Levoča

Pridať údaj - nahlásiť zmenu
Levoča


Share |
Pre zobrazenie mapy je nutný javaskript.

Kontaktné údaje

Adresa mestského/obecného úradu: Námestie Majstra Pavla 4, 054 01 Levoča
Primátor/Starosta: Ing. Miroslav Vilkovský, MBA
Prednosta/Zástupca starostu: Mgr. Nikolaj Kučka / Miroslav Čurilla
Tel.: 053/451 40 01, 451 40 14, 451 24 67, 451 24 36
Mobil: 0905 943 366
Fax: 053/451 22 46
E-mail:
Web: www.levoca.sk

Všeobecné údaje

Počet obyvateľov: 14523

Rozloha obce/mesta v ha: 6404

Prvá písomná zmienka: 1249

Úradné hodiny:

Pondelok: 8:00 - 11:30   12:00 - 15:00
Utorok: 8:00 - 11:30   12:00 - 15:00
Streda: 8:00 - 11:30   12:00 - 16:00
Štvrtok: 8:00 - 11:30   12:00 - 15:00
Piatok: 8:00 - 11:30   12:00 - 14:00



Prezentácia:

Starobylé mesto LEVOČA ležiace na východe regiónu Spiš je doslova kultúrno-historickým pokladom medzi slovenskými mestami s množstvom stavebných pamiatok viažucich sa k slávnym dejinám mesta.

Spišské mesto LEVOČA ležiace na východe Slovenska pod Levočskými vrchmi vďaka svojej bohatej minulosti patrí medzi turistami najnavštevovanejšie slovenské mestá.

HISTÓRIA

Spišská LEVOČA sa po prvý raz spomína v listine z roku 1249 pod názvom Leucha. Osada prosperujúca z výhodnej polohy na obchodnej ceste Via Magna (Veľká cesta) sa rýchlo rozrástla na mesto s viacerými výsadami. Za krátky čas sa Levoča stala hlavným centrom nemeckej kolonizácie na Spiši a v roku 1271 ju dokonca povýšili na hlavné mesto Spoločenstva spišských Sasov. Ďalší vývoj však smeroval k oslabovaniu vplyvu spoločenstva, čo napokon v roku 1323 viedlo k vyhláseniu Levoče za slobodné kráľovské mesto.
Najväčšou hybnou silou rozvoja Levoče bol obchod, ktorý postupne nadobudol medzinárodný rozmer. Levočania obchodovali s Krakovom, hansovnými mestami, ba aj s Benátkami. Levočskí remeselníci vyrábali nielen pre miestnu spotrebu, ale aj pre trhy a jarmoky v celom Uhorsku a Poľsku. Neskôr sa Levoča stala jedným z hlavných centier renesancie a humanizmu v Uhorsku.

PAMIATKY

Mestská pamiatková rezervácia Levoča predstavuje ucelený súbor významných kultúrno-historických pamiatok ohraničený obdĺžnikom pomerne zachovaných mestských hradieb.
Ťažiskom starobylej Levoče je rozľahlé obdĺžnikové námestie. Stojí tu rímskokatolícky farský Kostol sv. Jakuba zo 14. storočia, ktorý patrí medzi najvýznamnejšie sakrálne stavby na Slovensku. Vysoká štíhla veža kostola z prvej polovice 19. storočia je najvýraznejším prvkom siluety mesta.

K mimoriadne cenným patrí najmä interiér kostola, ktorý je jedinečným múzeom stredovekého sakrálneho umenia. Neskorogotický drevený hlavný oltár sv. Jakuba je s výškou 18,6 m najvyšší svojho druhu na svete. Zhotovili ho z lipového dreva v rokoch 1507 až 1517 v dielni Majstra Pavla z Levoče. Svoju vlastnú podobizeň Majster Pavol údajne dal jednej z dvanástich sôch apoštolov nádhernej kompozície Poslednej večere v predele oltára.

S farským kostolom susedí budova bývalej levočskej radnice s arkádami postavená po požiari v roku 1550. Patrí k vrcholným stavbám svetskej renesančnej architektúry na Slovensku.

Na námestí stojí aj tzv. klietka hanby zo 16. storočia, ktorá sa v minulosti využívala na verejné pranierovanie. Centrálne námestie lemuje vyše 50 pozoruhodných meštianskych a patricijských domov. Viaceré sú pomenované podľa bývalých majiteľov. Na prvý pohľad zaujme najmä renesančný Thurzov dom, ktorý získal novorenesančnú sgrafitovú fasádu v roku 1904.

PÚTNICKÉ MIESTO
Vysoko nad mestom sa týči Mariánska hora (781 m). Každoročne na začiatku júla sa Levoča stáva miestom najväčšieho stretnutia pútnikov na Slovensku. Desaťtisíce veriacich v dlhých zástupoch vystupujú na horu, aby spoločne vzdali vďaku Panne Márii na bohoslužbách v neogotickom Kostole Navštívenia Panny Márie zo začiatku 20. storočia. V roku 1470 pôvodnú pútnickú kaplnku prebudovali na menší gotický kostol. Do interiéru nového chrámu umiestnili nádhernú sochu Panny Márie, ktorá je dodnes ústredným symbolom mariánskych pútí do Levoče.

Od roku 2009 je mesto Levoča zapísané na Zozname Svetového dedičstva UNESCO.



Oznam mesta/obce:

Akcie a podujatia
levoca.virtualne.sk/akcie-a-podujatia.html

Aktuálné spravodajstvo
levoca.virtualne.sk/spravodajstvo.html

Služby:

autobus doktor kanalizácia knižnica kúpalisko lekáreň polícia pošta požiarna zbrojnica reštaurácia škola škôlka športovisko telocvičňa ubytovanie vlak welness

Fotogaléria

LEVOČA - zbierka skvostov. Od roku 1950 je mestskou pamiatkovou rezerváciou a od 27. júna 2009 bola Levoča s Dielom Majstra Pavla zapísaná do Zoznamu svetového dedičstva UNESCO. Veža Baziliky sv. Jakuba tvorí neoddeliteľnú súčasť panorámy Levoče.  Prvý krát bola pre verejnosť sprístupnená v období 07-08/2016.  Záujemcovia o vyhliadku zdolávajú 212schodov a vystúpia do výšky 50m. Vstup trvá cca45min. Teší sa veľkej návštevnosti. z._doplnok_2 Svetovo najvyšší drevený gotický oltár (vysoký 18,6m), zhotovený bez jediného klinca. Autorom je známy stredoveký umelec, ktorého priezvisko vôbec nepoznáme, no celý svet mu hovorí : Majster Pavol z Levoče. V predele oltára je výjav Poslednej večere. Svetovo najvyšší drevený gotický oltár (vysoký 18,6m), zhotovený bez jediného klinca. Autorom je známy stredoveký umelec, ktorého priezvisko vôbec nepoznáme, no celý svet mu hovorí : Majster Pavol z Levoče. V predele oltára je výjav Poslednej večere. Klietka hanby - stredoveký pranier, zhotovený zo železných tyčí, zdobený kovovými ľaliami a srdcami. Aj táto pamiatka je verejnosti prístupná denne počas celej letnej turistickej sezóny. Ak teda hľadáte námet na originálnu fotografiu - nech sa páči :-) HISTORICKÁ RADNICA - K architektonicky najtypickejším stavbám levočského námestia patrí, okrem chrámu sv. Jakuba, budova radnice. Mestská rada tu rozhodovala nielen o osudoch mesta jeho obyvateľov, ale i o osudoch celého okolia. 6._pan_ki_mun_-_gt_osn_-_historia_-_vzacna_navsteva Príbeh fontány dobročinnosti pozná len málokto. Príďte sa tiež dozvedieť viac :-) TAJOMNÁ LEVOČA 2017 - Tradičné, veľkolepé podujatie sa teší vysokému záujmu. Súzvuk hudby a spevu, zvučné mená vystupujúcich interpretov, doboví umelci, rôzne aktivity a program pre všetky vekové kategórie - taká býva Tajomná Levoča, už niekoľko rokov. TAJOMNÁ LEVOČA 2017 - Tradičné, veľkolepé podujatie sa teší vysokému záujmu. Súzvuk hudby a spevu, zvučné mená vystupujúcich interpretov, doboví umelci, rôzne aktivity a program pre všetky vekové kategórie - taká býva Tajomná Levoča, už niekoľko rokov. Nevšedný zážitok ponúka MÚZEUM ŠPECIÁLNEHO ŠKOLSTVA V LEVOČI.  V ponuke je NOVÁ interaktívna expozícia,ktorá sa snaží návštevníkov ohúriť od 15.05.2017. Čo tu nájdete? Domácnosť pre nevidiacich,nadrozmernú kocku,3D model ľudského ucha,4000 kníh,.atď. atď Mariánska púť - každoročné podujatie, obrovských rozmerov. Miestom konania je Mariánska hora, ktorá je jedným z najstarších a najväčších pútnických miest na Slovensku. Termín konania - vždy prvý júlový víkend. dscf8624_kopie Pamätná minca - vydaná 05/2017 pri príležitosti 500. výročia dokončenia hl. oltára Majstra Pavla. (1517-2017) Autor víťazného návrhu : p. Pavel Károly

Odkazy/linky

Kultúra
www.levoca.sk/kultura.phtml?id5=12059&original_idm=60618

Zaujímavé linky


Fotogaléria miest Fotogaléria obcí