V Brezne chcú žiť bez chémie a konzervantov. Vybudovali vlastnú mliekareň

O mliečne výrobky v Brezne nebude núdza. Poľnohospodárske družstvo Ďumbier okrem pestovania obilnín a chovania dojníc rozbehlo prevádzku mliekarne, kde výrobu masla a tvarohu plánuje postupne rozšíriť o ďalšie produkty zdravej výživy.

REZNO. Obyvateľ by mal dostať šancu kúpiť si základné potraviny domáce a čerstvé. Je to prvý predpoklad, že ide naozaj o kvalitný, chutný, zdravý výrobok, bez zbytočných konzervantov, chemických stabilizátorov a podobných látok.

Poľnohospodárske družstvo (PD) Ďumbier, ktoré hospodári na rozlohe asi 2700 ha pôdy, sa venuje ako rastlinnej, tak aj živočíšnej výrobe.

PD Ďumbier sa môže pochváliť dobrými výsledkami v živočíšnej výrobe, kde posledné tri roky dosahuje priemernú úžitkovosť na úrovni 9300 – 9500 litrov mlieka na laktáciu. Chová zhruba 700 kusov dobytka sústredených na jednej farme v lokalite Podkoreňová a ročne vyprodukuje 3 milióny litrov surového kravského mlieka.

Podľa slov Petra Lukáča, dojnice sú kŕmené kvalitnými objemovými krmivami, dopestovanými na plochách regiónu Horehronia a dobytok je ustajnený voľne, čím spĺňa najprísnejšie normy na tzv. „Wellfare“ zvierat – pohoda zvierat, aby sa cítili v rámci svojho života čo najlepšie. Spolu s dobre odvedenou prácou zamestnancov má tak PD všetky predpoklady na to, aby dosahovalo dobré úžitkové parametre nadojeného mlieka s vysokými zložkami mlieka, ako sú tuky a bielkoviny.

Vyrábajú maslo, tvaroh a pribudnú aj ďalšie produkty zdravej výživy

Jedným z dlhodobejších plánov PD Ďumbier bolo v Brezne sprevádzkovať mliekareň. Zámer vyšiel a od augusta tohto roka je realitou. Úplne nový objekt sa už nachádza priamo v areáli firmy v Podkoreňovej.

Ako prezradil Peter Lukáč, dôvodom vzniku projektu bolo, že potravinová sebestačnosť Slovenska je na nízkej úrovni. „Keďže ide o úplne novú technológiu poskladanú na mieru podľa našich požiadaviek, venujeme sa ešte „ladeniu“ strojov a postupne nabiehame na výrobu mliečnych výrobkov.

Aby boli čerstvé, chutné a zabezpečená maximálna kvalita bez akýchkoľvek vonkajších vplyvov, surové kravské mlieko z dojárne dopravujeme do mliekárne potrubím.“ Denne ho spracujú asi 1000 litrov, no keďže výrobná kapacita linky je stavaná na väčšie denné výkony, ich cieľom je dosiahnuť 8000 – 9000 litrov.

Okrem toho, že vyrábajú maslo, tvaroh a od minulého týždňa aj 1,5 % polotučné mlieko, výrobu plánujú rozšíriť o zakysanku, jogurtové nápoje, 3,5 % plnotučné mlieko, zakysaný cmar, srvátku a možno bezlaktózový program, ktoré sú trendom v zdravej výžive. Podľa riaditeľa všetko však závisí od toho, čo si bude vyžadovať trh.

Kvalita by mala presvedčiť o tom, čo je tradičné a chutné

V jednozmennej prevádzke mliekárne pracujú 4 zamestnanci a jedna manažérka, no Peter Lukáč pevne verí, že požiadavky na kvalitné, čerstvé a zdravé základné potraviny ich donútia zvýšiť výrobnú kapacitu na dvojzmennú prevádzku. Podľa jeho slov by to prinieslo aj zvýšenie zamestnanosti o 16 zamestnancov v regióne.

Podporiť domácu mliekareň môžete kúpou jej výrobkov v obchodoch siete Fresh v Brezne, Podbrezovej a aj v okolitých obciach. Spoluprácu sa snažia rozšíriť aj s ďalšími väčšími obchodnými reťazcami, spracovateľskými subjektmi v blízkom okolí, ako sú hlavne cukráreň, pekárne, ale aj jedálne.

„V neposlednom rade sme začali spolupracovať aj s prevádzkou ŽP Gastroservis. Verím, že aj keď sa len rozbiehame, o naše výrobky bude záujem, lebo kvalita daných výrobkov by mala zákazníkov sama presvedčiť o tom, čo je tradičné a chutné,“ uzavrel Peter Lukáč.

v_brezne_chcu_zit_bez_chemie_a_konzervantov._vybudovali_vlastnu_mliekaren