Šurany

Pridať údaj - nahlásiť zmenu
Šurany


Share |
Pre zobrazenie mapy je nutný javaskript.

Kontaktné údaje

Adresa mestského/obecného úradu: Námestie Hrdinov 1, 942 01 Šurany
Primátor/Starosta: Ing. Marek Oremus
Prednosta/Zástupca starostu: Ing. Eva Augustínová / Ing. František Tamašovič
Tel.: 035/650 01 05
Mobil: -
Fax: 035/650 01 08
E-mail:
Web: www.surany.sk

Všeobecné údaje

Počet obyvateľov: 10071

Rozloha obce/mesta v ha: 5980

Prvá písomná zmienka: 1138

Úradné hodiny:

Pondelok: 8.00 - 11.00, 13.00 - 16.00
Streda: 8.00 - 11.00, 13.00 - 16.00
Piatok: 8.00 - 11.00, 13.00 - 16.00Prezentácia:

História Šurian je veľmi bohatá, ale ani súčasnosť nezaostáva. Mesta sa dotkli útrapy I. aj II. svetovej vojny. Po oslobodení v roku 1945 bolo potrebné zahladiť stopy vojny. Nastal všestranný rozmach mesta. Vybudoval sa priemysel, poľnohospodárstvo sa združstevnilo. Migrácia obyvateľstva nútila mesto k výstavbe nových bytov. Vybudovali sa sídliská a následne školské, zdravotnícke a kultúrne zariadenia. Dobudovala sa doprava a cestné komunikácie.

K 1.1.1976 dochádza k integrácii obcí Šurany – Kostolný Sek – Nitriansky Hrádok a Úľany nad Žitavou. Obec Úľany nad Žitavou sa v roku 1991 osamostatnila. Kostolný Sek a Nitriansky Hrádok sú naďalej súčasťou mesta s vyše desaťtisíc obyvateľmi. Reformy v spoločnosti po roku 1989 sa v meste najviac dotkli podnikovej sféry. Zanikli veľké podniky Elitex, Calex, ale aj Cukrovar a iné, ktoré zamestnávali občanov z celého regiónu. Pretransformované boli aj poľnohospodárske družstvá. Zahraniční investori prichádzajú do mesta postupne. Dnes tu pôsobia z väčších spoločností: Kórejská - Bang Joo Elektronics Slovakia, vyrába výrobky z plastov na audiovizuálnu techniku, Nemecká – Automaty - vyrába diely pre automobilový priemysel, Kórejská KIHWA SK – vyrába umelohmotné komponenty pre Samsung a menšie firmy, zo šurianskych sú to: Obchodné centrum ZORA, MURENA, TYCHÉ, Staviteľstvo Zajíček, a pod. V meste sú štyri základné školy – ZŠ na Bernolákovej ulici, ZŠ SNP, Špeciálna základná škola, Cirkevná základná škola, v meste sa nachádza aj Základná umelecká škola.

Študenti z mesta a širokého okolia navštevujú Gymnázium, Obchodnú akadémiu, Strednú odbornú školu a SOŠ technickú. Obyvatelia mesta a jeho návštevníci majú možnosť kultúrne a športovo sa vyžiť. K tomu slúžia kultúrne zariadenia Mestského kultúrneho strediska – Mestská knižnica Michala Matunáka, Spoločenská hala, koncertná a výstavná sieň v Synagóge, kino Hviezda a amfiteáter, ktoré sú momentálne nefunkčné, Kultúrne zariadenia v častiach Kostolný Sek a Nitriansky Hrádok. V meste sídli aj odbor Matici Slovenskej, ktorý sídli v Spoločenskom dome. Športovú činnosť v meste rozvíja TJ SO Lokomotíva, Futbalový klub - ŠK Šurany, Bedmintonový klub, Hádzaná - HKM Šurany, Karate klub TRIUMPH Šurany a iné.
V meste sídli aj veľa spolkov, medzi ktoré patrí Miestny spolok SČK Šurany, Nitriansky Hrádok a Kostolný Sek. Ďalej v meste fungujú spolky záhradkárov, poľovníkov, a iné. V meste a v mestských častiach funguje Denné centrum pre seniorov a Dobrovoľný hasičský zbor. Pre milovníkov turistiky tu je Klub turistov Šurany, a pre milovníkov rybárčenia zase Rybársky zväz Šurany. Možnosti trávenia voľného času v meste ponúkajú: futbalový štadión, futbalové ihriská v mestských častiach, tenisové kurty, športová hala, Bikehala, Skatepark, rybník Mederčina, CVČ, športové letisko s golfovým areálom a veľa ďalších.

Mesto je obklopené krásnou prírodou, nechýba les, rozsiahle vodné plochy, rieky, lúky, úrodné polia, krásne zátišia. Jeho územie je súčasťou Podunajskej nížiny a Žitavskej doliny. Neďaleko mesta sa nachádza športovo-rekreačný areál Tona, kde je možnosť kúpania, člnkovania, rybolovu. V areály je niekoľko bufetov. Počas letných mesiacov sa tu konajú diskotéky a rôzne kultúrne, spoločenské a športové podujatia, kde sa schádzajú obyvatelia mesta a širokého okolia.  V Nitrianskom Hrádku sa nachádza rybník Mederčina, kde je možnosť rybolovu a kultúrnych, športových a spoločenských udalostí. Pri rybníku sa nachádza bufet s možnosťou prenajatia si miestnosti. Na rybníku varia rôzne rybie špeciality. V meste je bohatá obchodná sieť so širokou ponukou výrobkov. Množstvo malých kaviarní a podnikov s občerstvením ponúka príjemné posedenie a počas letnej sezóny aj v letných záhradách.

Návštevníkov mesta určite zaujmú architektonické a kultúrne pamiatky. Najznámejšou kultúrnou pamiatkou je socha Hrádockej Venuši (Magna Mater), ktorá bola vyobrazená na slovenskej dvojkorunáčke. Jej nálezisko patrí tiež k známym kultúrnym pamiatkam. Bola pomenovaná ako Slovenská Trója alebo aj Zámeček. Ďalšou architektonickou a kultúrnou pamiatkou je kostol sv. Štefana, prvomučeníka, ktorý sa nachádza v centre mesta. Dal ho postaviť nitriansky biskup Štefan Bosniak začiatkom 17. Storočia. O pár ulíc ďalej sa nachádza Synagóga. V Nitrianskom Hrádku je postavený kostol sv. Martina. V Kostolnom Seku sú postavené dva kostoly – kostol Božieho milosrdenstva a kostol Ružencovej Panny Márie. V Šuranoch sa nachádza aj niekoľko kaplniek – Kaplnka Nepoškvrnenej Panny Márie, Kaplnka Lurdskej Panny Márie a ďalšie. V areály Obchodnej akadémii je socha Milana Rastislava Štefánika. V areály CZŠ je socha Žofii Bosniakovej, pred kostolom sv. Štefana je socha Márie Kokošovej.

Každoročne sa v Šuranoch koncom mesiaca september konáva tradičný Šuriansky jarmok. (Toho roku- 19. a 20. septembra. Rok 2008 je jubilejný, mesto oslavuje 870. výročie). Poslednú októbrovú nedeľu sa konávajú hody. Každoročne v máji sa v Tone koná Majáles. V júni zase Divadelné Šurany a Olympiáda žiakov základných škôl v Šuranoch. Nový rok vítame Novoročným ohňostrojom pri Dome Matici, aj v mestských častiach Nitriansky Hrádok a Kostolný Sek. Vo februári sa v mestských častiach koná Fašiangové posedenie spojené s pochovávaním basy. V auguste sa konáva Športovo-nenáročná olympiáda seniorov. V decembri sa konávajú Mikulášske trhy a Vianočné tvorivé dielne, na Veľkú noc zase Veľkonočné tvorivé dielne. 1.júna sa konávajú v centre mesta oslavy MDD.

Významné osobnosti mesta:
Žofia Bosniaková – uhorská šlachtičná (*1609  - †1644)
Michal Matunák – kňaz, historik, múzejník, archivár, turkológ (*1866 - †1932)
Karol Markovič – slovenský kňaz a historik (*1912 - †1798)
Dominik Tóth – rímskokatolícky biskup (*1925 - †2015)
Laco Zrubec – slovenský spisovateľ  a scenárista (*1931 - †2011)
Dezider Németh – slovenský publicista, fotograf a filmár (*1936 - †2011)
Jozef Barmoš – slovenský futbalista a tréner, reprezentant ČSSR (*1954)
Vendelín Laca – organista, podnikový právnik, nálezca sošky Hrádockej Venuše (Magna Mater - Veľká Matka)  (*1932 - †2015)Oznam mesta/obce:
Momentálne žiadne oznamy.

Služby:

autobus doktor kanalizácia knižnica lekáreň polícia pošta požiarna zbrojnica reštaurácia škola škôlka športovisko telocvičňa ubytovanie vlak welness

Fotogaléria

Šurany 1 Šurany 2 Šurany 3

Odkazy/linky

www.zsbersu.edu.sk
www.zssnpsu.edu.sk
www.czssurany.sk
www.szssurany.edupage.org
www.oasurany.edupage.org
www.gymsu.edupage.org
www.sostsurany.edupage.org
www.zss-surany.edupage.org


Fotogaléria miest Fotogaléria obcí