Olšavica

Pridať údaj - nahlásiť zmenu
Oľšavica


Share |
Pre zobrazenie mapy je nutný javaskript.

Kontaktné údaje

Adresa mestského/obecného úradu: 053 73 Oľšavica 93
Primátor/Starosta: Mikuláš Demočko
Prednosta/Zástupca starostu: - / -
Tel.: 053 469 90 47
Mobil: -
Fax: 053 469 90 48
E-mail:
Web: www.olsavica.sk

Všeobecné údaje

Počet obyvateľov: 320

Rozloha obce/mesta v ha: 1754

Prvá písomná zmienka: 1308

Úradné hodiny:

Pondelok - piatok: 8:00 - 9:00   15:00 - 16:00Prezentácia:

Chotár obce v nadmorskej výške 800 m tvoria lúky, pasienky a lesy a samotná obec sa rozprestiera v údolí, pozdĺž potoka Olšavica. Súčasná obec má okolo 320 obyvateľov. K obci je pričlenená osada Podproč, ktorá je zaujímavou chalupárskou lokalitou s ideálnym výhľadom na Spišský hrad a oblasť Podbraniska. Kataster obce je včlenený do turistických máp aj z dôvodu ideálnych podmienok pre cyklo-turistiku a lyžiarke bežecké športy. Ich trasy vedú obcou sú spojnicami Spiša a Šariša v nádhernej scenérii s panenskou prírodou. Prírodné podmienky a čistota prostredia vytvárajú dobré podmienky pre rozvoj poľovníctva, ktoré je prezentované v poľovníckom združení Nižné Repaše. V obci prevláda hlavne poľnohospodárska činnosť, ktorá má dlhodobú tradíciu a vhodné podmienky, hlavne na chov dobytka a oviec. Na týchto základoch funguje aj poľnohospodárske družstvo Olšavica – Brutovce. Lesnú hospodársku činnosť v obci zabezpečuje Urbárske spoločenstvo.

Z dejín obce

K svojráznym obciam východnej časti Levočských vrchov s bohatou tradíciou a históriou patrí obec Olšavica, v minulosti nazývaná - Olsowycha, Elsawycha, Olsawicza, Olschawitz, Olyschawicza, Oľšavica, lat. Olsavicza, maď. Olsavica, Nagyolsva, nem. Olschau. Chotár obce v nadmorskej výške 800 m tvoria lúky, pasienky a lesy a samotná obec sa rozprestiera v údolí, pozdĺž potoka Olšavica.

Obec patrí k starším sídelnym celkom tejto časti Spiša. V prvej písomnej zmienke z roku 1308 sa uvádza ako osada, ktorá má byť novo založená. V tom istom roku spišský prepošt Pavol udelil Mikulášovi Sigrayovi, synovi Dionýza, kastelána Spišského hradu, možnoť postaviť v Olšavici kostol zasvätený sv. Mikulášovi a obsadiť ho farárom. Olšavica v tom čase z veľkej časti patrila rodine Sigrayovcov. Okrem nich sa v roku 1321, pri obnovení hraníc olšavského chotára, spomína ako zemepán aj Bartolomej, syn Pongráca de Polanch. V 14. a 15. storočí sa okrem Sigrayovcov, najmä v listinách Spišskej kapituly spomína aj rodina Pavla z Olšavice. v rokoch 1400-1424 sa Ján z 0lšavice stal spišským kastelánom a podžupanom.

Pamiatky: - www.olsavica.sk/pamiatky-idx.php

Dejiny obce: -www.olsavica.sk/z_dejin-idx.phpOznam mesta/obce:

Ľudové remeslá
- www.olsavica.sk/remesla-idx.php

Folklórny súbor Jalinka
- www.olsavica.sk/jalinka/

Služby:

autobus kanalizácia knižnica pošta požiarna zbrojnica reštaurácia škola škôlka športovisko

Fotogaléria

Olšavica 1 Olšavica 2 Olšavica 3 Olšavica 4 Olšavica 5 Olšavica 6 Olšavica 7 Olšavica 8 Olšavica 9 Olšavica 10 Olšavica 11 Olšavica 12

Odkazy/linky

Turistika a cykloturistika
- www.olsavica.sk/turistika-idx.php

 


Fotogaléria miest Fotogaléria obcí