Rovné

Pridať údaj - nahlásiť zmenu
Rovné


Share |
Pre zobrazenie mapy je nutný javaskript.

Kontaktné údaje

Adresa mestského/obecného úradu: Rovné 37, 090 16 Cernina
Primátor/Starosta: Stanislav Viravec
Prednosta/Zástupca starostu: - / -
Tel.: 054/788 11 05
Mobil: -
Fax: -
E-mail:
Web: www.rovne.ocu.sk

Všeobecné údaje

Počet obyvateľov: 520

Rozloha obce/mesta v ha: 1302

Prvá písomná zmienka: 1414

Úradné hodiny:

Pondelok 7:30 - 15:30
Utorok 7:30 - 15:30
Streda 7:30 - 15:30
Štvrtok 7:30 - 15:30
Piatok 7:30 - 15:30Prezentácia:

Obec Rovné sa rozprestiera v Nízkych Beskydách. Bola založená na zákupnom práve a dosídlená počas valašskej kolonizácie. Najstaršia písomná zmienka o obci pochádza z roku 1414. Patrila pod makovické panstvo. Miestni obyvatelia sa zaoberali prevažne poľnohospodárstvom, čo sa odzrkadlilo aj na historických symboloch obce.

Na erbe je znázornený pluh. Listinné dôkazy potvrdzujú existenciu dreveného kostola v obci už v 15. storočí. Vynikal architektonickým vypracovaním.

Ťažké obdobie 1. ako aj 2. svetovej vojny pripomína vojenský cintorín a pamätník neznámeho vojaka z 1. svetovej vojny. Dnešné Rovné má 511 obyvateľov. Je tvorené zástavbou rodinných domov. Ako jedna z mála obcí v súčasnosti rieši otázku kanalizácie , čističku odpadových vôd. Prestavaných je 159 330 Eur.

Je splynofikovaná a má i verejný vodovod. V dôsledku povodňového rizika je v časti obce prevedená povodňová ochrana potoka Radomky. Po prevedení povodňovej ochrany potoka bola vybudovaná miestna komunikácia v dĺžke 700 m ukončená živičnou úpravou. V Rovnom je v prevádzke základná škola a materská škola.

Pôsobí tu viacero podnikateľských subjektov poväčšine poľnohospodárskeho charakteru. Rovné je v širokom okolí známe výrobou kvalitného ovčieho syra. Významnou pamätihodnosťou v obci je kaplnka z 19. storočia. Dominantou je gréckokatolícky Chrám Sv. Demetra Veľkomučeníka z roku 1935. Miestni obyvatelia podporujú zachovávanie ľudových tradícií. Svedčí o tom i každoročne organizovaný folklórny festival.

Zo športov sa najväčšej obľube teší futbal, no podmienky sú vytvorené i pre iné klasické športy. Rovné je obľúbenou východzou obcou pre turistické výlety. V časti Čierna hora na turistickej trase vo výške 664 m je vybudovaná vyhliadková veža a nocľaháreň s priľahlými prístreškami pre turistov a návštevníkov. Poľnohospodárska tradícia a čisté prírodné prostredie sú dobrým základom pre rozvoj v oblasti agroturistiky.Oznam mesta/obce:
Momentálne žiadne oznamy.

Služby:

autobus pošta škola škôlka športovisko

Fotogaléria

Rovné 1 Rovné 2 Rovné 3 Rovné 4 Rovné 5 Rovné 6

Odkazy/linky

Momentálne žiadne odkazy/linky.

Fotogaléria miest Fotogaléria obcí