Krompachy

Pridať údaj - nahlásiť zmenu
Krompachy erb


Share |
Pre zobrazenie mapy je nutný javaskript.

Kontaktné údaje

Adresa mestského/obecného úradu: Nám. Slobody 1, 053 42 Krompachy
Primátor/Starosta: Ing. Iveta Rušinová
Prednosta/Zástupca starostu: Mgr. Emil Muľ / -
Tel.: 053 / 419 22 11
Mobil: -
Fax: 053 / 419 22 14
E-mail:
Web: www.krompachy.sk

Všeobecné údaje

Počet obyvateľov: 8800

Rozloha obce/mesta v ha: 2300

Prvá písomná zmienka: 1256

Úradné hodiny:

Pondelok: 7.30 - 15.30
Utorok: 7.30 - 15.30
Streda: 7.30 - 17.00
Štvrtok: nestránkový
Piatok: 7.30 - 14.00Prezentácia:

Krompachy sa nachádzajú na Strednom Spiši, v údolí rieky Hornád, v nadmorskej výške 360-450 m. Ležia na styku troch horských celkov. Severne sú to Levočské vrchy a masív Branisko (najvyšší bod je Sľubica 1129 m. n. m.), na juhu Volovské vrchy, ktoré sú súčasťou Slovenského Rudohoria. Terénna konfigurácia má všetky znaky stredohorského pásma. Mesto je zo všetkých strán zovreté horskými masívmi s vrcholmi v nadmorskej výške 900 - 1100 m.
pohľad na mesto Krompachy

Obyvateľstvo

Podľa posledného sčítania ľudu v r.2001 žije v Krompachoch 8812 obyvateľov. K slovenskej národnosti sa hlási 7679 obyvateľov, rómskej 736 a českej 49 obyvateľov. Z hľadiska vierovyznania je 91% rimokatolíkov, 4% pravoslávnych, 3% grékokatolíkov a 2% evanjelického vyznania. Podiel ekonomicky aktívnych osôb je 47,6%

Podnebie a príroda

V Hornádskej kotline sa ročné zrážky pohybujú od 590 do 800 mm. Najviac zrážok pripadá na mesiac júl, najmenej na február. Prírodná snehová pokrývka trvá 75 - 90 dní v roku.
Priemerná ročná teplota je + 6,8°C, najnižšia v januári - 6,2°C, najvyššia v júli +17,0°C. Terén upravuje prúdenie prevládajúcich vetrov, ktoré sú prevažne západného a východného smeru. V absolútnych hodnotách ale prevažuje 47% bezvetrie.
V rozsiahlych ihličnatých a zmiešaných lesoch žije jelenia a srnčia zver, diviak, vlk, rys, jazvec. Lesy sú bohaté na huby a lesné plody. Zo vzácnych rastlín je možné vidieť poniklec a ľaliu zlatohlavú. V rieke Hornád žijú pstruhy, jalce, kapre, lipne, šťuky, zubáče, úhory a ostrieže.

Hospodársky potenciál

Prírodné podmienky predurčili mestu prevažne priemyselný charakter. Najväčším podnikom je firma MATSUSHITA AUDIO VIDEO Slovakia, ktorá vyrába spotrebnú elektroniku zn. Panasonic. SLOVENSKÉ ELEKTROTECHNICKÉ ZÁVODY a.s. vyrábajúce široký sortiment elektrotechnických prístrojov pre použitie v priemysle ale aj domácnosti. KOVOHUTY a.s. Krompachy sú súčasťou rakúskej firmy Montanwerke A.G. Brixlegg, spracúvajú druhotné suroviny s obsahom medi na medený drôt. Výrobky z liatiny sú zase hlavným programom firmy ZLIEVAREŇ SEZ a.s. Celoslovenský význam má taktiež činnosť podniku VÝCHODOSLOVENSKÁ ENERGETIKA a.s. -Opravárenský závod. Zamestnanosť obyvateľstva je však orientovaná aj do školstva, zdravotníctva, služieb, stavebníctva a lesného hospodárstva.

Pamiatky

- klasicistický rímskokatolícky kostol sv. Jána Evanjelistu z roku 1774
- evanjelický kostol z roku
- kaplnka sv. Jána Nepomuckého z roku 1776
- baroková kúria zo 17. storočia rekonštruovaná na penzión
- pamätník Krompašskej vzbury a administratívna budova bývalých železiarní
- starý železiarsky hámor na Starej Maši
- prvá vodná elektráreň na východnom Slovensku

Doprava

Dopravnou cestnou tepnou je cesta II. triedy č. 547, ktorá prechádza zo Spišského Podhradia cez Spišské Vlachy, Krompachy, Jaklovce do Košíc. Na európsku cestu E 50 sa napája v Spišskom Podhradí. Územím Krompách prechádza hlavný železničný ťah Čierna nad Tisou - Košice - Poprad - Žilina s napojením na Bratislavu a Ostravu.

Zdravotníctvo

Krompachy majú Nemocnicu s poliklinikou, so šiestimi oddeleniami - chirurgickým, ARO, gynekologickým a pôrodníckym, interným a kožným. V meste je sieť neštátnych zdravotníckych zariadení zabezpečujúcich spolu s dvoma lekárňami komplexnú zdravotnícku starostlivosť.
Školstvo a kultúra

V meste sú tri základné školy, Základná umelecká škola a Špeciálna základná škola. O vhodnom vyplnení voľného času detí a mládeže sa stará Centrum voľného času, ktoré zriaďuje záujmové krúžky. Mesto je tiež sídlom Gymnázia a Stredného odborného učilišťa elektrotechnického.

Centrom kultúry je Mestské kultúrne stredisko ,pri ktorom účinkuje dychová hudba s 90-ročnou tradíciou, Robotnícky spevokol, folklórnych súborov Krompašan a Krompašanček. Medzinárodného uznania sa taktiež dostalo jednej zo štyroch skupín mažoretiek. Stredisko je taktiež sídlom mestskej knižnice spravujúcej knižničný fond s 29 000 titulmi. Pri rímsko-katolíckom chráme účinkuje miešaný zbor Cantica Christiana.

Šport

Športové dianie v meste je sústredené najmä v Mestskom športovom klube, ktorý združuje oddiel stolnotenisový, karate, turistický, cykloturistický, ZRTV, hokejbalový, triatlon-duatlon-maratón. Aktívny je tiež Futbalový klub s ambíciami na III. ligu ale aj Basketbalový klub po účinkovaní v I. lige.

Pre športovcov je k dispozícii lyžiarsky areál na Plejsoch, futbalový štadión na ulici SNP, telocvičná hala a krytý plavecký bazén na Maurerovej ulici, tenisový kurt na Trangusovej ulici, prírodné klzisko na ulici SNP a taktiež viacúčelová stolnotenisová herňa a IN-LINE park v areáli gymnázia.Oznam mesta/obce:
Momentálne žiadne oznamy.

Fotogaléria

Krompachy 1 Krompachy 2 Krompachy 3 Krompachy 4 Krompachy 5 Krompachy 6

Odkazy/linky

Momentálne žiadne odkazy/linky.

Fotogaléria miest Fotogaléria obcí