Šemetkovce

Pridať údaj - nahlásiť zmenu
Šemetkovce


Share |
Pre zobrazenie mapy je nutný javaskript.

Kontaktné údaje

Adresa mestského/obecného úradu: Šemetkovce 51, 090 03 Ladomirová
Primátor/Starosta: Ján Marchevský
Prednosta/Zástupca starostu: - / Tomáš Kniš
Tel.: -
Mobil: 0918 418 493
Fax: -
E-mail:
Web: www.semetkovce.sk

Všeobecné údaje

Počet obyvateľov: 83

Rozloha obce/mesta v ha: 708

Prvá písomná zmienka: 1572

Úradné hodiny:
Utorok: 12:00 - 14:00 Štvrtok: 12:00 - 14:00

Prezentácia:

Šemetkovce je obec na Slovensku v okrese Svidník. Nad obcou je zachovalý drevený chrám z roku 1752 zasvätený sv. Michalovi Archanjelovi, ktorý stále slúži svojmu účelu. Obec historický bola súčasťou Šarišskej župy, Svidníckeho okresu. Po vzniku Československa do Prešovského okresu až do roku 1960. Po vzniku Východoslovenského kraja bola súčasťou Bardejovského okresu. Od roku 1968 patrila do novovzniknutého okresu Svidník.

Obec bola založená v rokoch 1553 až 1572. V zachovanej hramote písanej po maďarský od šľachtica-protestanta Juraja Rákocziho (išpana-župana Boršodu) z 28. marca roku 1623, je správa, že tento šľachtic obnovil privilégium (zvyšok dávneho Valašského práva), aby duchovný otec Alexander, kňaz zo Šemetkoviec bol uvoľnený z akejkoľvek roboty na panskom tj. z roboty, akú museli vykonávať iní poddaní a namiesto práce mal platiť ročne daň 10 florénov. (Lit. Dejiny Gréckokatolíkov Podkarpatska (9. - 18. storočie), VladimiRus, de juxta Hornad, Košice 2004, str. 401).

V obci sa nachádza drevená trojpriestorová zrubová cerkva východného obradu svätého Michala archanjela z roku 1752. Pri vojenských operáciách Karpatsko-duklianskej operácie, pri tankovej bitke, v údolí smrtí, v októbri a novembri 1944, cerkva bola poškodená. K jej obnove prispeli občania obce v roku 1945. Od roku 1968 je cerkov národnou kultúrnou pamiatkou.

Veža cerkvi je zakončená makovičkou s tamburom a kovaným kovovým krížom, ktorá vyrastá z konštrukcie objektu. Dvojstupňovité stanové strechy nad svätyňou a loďou sú zakončené kužeľovitými vežičkami pokrytými šindľom s kovanými krížmi. Celý zrub obdobne ako i ostatné drevené cerkvi z exteriéru je obložený vertikálne položenými doskami s lištami, ktoré boli obnovené v roku 2001. Pred portálom cerkvi je malá vstupná predsieň, ktorej taktiež strecha je pokrytá šindľom.

V interiéri cerkvi na stenách sa zachovali zvyšky nástenných malieb. Barokový štvorradový drevený ikonostas s cárskymi dverami je z 2. polovice 18. storočia. Niektoré ikony zakomponované do ikonostasu sú zo staršieho obdobia. Ikonostas a oltár boli reštaurované v rokoch 1969 - 1970. Znovu bol reštaurovaný v roku 2005. Na oltári sú tzv. miniaturne antické stĺpiky, a je tam malý bohostánok s ikonou Panny Márie. Zvonica s tromi zvonami z druhej polovice 20. storočia, bola postavená v 19. storočí a nachádza sa na mieste zvonice z 18 storočia.Oznam mesta/obce:
Novinkywww.semetkovce.sk/novinky Úradná tabuľa - www.semetkovce.sk/dokumenty

Služby:

autobus reštaurácia

Fotogaléria

Šemetkovce 1 Šemetkovce 2 Šemetkovce 3 Šemetkovce 4 Šemetkovce 5 Šemetkovce 6

Odkazy/linky

Zaujímavostiwww.semetkovce.sk/zaujimavosti

Fotogaléria miest Fotogaléria obcí