Považská Bystrica

Pridať údaj - nahlásiť zmenu
Považská Bystrica


Share |
Pre zobrazenie mapy je nutný javaskript.

Kontaktné údaje

Adresa mestského/obecného úradu: Centrum 2/3, 017 13 Považská Bystrica
Primátor/Starosta: doc. PhDr. PaedDr. Karol Janas, PhD.
Prednosta/Zástupca starostu: Ing. Tatiana Kozárová / Mgr. Marián Sopčák
Tel.: 042/430 52 00
Mobil: -
Fax: 042/432 66 13
E-mail:
Web: www.povazska-bystrica.sk

Všeobecné údaje

Počet obyvateľov: 43000

Rozloha obce/mesta v ha: 8257

Prvá písomná zmienka: 1330

Úradné hodiny:

Pondelok: 7.30 hod. - 15.30 hod.
Utorok: 7.30 hod. - 15.30 hod.
Streda: 7.30 hod. - 18.00 hod.
Štvrtok: 7.30 hod. - 15.30 hod.
Piatok: 7.30 hod. - 12.30 hod.Prezentácia:

Mesto Považská Bystrica leží v severnej časti Vážskeho podolia, v obklopení Manínskej vrchoviny a výbežkov pohoria Javorníky. Čarokrásne prírodné zákutia v okolí mesta lákajú k spoznávaniu počas celého roka.
Považská Bystrica (43 000 obyvateľov) je moderné mesto, ktoré sa začalo intenzívne rozvíjať po roku 1929, v súvislosti s výstavbou strojárenského závodu. Okrem známych motocyklových pretekov je mesto známe aj tradičnými kultúrnymi podujatiami ako sú folklórny festival Otvára sa letu brána alebo Považskobystrický jarmok.

História
Územie, na ktorom sa mesto Považská Bystrica rozprestiera, lákalo ľudí už odpradávna. Vyhovovala im priaznivá klíma malej kotliny obkolesenej prstencom hôr, úrodná pôda a výhodná poloha na dôležitej obchodnej ceste vedúcej popri toku Váhu. Prvá písomná zmienka o Považskej Bystrici sa viaže k roku 1330, aj keď územie bolo osídlené omnoho skôr. História Považskej Bystrice je úzko spätá s Považským hradom, vypínajúcim sa na mohutnom brale v tesnej blízkosti mesta. K tomuto miestu sa viaže povesť o Krásnej Hedvige a majiteľoch hradu, lúpežných rytieroch Jánovi a Rafaelovi z rodu Podmanických.
Od tých dôb ubehlo už veľa času. V roku 1929 bol položený základný kameň brnenskej Zbrojovky, ktorá zmenila život v meste. V mestečku s prevažne poľnohospodársko-remeselníckym charakterom nastal čulý stavebný ruch, pribúdal počet obyvateľov - mesto sa začalo dynamicky rozvíjať.

Pamiatky
Považský hrad bol postavený v 13. storočí ako súčasť opevnení na severozápadnom pohraničí Uhorska. Od 14. do 17. storočia sa na ňom postupne vystriedali viaceré uhorské rody. Najznámejšími majiteľmi v priebehu 15. až polovice 16. storočia boli lúpežní rytieri Ján a Rafael Podmanický.

Tip na výlet
Ideálnym miestom na turistiku, cyklistiku a horolezectvo je Manínska tiesňava. Predstavuje divoký vápencový kaňon epigenetického pôvodu, ktorý sa pýši označením „najužší kaňon na Slovensku, cez ktorý vedie štátna cesta“. Sú pre ňu typické skalné útvary v tvare veží, hríbov, ihiel či zubatých hrebeňov.Oznam mesta/obce:
Momentálne žiadne oznamy.

Služby:

autobus doktor kanalizácia knižnica kúpalisko lekáreň polícia pošta požiarna zbrojnica reštaurácia škola škôlka športovisko telocvičňa ubytovanie vlak welness

Fotogaléria

Považská Bystrica 1 Považská Bystrica 2 Považská Bystrica 3

Odkazy/linky

Momentálne žiadne odkazy/linky.

Fotogaléria miest Fotogaléria obcí