |
Pre zobrazenie mapy je nutný javaskript.

Kontaktné údaje

Adresa mestského/obecného úradu: 027 51 Kraľovany 186
Primátor/Starosta: Ľuboš Palovič
Prednosta/Zástupca starostu: - / Jarmila Kmeťová
Tel.: 043/589 81 29
Mobil: 0911 653 141, 0903 805 431
Fax: 043/589 81 29
E-mail:
Web: www.obeckralovany.sk

Všeobecné údaje

Počet obyvateľov: 445

Rozloha obce/mesta v ha: 2044

Prvá písomná zmienka: 1363

Úradné hodiny:

Pondelok: 7:00 – 12:00   12:30 – 15:00
Streda: 7:00 – 12:00   12:30 – 16:30
Piatok: 7:00 – 12:00   Prezentácia:

Kraľovany je  obec na Slovensku v okrese  Dolný Kubínom Žilinský kraj. Leží na pomedzi Oravy, Turci a Váhu. Prvá zmienka tejto obce bola v 14. storočí. bol hlavným hospodárskym predpokladom a dôvodom založenia tejto osady. Oravou viedla spojnica medzi. uhorskými banskými mestami a poľskými trhovými strediskami. bol hlavným hospodárskym predpokladom a dôvodom založenia tejto osady. Oravou viedla spojnica medzi. uhorskými banskými mestami a poľskými trhovými strediskami. Dneska si tu podávajú ruky veľké rieky Orava a Váh. Miesto začali volať „Kiralyihaza“ a názov mu ostal, aj keď Belo IV. z Kraľovian odišiel.

Chotárna hranica obce je takmer výlučne prirodzenou hranicou. Dôsledne sleduje horské chrbty a doliny tokov. Na západe prechádza dolinou Šútovského potoka, odkiaľ smeruje na severovýchod až na kótu Žobrák (l 308 m n. m.), ktorý predstavuje najvyšší bod katastra. Medzi lokalitami Vyhnaná a Žiarec, klesá do doliny potoka Bystrička. Odtiaľ smeruje horskou dolinou až ku kóte Kopa (1 187 m n. m). Tu sa katastrálna hranica stáča na západ a horským chrbtom cez kóty 984 m n. m., 783 m n. m. (kóta Sokol) a 616 m n. m., sledujúc hranicu regiónov Orava a Turiec, klesá do doliny rieky Váh. Veľká členitosť reliéfu katastra obce sa odráža aj v značnom rozpätí nadmorských výšok medzi najvyšším (kóta Žobrák l 308 m n. m.) a najnižším (sútok Oravy a Váhu, 430 m n. m.) bodom. Horopisne patrí chotár Kraľovian do systému pohorí Západných Karpát, do Vonkajších Západných Karpát a do Fatransko-tatranskej oblasti.

Katastrálne územie Kraľovian patrí do povodia Váhu. Pestré geologické podložie katastrálneho územia Kraľovian vytvára odlišné podmienky pre výskyt podzemných vôd. V blízkosti katastra Kraľovian je výskyt minerálnych vôd.
Pomerne veľké rozpätie nadmorskej výšky v katastrálnom území Kraľovian, relatívna blízkosť hlavného hrebeňa Krivánskej Malej Fatry a skutočnosť, že kataster zasahuje aj do horských polôh pohorí Malej a Veľkej Fatry spôsobuje, že sa v ňom odrážajú klimatické pomery týchto pohorí.

Viac o obci: - www.obeckralovany.sk/obec/#/obec-kategorie/obec-dnes/

História obce:www.obeckralovany.sk/obec/#/obec-kategorie/historia-obce/Oznam mesta/obce:

Školstvo
www.obeckralovany.sk/zivot-v-obci/#/zivot-v-obci-kategorie/skolstvo/

Aktuality
www.obeckralovany.sk/aktuality/

Spoločenské organizácie
www.obeckralovany.sk/zivot-v-obci/#/zivot-v-obci-kategorie/spolocenske-organizacie/

Služby:

autobus kanalizácia pošta požiarna zbrojnica reštaurácia škola škôlka športovisko ubytovanie

Fotogaléria

Kraľovany 1 Kraľovany 2 Kraľovany 3 Kraľovany 4 Kraľovany 5 Kraľovany 6 Kraľovany 6 Kraľovany 7 Kraľovany 8 Kraľovany 10 Kraľovany 11 Kraľovany 12

Odkazy/linky

Kultúra
www.obeckralovany.sk/obcan/#/obcan/kultura/
www.obeckralovany.sk/zivot-v-obci/#/zivot-v-obci-kategorie/kultura/

Cestovný ruch
www.obeckralovany.sk/obec/#/obec-kategorie/cestovny-ruch/

Služby v obci
www.obeckralovany.sk/zivot-v-obci/#/zivot-v-obci-kategorie/sluzby/


Fotogaléria miest Fotogaléria obcí