Pleš

Pridať údaj - nahlásiť zmenu
Pleš


Share |
Pre zobrazenie mapy je nutný javaskript.

Kontaktné údaje

Adresa mestského/obecného úradu: Pleš 7, 985 31 Rapovce
Primátor/Starosta: Miroslav Plaucha
Prednosta/Zástupca starostu: - / -
Tel.: 047/43 99 841
Mobil: 0917 674 482, 0917 562 663
Fax: -
E-mail:
Web: www.obecples.sk

Všeobecné údaje

Počet obyvateľov: 187

Rozloha obce/mesta v ha: 978

Prvá písomná zmienka: 1246

Úradné hodiny:
Pondelok:     08:00 - 13:30 
Utorok:         08:00 - 13:30 
Streda:          08:00 - 13:30
Štvrtok:         08:00 - 13:30
Piatok:           08:00 - 13:30


Prezentácia:

Obec Pleš sa nachádza v okrese mesta Lučenec. Od okresného mesta Lučenec je vzdialená 14 km. Obec patrí do Mikroregiónu Pri Velických jazerách, ktorý sa nachádza v údolí Ipľa. Prvá písomná zmienka o obci pochádza z donačnej listiny kráľa Bela IV. z 10. januára 1246, kedy bola obec známa pod názvom PELYS. Osídlenie je však oveľa staršieho pôvodu. Obec bola majetkom rodu Zachovcov. Najznámejší z rodu bol Felicián, ktorý sa v roku 1330 zúčastnil na spiknutí proti kráľovi a chcel kráľa zabiť. Doplatil na to životom nielen on, ale aj celý rod. Zo starších šľachtických rodov je potrebné spomenúť rod Pilíšovcov (podľa bola potom nazvaná obec, najskôr ako Piliš a neskôr Pleš). Názov PILIS je slovanského pôvodu. Obec leží v západnej časti Cerovej vrchoviny v doline prítoku Mučínskeho potoka. Nadmorská výška v strede obce je 221 m n. m. a v chotári 202–381 m n. m. Značne odlesnený, miestami výmoľmi rozčlenený chotár na vrchovine tvoria treťohorné pieskovce a pyroklastiká ryodacitov. Po obvode je porastený nesúvislými plochami dubohrabín a agáčin. Pamiatky Kostol rímsko-katolícky klasicistický z roku 1830.

V obci vyvíja aktívnu činnosť organizácia dobrovoľnej požiarnej ochrany. Obec je členom Mikroregiónu pri Velických jazerách. Deti z obce navštevujú materské školy a základné školy v okolitých obciach alebo v meste Lučenec. Väčšina služieb je pre občanov obce dostupná v okresnom meste Lučenec vzdialenom 17 km. Dostupnosť služieb je teda ovplyvnená dostupnosťou dopravy. Obecný úrad vykonáva na základe prechodu kompetencií aj časť matričných úkonov (overenie podpisov a overenie listín). Ostatné matričné úkony vykonáva matričný úrad so sídlom v Rapovciach. Obecný úrad ďalej vykonáva na základe prechodu kompetencií zo štátnej správy správu na úsekoch ochrany životného prostredia, stavebného konania, pozemných komunikácií, školstva v rámci spoločného školského obvodu. 

Kultúrna činnosť obce sa sústreďuje okolo hlavne kultúrneho domu, v ktorom sa usporadúvajú kultúrne podujatia väčšinou pre deti a mládež, hlavne z príležitostí sviatku dňa matiek, medzinárodného dňa detí, pripomínaním príchodu Mikuláša na mikulášskom večierku. Na privítanie mesiaca máj sa v obci každý rok sa stavia pred kultúrnym domom máj. V rámci kultúrneho podujatia sa nezabúda ani na úctu k starším občanom. Obec každoročne pripravuje kalendár podujatí. V budove bývalého obecného úradu sú voľné kapacity, ktoré po rekonštrukcii môžu slúžiť na kultúrne účely. 

Obec Pleš má vysoký počet neobývaných domov. Neobývané rodinné domy sú vhodné na využitie v cestovnom ruchu na ubytovanie v tradičných miestnych domoch. Väčšina domov (cca 60 %) pochádza z rokov 1946 až 1970. Prírodné podmienky blízkeho okolia poskytovali obyvateľom obce potrebný stavebný materiál, napr. kameň a piesok. Domy boli na začiatku stavané z váľkov, neskôr z kameňa. Podlaha v izbách bola z dosák alebo len ílová. V kuchyni bol tradične murovaný sporák a obyčajne i pec na pečenie chleba. Oznam mesta/obce:

Aktuality
- www.obecples.sk

Informácie z obce
www.obecples.sk/obcan/informacie-z-obce

Služby:

autobus knižnica reštaurácia športovisko

Fotogaléria

Pleš 1 Pleš 2 Pleš 3 Pleš 4 Pleš 5 Pleš 6 Pleš 7 Pleš 8 Pleš 9 Pleš 10

Odkazy/linky

Ako vybaviť?
www.obecples.sk/obcan/ako-vybavit


Fotogaléria miest Fotogaléria obcí