Prosiek

Pridať údaj - nahlásiť zmenu
Prosiek


Share |
Pre zobrazenie mapy je nutný javaskript.

Kontaktné údaje

Adresa mestského/obecného úradu: Prosiek 57, 032 23 Liptovská Sielnica
Primátor/Starosta: Mgr. Peter Hamráček
Prednosta/Zástupca starostu: - / -
Tel.: 044/559 72 43
Mobil: -
Fax: -
E-mail:
Web: www.prosiek.sk

Všeobecné údaje

Počet obyvateľov: 231

Rozloha obce/mesta v ha: 1265

Prvá písomná zmienka: 1287

Úradné hodiny:

Pondelok: 8:00 - 13:00
Utorok: 8:30 - 12:00
Streda: 8:30 - 13:00Prezentácia:

Meno obce Prosiek pochádza pravdepodobne zo slova “priesek” cez pohorie, ktoré vytvorila voda valiaca sa údolím terajšej Prosieckej doliny, ďalej tiekla ľavou stranou do dediny a vtekala do Suchého potoka(Suchej). To, že je v názve predpona PRO, to dosvedčuje starobylosť názvu, keď Slováci používali ešte starú slovanskú predponu PRO. Dnes by to bolo Priesek.

Prosiek, ako je teraz na tomto mieste, bol založený 25. Marca 1287, keď uhorský kráľ Ladislav IV. vykrojil z veľkého Sielnického chotára územie medzi Sielnicou a Prosieckym Suchým potokom, a daroval ho zemianskej rodine, z ktorej sa spomína v roku 1391 Mikuláš, syn Martina. V listine boli udané hranice pozemkov a lesov. V roku 1296 im to opäť potvrdil kráľ Ondrej III. a obe tieto listiny si dal ešte potvrdiť 28. Januára 1341 Karolom Róbertom. Menovaný Mikuláš, syn Martina, priniesol tieto tri listiny na revíziu do Liptovskej Svätej Mary, keď po upálení falšovateľa zemianskych listín Jána z Madočian, zvláštna kráľovská komisia preverovala všetky liptovské a turčianske listiny na sneme v Liptovskej Svätej Mare. Prosiecke listiny boli uznané za správne.

V 15. storoči dostal sa do Prosieka šľachtický rod Joób z Fančálu v Abovskej župe. Rod sa objavil v Prosieku v roku 1484. Mikuláš Joób Fančály sa natoľko zmohol, že odkúpil prosiecke majetky v celom chotáry. Po jeho príklade aj iný Joóbovci opustili Fančal a usadily sa v Prosieku. Z týchto Joóbovcov vynikal Joób Fančaly, ktorý v roku 1559 získal od krála Ferdinanda II. potvrdenie na prosiecke majetky. Z tohto rodu vynikali najmä títo zemani: Matej Joób Fančály bol hlavným vyberačom daní , druhý jeho vnuk Adolf Joób Fančály bol v roku 1837 hlavným komisárom a potom hlavným slúžnym v Liptovskej Župe. Tretí Matej Joób Fančály mladší bol v roku 1900 liptovským podžupanom.

Po sneme v Liptovskej Mare v 16. Storočí boli uznané za správne aj prosiecke listiny pre zemiansku rodinu ktorá sa volala Kubíni. V tejto dobe sa Prosiek delí na dve obce, a to obec Kubíni a obec Joób Fančály. Obec delí hranica Prosieckeho potoka od toku Sielnického potoka až k Suchým potokom Prosieckou dolinou, Sokolom a Priepadliskom. V roku 1784 mala časť Joobovská 20 domov a 171 obyvateľov, časť Kubínyiovská 23 domov a 194 obyvateľov...Oznam mesta/obce:

Úradná tabuľa:
www.prosiek.sk/uradna-tabula

Aktuality:
www.prosiek.sk/aktuality

Služby:

autobus kanalizácia knižnica požiarna zbrojnica reštaurácia škôlka športovisko

Fotogaléria

Prosiek 1 Prosiek 2 Prosiek 3 Prosiek 4 Prosiek 5 Prosiek 6 Prosiek 7 Prosiek 8 Prosiek 9 Prosiek 10 Prosiek 11 Prosiek 12

Odkazy/linky

Služby
www.prosiek.sk/sluzby

Ubytovanie
www.prosiek.sk/ubytovanie


Fotogaléria miest Fotogaléria obcí