Petrova Ves

Pridať údaj - nahlásiť zmenu
Petrova Ves


Share |
Pre zobrazenie mapy je nutný javaskript.

Kontaktné údaje

Adresa mestského/obecného úradu: Petrova Ves 53, 908 44 Petrova Ves
Primátor/Starosta: Štefan Beňa
Prednosta/Zástupca starostu: - / Mgr. Miriam Hricová
Tel.: 034/662 01 41
Mobil: -
Fax: 034/662 14 51
E-mail:
Web: www.petrovaves.sk

Všeobecné údaje

Počet obyvateľov: 1077

Rozloha obce/mesta v ha: 1463

Prvá písomná zmienka: 1392

Úradné hodiny:

Pondelok: 8:00 - 16:00
Utorok: 8:00 - 16:00
Streda: 8:00 - 16:00
Piatok: 8:00 - 16:00Prezentácia:

Petrova Ves leží v západnej časti Slovenska v malej kotline otvorenej západným smerom do Dolnomoravského úvalu k susednému mestu Gbely a rieke Morave. Z ostatných strán ju obklopujú nevysoké pahorky Myjavskej pahorkatiny, ktoré na severovýchode a východe prechádzajú do kopcov okolo Unína a Holíča. V okolí Petrovej Vsi sa nachádzajú obce Unín, Radimov, Letničie, Smolinské a mestá Gbely, Holíč, Šaštín Stráže. Najstarší písomný doklad o obci pochádza z roku 1392.

Chotár obce bol však osídlený už dávno predtým. Archeologické nálezy tu dokladajú existenciu keltského a rímsko - barbarského sídliska. Týchto vystriedali Slovania a v 9. a 10. storočí patrilo územie obce k Veľkej Morave. Koncom 11. storočia pripadol chotár Petrovej Vsi k uhorskému štátu. Traduje sa, že v roku 1093 prišiel do petroveského údolia Peter Varády, uhorský šľachtic a nazval tam nachádzajúcu sa osadu podľa seba Petrovou Vsou, maďarsky Peterlak, latinsky Petrovilla, nemecky Petersdorf. Po Varádyovcoch pripadla obec feudálom z rodu Bársonyi, Farkas, Thebery a Boltizár.

Od roku 1390 obec Petrova Ves patrila Štiborovi z Beckova. O dva roky neskôr pripadla Czoborovcom, majiteľom holíčskeho panstva. V roku 1736 prevzali holíčske panstvo aj s Petrovou Vsou Habsburgovci, ktorým patrila až do zrušenia poddanstva, resp. majetky v nej až do roku 1918. Od konca prvej svetovej vojny, vznikom nového československého štátu nesie Petrova Ves úradný slovenský názov.

História

Najstarší písomný doklad o obci pochádza z roku 1392. Chotár obce bol však osídlený už dávno predtým. Archeologické nálezy tu dokladajú existenciu keltského a rímsko - barbarského sídliska. Týchto vystriedali Slovania a v 9. a 10. storočí patrilo územie obce k Veľkej Morave. Koncom 11. storočia pripadol chotár Petrovej Vsi k uhorskému štátu. Traduje sa, že v roku 1093 prišiel do petroveského údolia Peter Varády, uhorský šľachtic a nazval tam nachádzajúcu sa osadu podľa seba Petrovou Vsou, maďarsky Peterlak, latinsky Petrovilla, nemecky Petersdorf. Po Varádyovcoch pripadla obec feudálom z rodu Bársonyi, Farkas, Thebery a Boltizár. Od roku 1390 obec Petrova Ves patrila Štiborovi z Beckova. O dva roky neskôr pripadla Czoborovcom, majiteľom holíčskeho panstva. V roku 1736 prevzali holíčske panstvo aj s Petrovou Vsou Habsburgovci, ktorým patrila až do zrušenia poddanstva, resp. majetky v nej až do roku 1918. Od konca prvej svetovej vojny, vznikom nového československého štátu nesie Petrova Ves úradný slovenský názov.Oznam mesta/obce:

Akcie v obci
- www.petrovaves.sk/new/index.php?option=com_eventlist&view=eventlist&Itemid=244

Školstvo
- www.petrovaves.sk/new/index.php?option=com_content&view=article&id=311&Itemid=342

Služby:

autobus doktor kanalizácia knižnica pošta požiarna zbrojnica reštaurácia škola škôlka športovisko

Fotogaléria

Petrova Ves 1 Petrova Ves 2 Petrova Ves 3 Petrova Ves 4 Petrova Ves 5 Petrova Ves 6 Petrova Ves 7 Petrova Ves 8 Petrova Ves 9

Odkazy/linky

Tlačivá
- www.petrovaves.sk/new/index.php?option=com_phocadownload&view=category&id=6&Itemid=308

Služby a firmy
- www.petrovaves.sk/new/index.php?option=com_content&view=article&id=62&Itemid=90


Fotogaléria miest Fotogaléria obcí