Myjava

Pridať údaj - nahlásiť zmenu
Myjava


Share |
Pre zobrazenie mapy je nutný javaskript.

Kontaktné údaje

Adresa mestského/obecného úradu: Námestie M. R. Štefánika 560/4, 907 14 Myjava
Primátor/Starosta: Pavel Halabrín
Prednosta/Zástupca starostu: - / Ing. Rastislav Kostelný
Tel.: 034/621 39 41, 690 72 10
Mobil: -
Fax: 034/621 25 97
E-mail:
Web: www.myjava.sk

Všeobecné údaje

Počet obyvateľov: 12736

Rozloha obce/mesta v ha: 4854

Prvá písomná zmienka: 1586

Úradné hodiny:

Pondelok - Streda: 8:00 - 16:00 hod.

Štvrtok - Piatok: 7:00 - 15:00 hod.Prezentácia:

Mesto Myjava je centrom rázovitej kopaničiarskej oblasti, ktorá sa rozprestiera na Myjavskej pahorkatine, tvoriacej pomedzie medzi Slovenskom a Moravou. Myjava prešla rôznymi historickými premenami. Zasiahli ju kolonizácie, útlak i neľahké životné podmienky obyvateľstva, ktoré sa neodvratne prejavili na formovaní jej vzhľadu. Tvár mesta sa stále menila. Až po súčasnosť, ako ju poznáme dnes.

Myjava je známa svojimi revolučnými tradíciami. Myjavčania prežili nájazdy Turkov, zúčastnili sa na štyroch protihabsburských povstaniach, a prostredníctvom tejto účasti sa zviditeľnili i v stredoeurópskych pohyboch počas 17. a 18. storočia. Neskôr, počas 2. svetovej vojny, sa Myjavčania zapojili i do protifašistického odboja...

V roku 1848 sa pod vedením J. M. Hurbana a ďalších národovcov zapojili do národno-oslobodzovacieho hnutia, ktoré vyvrcholilo v prvom slovenskom povstaní. Myjava ako obec bola založená v r. 1586. Striedavo patrila panstvám hradov Čachtice a Branč. Jej prvú kolonizačnú vlnu tvorili pred Turkami utekajúci obyvatelia z vtedajších južných častí Slovenska a druhú vlnu, tzv. valašskú, tvorili obyvatelia z Trenčianskej a Oravskej stolice.

Neľahké životné podmienky spojené s osídľovaním Myjavskej pahorkatiny formovali vzťah ľudí k tomuto kraju, k obci i cirkvi. Pôvodne tu žilo čisto slovenské etnikum neskôr poznačené vlnou maďarizácie. A práve preto sa tento kraj v časoch národného obrodenia stal tak blízkym štúrovskej generácii.

V meruôsmych rokoch (1848 - 49) sa Myjava stala centrom pozornosti národných dejín. Dňa 19. septembra 1848 v dome pani Kolényovej zasadala a uskutočnila sa 1. Slovenská národná rada - prvý národný orgán v dejinách Slovákov.Oznam mesta/obce:
Momentálne žiadne oznamy.

Fotogaléria

Myjava 1 Myjava 2 Myjava 3 Myjava 4 Myjava 5 Myjava 6 Myjava 7 Myjava 8 Myjava 9

Odkazy/linky

Momentálne žiadne odkazy/linky.

Fotogaléria miest Fotogaléria obcí