Palín

Pridať údaj - nahlásiť zmenu
Palín


Share |
Pre zobrazenie mapy je nutný javaskript.

Kontaktné údaje

Adresa mestského/obecného úradu: 072 13 Palín 233
Primátor/Starosta: Tibor Tomko
Prednosta/Zástupca starostu: - / Mgr. Eva Kočišová
Tel.: 056/649 72 03
Mobil: -
Fax: -
E-mail:
Web: www.obecpalin.eu

Všeobecné údaje

Počet obyvateľov: 871

Rozloha obce/mesta v ha: 1111

Prvá písomná zmienka: 1302

Úradné hodiny:

Pondelok: 8:00 - 15:00
Utorok: 8:00 - 11:30
Streda: 8:00 - 17:00
Štvrtok: 8:00 - 11:30
Piatok: 8:00 - 12:30

Obedňajšia prestávka: 11:30 - 12:00Prezentácia:

Prvá písomná zmienka o Palíne je z roku 1302 a súvisí s predajom územného majetku šľachticmi z Krčavy, ktorý susedil s majetkom Palína. Názov je odvodený od osobného mena Pavol, ktorý mohol byť jej zakladateľom alebo významným vlastníkom. V listine sa uvádza ako zem Paulyn a rovnako sa tu spomína aj potok Paulyn. Tento potok sa spomína už v listine z roku 1266 ako Polipatoka a nepriamo dokazuje existenciu Palína, ktorý však v listine nie je uvedený.V písomnostiach zo 14. až 17. storočia sa názov obce vyskytuje v tvaroch Paulyn, Palyn, Palen, Palyin, Pallyin a Palín, ktoré sú len pravopisnými obmenami názvu Palín.

Názov je odvodený od osobného mena Pavol, ktorý mohol byť jej zakladateľom alebo významným vlastníkom. Palín bol v stredoveku rímsko - katolíckou farnosťou, ktorá patrila do Jágerskej diecézy. Farský kostol tu existoval zrejme už na prelome 13. a 14. storočia na mieste terajšieho kostola. Okolo kostola bol cintorín a ulica, na ktorej stál kostol. Ulica orientovaná v smere východ – západ bola najstaršou časťou obce.Reformácia zasiahla aj Palín. Podľa dokladu z roku 1644 bol súčasťou kalvínskej farnosti Stretava spolu so Stretavkou. O tom, že aj v tomto období bol v Palíne kostol, svedčí starý kalich z roku 1689. Je na ňom nápis: „Gegus Istvan csináltatta Isten tisztességére A. 1689“, čo v preklade znamená: „Na Slávu Božiu dal urobiť Štefan Geguš starší.

Obyvatelia Palína sa zaoberali predovšetkým roľníctvom. Ale kým premenili bahnitú a zalesnenú zem na úrodnú pôdu, museli sa poriadne natrápiť. Obilie dávali zomlieť v miestnom mlyne na brehu Laborca, ktorý sa prvýkrát spomína v listine z roku 1394. Jeho vlastníkom bol pravdepodobne palínsky zemepán, pretože chudobný sedliak si mlyn nemohol dovoliť postaviť. Zemepáni dávali mlyny do prenájmu mlynárom. Za zomletie musel každý zaplatiť, z čoho mal zemepán zisk. Kto na to nemal, mlel doma na primitívnom ručnom žarnove.

História obce - www.obecpalin.eu/-historiaOznam mesta/obce:

Aktuality
www.obecpalin.eu/-aktuality

Služby:

autobus kanalizácia knižnica pošta požiarna zbrojnica reštaurácia škola škôlka športovisko

Fotogaléria

Palín 1 Palín 2 Palín 3 Palín 4 Palín 5 Palín 6 Palín 7 Palín 8 Palín 9

Odkazy/linky

Kultúra
- www.obecpalin.eu/-kultura

Šport
- www.obecpalin.eu/-sport


Fotogaléria miest Fotogaléria obcí