Malý Slivník

Pridať údaj - nahlásiť zmenu
Malý Slivník


Share |
Pre zobrazenie mapy je nutný javaskript.

Kontaktné údaje

Adresa mestského/obecného úradu: Malý Slivník 48, 082 67 Terňa
Primátor/Starosta: Jozef Javorský
Prednosta/Zástupca starostu: - / Miloš Giňa
Tel.: 051/459 52 10
Mobil: -
Fax: 051/459 52 10
E-mail:
Web: www.malyslivnik.sk.preview.helium.4system.sk

Všeobecné údaje

Počet obyvateľov: 819

Rozloha obce/mesta v ha: 260

Prvá písomná zmienka: 1248

Úradné hodiny:
-

Prezentácia:

Jestvovanie Malého Slivníka sa predpokladá už pred 13. storočím. Patrí k dedinám, ktoré vybudovali obyvatelia starobylých dedín ako prirodzený dôsledok rozširovania osídlenia.

Obec sa spomína ako Ujszilva /Nový Slivník/ v roku 1248 , kedy kráľ Belo IV. dal jágerskému biskupovi územné majetky za tri štvrtiny desiatky.
Bol majetkovou súčasťou panstva hradu Šariš a vo vlastníctve kráľa až do roku 1389. Vtedy ho Žigmund daroval šľachticom z Rozhanoviec, ktorým patril do začiatku 16. storočia.

Od roku 1523 boli postupne jeho vlastníkmi šľachtici z Torysy, Kekediovci, šľachtici z Terne a Bornemisovci.

Obec Malý Slivník leží v severovýchodnej časti Šarišskej vrchoviny, v údolí západného prítoku Sekčova, v nadmorskej výške okolo 365 m.

V súčasnosti je obec súčasťou okresu Prešov, má 819 obyvateľov a skladá sa z dvoch častí – Malý Slivník a osada Furmanec, ktorú obývajú rómski občania a tvoria väčšinu (550) obyvateľov obce.
Veľkou udalosťou pre obec bol 8. august 1998, kedy si obec pripomenula 750. výročie 1. písomnej zmienky a obnovenie obecného erbu a obecnej vlajky.

Najvýznamnejšou a najstaršou budovou obce je rímskokatolícky kostol v štýle neskorého baroka, ktorý tu jestvoval už pred 14. storočím a ktorý bol znovu postavený po požiari v roku 1730 na zvyškoch starého gotického objektu. Kostol je zasvätený narodeniu Panny Márie a jeho dominantou je hlavný oltár, ktorý bol zreštaurovaný v roku 1998.

V okolí obce je prekrásna príroda, nadmorskú výšku tu výrazne dokazuje rast bukových a dubových lesov a vo vyšších polohách rastú smreky, jedle a borovice. Lesy oplývajú bohatstvom lesných plodov a množstvom húb. Zo stavu živočíšnej ríše je to najviac zajac, líška, kuna, veverička, srny, diviaky, ale aj veľa rôznych druhov vtáctva. Je vhodným a obľúbeným miestom na výlety do prírody, ale aj bohatým poľovníckym revírom.
Cesta vedúca cez rómsku osadu, cez obce Geraltov a Závadka, privedie na turistický chodník. Ním sa dá putovať po hrebeňoch čergovského pohoria a pozorovať krásy a rozmanitosť okolitého kraja a samotnej fauny a flóry.Oznam mesta/obce:
Momentálne žiadne oznamy.

Služby:

autobus reštaurácia športovisko

Fotogaléria

Malý Slivník 1 Malý Slivník 2 Malý Slivník 3 Malý Slivník 4 Malý Slivník 5 Malý Slivník 6

Odkazy/linky

Momentálne žiadne odkazy/linky.

Fotogaléria miest Fotogaléria obcí