Smilno
Kontaktné údaje
Prednosta/Zástupca starostu: - / Peter Kimák
Tel.: 054/479 82 02
Mobil: 0901 727 939, 0904 012 977
Fax: 054/479 82 02
Všeobecné údaje
Počet obyvateľov: 706Rozloha obce/mesta v ha: 1380
Prvá písomná zmienka: 1250
Pondelok: 7:30 - 15:30
Utorok: 7:30 - 15:30
Streda: 7:30 - 15:30
Štvrtok: 7:30 - 15:30
Piatok: 7:30 - 15:30
Prezentácia:
,,Nádherná dedina Smilno je, veľmi dobre sa nám tu žije. Je tu škola vynovená nová, spolužiakov a spolužiačky k sebe volá. Potôčik, lúka, rybník krášlia ju, všetci cudzí nech ju spoznajú. Kostolík prerástol domy o hlavu a dodával predkom, i nám, odvahu. Deti tu kričia od radosti, srdiečka sú šťastné, plné veselosti. Je veľa krásnych miest na svete, no krajšie miesto ako toto, nenájdete.” (Laura Paľová)
Malebná obec Smilno, ktorá píše svoju históriu už od roku 1250, sa rozprestiera pod Smilnianskym vrchom a nachádza sa v regióne zvanom Šariš. Je v nadmorskej výške približne 450 m.n.m, priľahlá hora je zároveň najvyšším vrchom Ondavskej vrchoviny a dosahuje výšku 750 m. Je celkom husto zalesnená listnatými aj ihličnatými drevinami, dominantným druhom je buk lesný. Na západe je vymedzená údolím potoka Kamenec, na východe riekou Ondava. Smilno leží na hlavnom ťahu cestnej dopravy medzi mestami Bardejov a Svidník. Premáva tadiaľ tiež veľa automobilov nákladnej dopravy smerujúcich hlavne na štátne hranice s Poľskou republikou. Obcou nevedie železničná trať. Prepravu zabezpečuje hlavne autobusová doprava SAD Prešov a SAD Humenné.
Tým, že je obec orientovaná nad Zborovskou kotlinou, je z nej krásny výhľad na Zborovský hrad a celkovú panorámu okolitej prírody z každej strany. Rannú atmosféru dopĺňa vychádzajúce slnko nad kostolom, čo už od rána môže spríjemniť deň ľuďom, ktorí idú do práce či školy. Niektorí, prevažne mladší obyvatelia, odchádzajú za prácou alebo iba letnou brigádou, aj do zahraničia. Ďalší len do iných miest Slovenska, kde sa im otvára príležitosť usadiť sa tam. Dedinčania si tu spolupatrične nažívajú, navzájom si pomáhajú a tí viac snaživí sa podieľajú aj na rozvoji obce, každý iným spôsobom. V obci žijú mnohí podnikatelia či živnostníci, ktorí majú prevádzku potravín, reštaurácie, stolárstva, krajčírstva, kamenárstva, poskytujú ekonomické, finančné a rôzne iné služby. Takmer každý sa venuje aj chovu domácich zvierat podľa vlastného výberu, ako je to už v typickej dedine zvykom. Na význame nestratilo ani pestovanie zeleniny na záhradkách, ovocných stromov, kríkov alebo byliniek. Avšak ľudia sa už viac sústredia na pekne upravené dvory s rôznymi okrasnými drevinami, skalkami s kvetmi, jazierkami a inými dekoráciami.
Voľný čas sa dá stráviť rôzne, čo závisí aj od prebiehajúceho ročného obdobia. Avšak taká prechádzka padne vždy vhod. V lete je obľúbená cyklistika, futbal, loptové hry, koná sa tu viac kultúrnych akcií, diskoték. Významné je aj rybárčenie, poľovníctvo a zbieranie húb či lesných plodov. Zima dáva priestor na bežkovanie, lyžovanie, deti sa spúšťajú na saniach, mnohé dvory krášlia snehuliaci. Obľúbenou akciou, postupne aj tradičnou, sa stáva pálenie Jánskej vatry pod horou, v roku 2014 sa prvýkrát postavil aj Máj.
O duchovný život v obci sa starajú farskí kňazi, Smilno patrí pod farnosť Zborov. Sväté omše sa slúžia v kostole sv. Štefana Kráľa, na Petra a Pavla pri Kaplnke Panny Márie a na sviatok Sedembolestnej Panny Márie, patrónky Slovenska, sa koná púť k Stolčeku Panny Márie do lesa. Počas nej sa modlí a spievajú kresťanské piesne. Pohrebná sv. omša sa už od roku 2006 vykonáva v Dome nádeje, ktorý požehnal biskup Mons. Stanislav Stolárik.
Obec je plne plynofikovaná, slávnostná ,,Kolaudácia plynu" sa konala dňa 29.10.1988. Pripravila ju vtedajšia starostka obce, p. Anna Petrušová. Zúčastnili sa na nej mnohí významní hostia, ktorí sa podieľali na plynofikácii - projektant, osoby z Plynárenského podniku, pracovníci Ochrany ŽP, zástupca Okresného úradu a ďalší. Nebola to ľahká práca, ale podstatné je to, že sa to podarilo ukončiť bez poskytnutia úveru. Napriek tomu sa v posledných rokoch znova začína kúriť aj drevom, v jari a jeseni je často počuť zvuky cirkulárok. Je to znak toho, že ľudia si chystajú zásoby dreva na zimu.
Pôsobenie obce je zamerané hlavne na činnosti spojené so zvyšovaním životnej úrovne občanov, ich spokojnosti a riešenia mnohých problémov. Hlavnou zodpovednou osobou je starosta obce, zvolení poslanci a hlavný kontrolór. Veľkým prínosom je aj výpomoc samotných ochotných občanov pri riešení konkrétnych situácií, organizovaní podujatí či zapojení sa do rôznych činností.
História obce
- http://www.smilno.sk/obec-smilno/historia-obce-smilno
Prírodné a geografické pomery Smilna
- http://www.smilno.sk/obec-smilno/prirodne-pomery
Oznam mesta/obce:
Aktuality v obci
- http://www.smilno.sk/
Služby v obci
- http://www.smilno.sk/obec-smilno/ubytovanie-a-stravovanie
Služby:
Fotogaléria
Odkazy/linky
Kultúrne podujatia
- http://www.smilno.sk/obec-smilno/kultura/kulturne-podujatia
Turistické atrakcie
- http://www.smilno.sk/obec-smilno/kultura/turisticke-atrakcie