Malatíny

Pridať údaj - nahlásiť zmenu
Malatíny


Share |
Pre zobrazenie mapy je nutný javaskript.

Kontaktné údaje

Adresa mestského/obecného úradu: Malatíny 9, 032 15 Partizánska Ľupča
Primátor/Starosta: Ing. Jaroslav Podhorány
Prednosta/Zástupca starostu: - / Radislav Hazucha
Tel.: 044/559 33 20
Mobil: 0918 627 290, 0905 563 461
Fax: -
E-mail:
Web: www.obecmalatiny.sk

Všeobecné údaje

Počet obyvateľov: 196

Rozloha obce/mesta v ha: 417

Prvá písomná zmienka: 1268

Úradné hodiny:

Utorok: 7:00 hod: do 16:00 hod.

Štvrtok: 7:00 hod: do 16:00 hod.Prezentácia:

Obec leží v západnej časti Liptova v doline potoka Malatianky. Dediny s názvom, Malatíny – Vyšné, Nižné, ale aj Prostredný, vznikali od stredoveku v okolí potoka Malatianka v strednej časti Liptova v susedstve veľmi starých slovanských sídlištných celkov akými boli Ľupča a Ľubeľa. Rovnako starý je aj názov potoka Malatianka.

V roku 1268 sa spomína údolie potoka Malatianka v donácii Bela IV. Markusovi a jeho synovi Mikulášovi, predkom zemianskeho rodu Filpešovcov z Liptovských Kľačian. Malatínsky majetok vlastnil pred rokom 1341 zeman Mece (Matej), ktorý mal aj majetkový podiel v susednom ľubeľskom majetku ešte aj v roku 1359. Podľa neho sa nazývala aj pôvodná osada na území Malatínov – Mecefeld (Meceho zem). Tento majetok (Vyšný a Nižný Malatín – possessionum Malatiny et Alterius Malatiny seu Meczefuld) sa opäť stal kráľovským majetkom. Kráľ Karol Róbert pred rokom 1341 daroval majetok v strednej časti údolia rieky Malatianky synom Batisa a Demka výmenou za majetok Belsko, ktorý bol pričlenený k Hrádockému panstvu. Dva Malatíny existovali už v polovici 14. storočia.

Najstarším sídliskom bol však Nižný Malatín. Stredný Malatín vznikol až koncom 14. storočia. Stredný Malatín v 16. storočí zanikol, ale neskôr sa tu dedina opäť obnovila. Nižný Malatín patril zemanom Malatínskovcom, neskôr aj Feherpátakyovcom a Kiselovcom. Žila tu aj rozvetvená rodina libertínov Sokolovcov. Stredný Malatín patril zemanov Pethöovcom.Oznam mesta/obce:
Momentálne žiadne oznamy.

Služby:

autobus športovisko ubytovanie

Fotogaléria

Malatíny 4 Malatíny 1 Malatíny 2 Malatíny 4 Malatíny 5 Malatíny 6

Odkazy/linky

Momentálne žiadne odkazy/linky.

Fotogaléria miest Fotogaléria obcí