Nitrianska Blatnica

Pridať údaj - nahlásiť zmenu
Nitrianska Blatnica


Share |
Pre zobrazenie mapy je nutný javaskript.

Kontaktné údaje

Adresa mestského/obecného úradu: Nitrianska Blatnica 6, 956 05 Radošina
Primátor/Starosta: Mgr. Michal Toman
Prednosta/Zástupca starostu: - / Michal Socha
Tel.: 038/539 91 14, 539 91 12
Mobil: -
Fax: 038/539 91 13
E-mail:
Web: www.nitrianskablatnica.sk

Všeobecné údaje

Počet obyvateľov: 1194

Rozloha obce/mesta v ha: 1489

Prvá písomná zmienka: 1185

Úradné hodiny:

Pondelok 7:00 hod. - 12:00 hod. 12:30 hod. - 15:00 hod. stránkový deň
Utorok 7:00 hod. - 12:00 hod. 12:30 hod. - 15:00 hod.
Streda 7:00 hod. - 12:00 hod. 12:30 hod. - 17:00 hod. stránkový deň
Štvrtok 7:00 hod. - 12:00 hod. 12:30 hod. - 15:00 hod.
Piatok 7:00 hod. - 12:30 hod. stránkový deň
Obednajšia prestávka 12:00 hod. - 12:30 hod.Prezentácia:

Súčasná obec Nitrianska Blatnica sa rozprestiera na južnom podvrší Krahulčích vrchov, ktoré sú súčasťou výrazného pásma Považského Inovca. Obcou a jej chotárom i s okolitými obcami sa začína úrodná rovina širokého celku Nitrianskej sprašovej pahorkatiny. Vytvorila sa v dávnych vekoch pod vplyvom erózijnej činnosti mnohých potokov a dostala dnešnú podobu.

Môžeme predpokladať, že naši dávni predkovia prichádzali popri toku rieky Nitry a jej prítokov a lákali ich nezalesnené voľné plochy, lebo na suchých vápencovo - dolomitických vrstvách dávnych morí sa porasty lesov neuchytili.

O tom, že tu lovil medvede a mamuty pračlovek, svedčia archeologické nálezy v neďalekej jaskyni Čertova pec pri Radošine, kde sa našli stopy po pobyte lovca - pračloveka z obdobia medziľadovej doby a jej konca.

Prvé trvalejšie osídlenie týchto oblastí siaha do obdobia mladšej doby kamenej (neolit), keď človek (homo sapiens) sa pokúšal pestovať prvé plodiny a chovať dobytok. Nález hlineného modelu voza s naznačeným záprahom na území našej obce archeológmi svedčí nielen o starobylosti, ale i vyspelosti vtedajšieho nášho predka, aj keď išlo možno o hračku pre deti.

Prešli stáročia a archeológovia opäť podali ďalší dôkaz o osídlení týchto priestorov, keď v neďalekých Lužanoch 3 km južnejšie od Nitrianskej Blatnice odkryli veľkú mohylu (hrob) náčelníka s predmetmi z obdobia doby bronzovej. Veky sa prevaľovali nad tíšinou podhoria Krahulčích vrchov a celého masívu považského Inovca, aby ešte pred naším letopočtom prichýlili v Ponitrí usádzajúcich sa Keltov. Na prelome nášho letopočtu ich vystriedali bojové rody germánskych Kvádov.

S nimi sa už v bojoch na Podunajsku, Podhorí a Považí stretli vyspelí Rimania. Po štyroch storočiach Kvádi opustili tento kraj. A že sa toto všetko dotýkalo aj blízkeho okolia terajšej Nitrianskej Blatnice, svedčia trosky halštatského hradiska na južnej strane najvyššieho vrchu Krahulčích vrchov Marháta ( 758 metrov ).

V období veľkého sťahovania národov sa táto prekrásna krajina otvorila príchodu rodov našich slovanských predkov a začala sa odvíjať celkom nová kapitola osídlenia na južnom podvrší Považského Inovca.Oznam mesta/obce:
Momentálne žiadne oznamy.

Služby:

autobus doktor knižnica pošta reštaurácia škola škôlka športovisko telocvičňa vlak

Fotogaléria

Nitrianska Blatnica 1 Nitrianska Blatnica 2 Nitrianska Blatnica 3 Nitrianska Blatnica 4 Nitrianska Blatnica 5 Nitrianska Blatnica 6

Odkazy/linky

Momentálne žiadne odkazy/linky.

Fotogaléria miest Fotogaléria obcí