Nová Dubnica

Pridať údaj - nahlásiť zmenu
Nová Dubnica


Share |
Pre zobrazenie mapy je nutný javaskript.

Kontaktné údaje

Adresa mestského/obecného úradu: Trenčianska 45/41, 018 51 Nová Dubnica
Primátor/Starosta: Ing. Peter Marušinec
Prednosta/Zástupca starostu: Ing. Silvia Kiačiková / Ing. Marián Medera
Tel.: 042/443 35 24
Mobil: 0910 841 807
Fax: 042/443 19 19
E-mail:
Web: www.novadubnica.sk

Všeobecné údaje

Počet obyvateľov: 12358

Rozloha obce/mesta v ha: 1127

Prvá písomná zmienka: 1957

Úradné hodiny:

Pondelok: 7:30 - 15:30
Utorok: 7:30 - 15:30
Streda: 7:30 - 17:00
Štvrtok: 7:30 - 15:30
Piatok: 7:30 - 14:00Prezentácia:

Nová Dubnica leží v malebnom Považí v Ilavskej kotline, ktorá sa tiahne od severovýchodu na juhovýchod. Mesto je moderné, mladé, budované v päťdesiatych rokoch, história je krátka a úzko spätá s najbližším okolím v Ilavskej kotline. Vznik mesta Nová Dubnica je spojený s rozširovaním sa strojárskych závodov v Dubnici nad Váhom.
Ako rástla výroba v týchto závodoch, zvyšoval sa aj počet zamestnancov. Doterajšie ubytovacie kapacity Dubnice nestačili, novým pracovníkom a ich rodinám bolo potrebné zabezpečiť bývanie. S výstavbou Novej Dubnice sa začalo podľa projekčného návrhu vypracovaného umeleckým ateliérom arch. Jiřího Krohu v roku 1951. Samostatnou obcou sa sídlisko, patriace pod samosprávu Dubnice stalo 1. januára 1957, kedy dostalo názov Nová Dubnica.
V súčasnosti sa Nová Dubnica rozkladá na 1127 hektároch spolu s miestnou časťou Kolačín a má približne 12 000 obyvateľov. Prirodzeným centrom Novej Dubnice je Mierové námestie, kde je sústredená obchodná sieť a služby. Svojím prostredím poskytuje príjemný oddych a dáva príležitosť spoločenským sústredeniam. Kultúrne skupiny reprezentujú mesto ako na Slovensku, tak aj v zahraničí. Nová Dubnica môže byť hrdá na Dychový orchester s mažoretkami, miešaný spevácky zbor, ľudové zvyky a remeselníčky v oblasti čipky, taktiež športové organizácie, ktoré sú úspešné v tenise, ping-pongu, futbale a hokeji.
Návštevníci mesta sa môžu ubytovať v hoteli Dynamic, kde je k dispozícií reštaurácia a relax centrum s príjemným posedením. Občanom slúži na oddych aj kino Panorex, mestská knižnica, rôzne športové kluby a zrekonštruovaná krytá plaváreň. Veriacim občanom mesta slúži kresťanské centrum, ktoré sa nachádza v mestskej štvrti Miklovky.
Saleziáni v Novej Dubnici

Už viac ako desať rokov pôsobia v meste Nová Dubnica saleziani dona Bosca. Nazývajú sa tak preto, že tak ako don Bosco, aj oni venujú svoj čas - okrem pastoračných povinností - mládeži.
Každodenne smerujú kroky mladých do tzv. ORATKA, aby tam v spoločnosti kňazov našej farnosti a za pomoci animátorov zmysluplne trávili svoj voľný čas.Veľké športovisko dáva možnosť pestovať rozmanité športy, to najmä v období priaznivom pre aktivity v otvorenej prírode. V zime sa stretávajú v divadelnej sále - tam nacvičujú divadelné a muzikalové predstavenia, dá sa povedať, že takmer profesionálnej úrovne. Okrem toho tu majú veľký priestor TVORIVÉ DIELNE -WORKSHOPY , na ktorých sa dievčatá a chlapci rozdelení do menších skupín venujú rôznym zaujímavým činnostiam. Ich výsledky bývajú zverejňované v priestoroch KRESŤANSKÉHO
CENTRA. Súčasťou toho všetkého bývajú tiež pravidelné duchovné cvičenia náležité veku a pohlaviu, pod vedením kňazov. Obľúbené sú tu tiež mládežnícke plesy a čaje o piatej. Široko-ďaleko je známy dvojtýždňový letný tábor, ktorého sa zúčastňujú už aj deti z Bratislavy a blízkeho-vzdialenejšieho okolia.Tento rok sa niesol v znamení "CESTA OKOLO SVETA" Deti boli rozdelení do 6 skupín-6 svetadielov. Každá skupina postupne rôznym vynaliezavým spôsobom predstavovala svoj svetadiel – divadelné predstavenia, pripravovali rôzne rekvizity, ktoré mali audio-vizuálne priblížiť ten-ktorý kontinent a tak podobne.Vodné hry boli zamerané na rôzne vodné športy a súťaže,výlety zasa na poznávanie flóry a menej známych lokalít, dielne na výrobu bábok,
lampiónov..., proste všetko bolo organizované tak, aby si v rozmanitých ponukách mohol každý nájsť svoje. Po skončení sa potom animátori stretávajú na spoločnom výlete, na ktorom rekapitulujú, a zároveň pripravujú ďalší rok FRANTÍKA, ktorý je už dnes tradíciou a POJMOM medzi tými, ktorí dávajú prednosť zmysluplnému tráveniu voľného času.

Mesto Nová Dubnica patrí k najkrajším mestám stredného Považia. Len niekoľko kilometrov na juhozápad leží historický Trenčín, na juhovýchod svetoznáme kúpele Trenčianske Teplice, na severozápad romantický Vršatec s ruinami hradu a na severovýchod starobylá Dubnica nad Váhom a Ilava.Oznam mesta/obce:
Momentálne žiadne oznamy.

Služby:

autobus doktor kanalizácia knižnica kúpalisko lekáreň polícia pošta reštaurácia škola škôlka športovisko vlak

Fotogaléria

Nová Dubnica 1 Nová Dubnica 2 Nová Dubnica 3

Odkazy/linky

Momentálne žiadne odkazy/linky.

Fotogaléria miest Fotogaléria obcí