Radôstka

Pridať údaj - nahlásiť zmenu
Radôstka


Share |
Pre zobrazenie mapy je nutný javaskript.

Kontaktné údaje

Adresa mestského/obecného úradu: Radôstka č. 51, 023 04 Stará Bystrica
Primátor/Starosta: Jaroslav Fekula
Prednosta/Zástupca starostu: - / Emil Korenčík
Tel.: 041/439 51 29
Mobil: 0905 883 300
Fax: 041/439 51 29
E-mail:
Web: www.radostka.sk

Všeobecné údaje

Počet obyvateľov: 866

Rozloha obce/mesta v ha: 1313

Prvá písomná zmienka: 1640

Úradné hodiny:

Pondelok: 7:00 hod. - 15:00 hod.
Utorok: 7:00 hod. - 15:00 hod.
Streda: 7:00 hod. - 15:00 hod.
Štvrtok: 7:00 hod. - 15:00 hod.
Piatok: 7:00 hod. - 15:00 hod.Prezentácia:

Kysucká obec Radôstka leží na severozápadnej hranici Slovenska v okrese Čadca, pričom značná časť územia leží v chránenej krajinnej oblasti Kysuce. V blízkosti sa nachádza chránená prírodná rezervácia Veľká Rača, národopisná expozícia kysuckej dediny v prírode – Skanzen vo Vychylovke, svetový unikát – úzko koľajová železnička, ktorá je súčasťou Skanzenu. Prvú hodnovernú písomnú zmienku po existencii obce nachádzame z roku 1662. Kronika Radôstky zaznamenáva zaujímavé črty svojej histórie. V roku 1712 sa na samote Kadašovia, zdržiaval u svojej tetky Cesnekovej legendárny slovenský zbojník Juraj Jánošík.

Bezprostrednými susedmi obce sú Stará Bystrica a Lutiše. Obec má v súčasnosti 841obyvateľov. Tento počet ľudí ju zaraďuje medzi najmenšie obce v okrese. Elánom a najmä pracovitosťou však prevyšujú väčšie dediny či mestá. Drsná príroda natoľko ošľahala a zocelila miestnych obyvateľov, že tí sa bez problémov dokážu popasovať bez väčších ťažkostí s každou prekážkou.

Dôkazom týchto slov je dielo Rímsko-katolícký kostol sv. Andreja Svorada a Beňadika, vysvätený 18.7.1998 otcom kardinálom Jánom Chryzostomom Korcom. Európsky inštitút kultúrnych trás so sídlom v Luxemburgu projekt interiéru tohto kostola ocenil II. miestom za vidiecku architektúru vo východnej Európe. Kostol je dielom mladých architektov Ivana Jarinu a Ladislava Mirta. Otcom myšlienky postaviť kostol, bol ThDr. Marián Šuráb, vtedajší správca farnosti v Starej Bystrici, do ktorej obec Radôstka patrila. Investorom i dodávateľom bol obecný úrad pod vedením starostu obce Jaroslava Fekulu a stavebného majstra Karola Jančaríka.

Popri výstavbe kostola sa obec venovala aj výstavbe ďalších objektov ako Domu smútku, prístavba a nadstavba bývalej budovy MNV, vybudovanie vodojemu u Kalužníka a v Krasotine, vybudovanie novej cesty do miestnej časti obce Krasotín, nové moderné zástavky v štýle ľudovej architektúry. V roku 1995-2000 sa realizovala plynofikácia obce, kde obec dosiahla temer 100 percentnú plynofikáciu. To malé percento , ktoré do celej stovky chýba predstavuje iba tri -štyri domy v osade Hulákovia. Priaznivcov športu potešila novopostavená tribúna a sociálneho zariadenia a zmodernizovaný futbalový areál, kde sa každoročne koná futbalový turnaj o pohár starostu obce.

Popredné miesto v minulosti i dnes patrí Dobrovoľnému hasičskému zboru, ktorý bol zriadený Zemskou hasičskou jednotou na Slovenku 18. septembra 1927. V obci pôsobí šachový a futbalový oddiel a novovzniknutý folklórny súbor Radôšťan a Ľudová hudba bratov Kubalovcov a Jana Brandisa kde vzácne ľudové tradície a umenie prežívajú v piesňach a tancoch týchto skupín.Oznam mesta/obce:
Momentálne žiadne oznamy.

Služby:

autobus škola škôlka športovisko

Fotogaléria

Radôstka 1 Radôstka 2 Radôstka 3 Radôstka 4 Radôstka 5 Radôstka 6

Odkazy/linky

Momentálne žiadne odkazy/linky.

Fotogaléria miest Fotogaléria obcí