Vaniškovce

Pridať údaj - nahlásiť zmenu
Vaniškovce


Share |
Pre zobrazenie mapy je nutný javaskript.

Kontaktné údaje

Adresa mestského/obecného úradu: Obecný úrad Vaniškovce 38, 086 41 Raslavice
Primátor/Starosta: Marcel Kvokačka
Prednosta/Zástupca starostu: - / Stanislav Vasilko
Tel.: 054/479 22 09
Mobil: -
Fax: -
E-mail:
Web: www.vaniskovce.ou.sk

Všeobecné údaje

Počet obyvateľov: 374

Rozloha obce/mesta v ha: 484

Prvá písomná zmienka: 1345

Úradné hodiny:
Pondelok 8:00 - 16:00 Utorok 8:00 - 16:00 Streda 8:00 - 16:00 Štvrtok 8:00 - 16:00 Piatok 8:00 - 16:00

Prezentácia:

Obec leží v Bartošovskej kotline, na chrbte medzi dolinami Rešovky a Sekčova. Obec má výhodnú polohu. Rozprestiera sa len 1 km od hlavnej cesty, spájajúcej okresné mestá Prešov a Bardejov. Nadmorská výška obce je od 350 do 445 m n. m.. Stred obce má nadmorskú výšku 400 m n. m..Z obce sa dajú robiť vychádzky na neďaleké pohorie Čergov.

V strede obce je jednoloďový kostol - dominanta obce, ktorého patrónom je sv. Imrich, syn sv. Štefana uhorského kráľa. Postavený bol v roku 1908. Predchádzajúci kostol bol postavený z tisového dreva na rovnakom mieste ešte v roku 1793. Silne práchnivý kostol bol už životu nebezpečný, preto vtedajší farár Ján Palencsár sa v ňom nedovolil zdržiavať a služby Božie sa prestali vykonávať.
Po smrti farára Palencsára sa dostal na uprázdnenú faru v roku 1907 Andrej Harsághy, kaplán z Bardejova. Za jeho pôsobenia bol postavený nový kostol. Ten bol vysvätený v roku 1909 košickým biskupom Fischerom Goltmerom.

Vo veži kostola je veľký zvon z roku 1575, ktorý bol premiestnený z drevenej zvonice, a malá zvon zakúpený v roku 1922 namiesto starého zvona, ktorý zobrali vojaci. Peniaze na tento zvon poskytli občania žijúci v Amerike. Posviacku zvona vykonal farár Andrej Harsághy v auguste 1922.

Obec Vaniškovce je filiálnou obcou a patrí k fare v Osikove. Podľa farských spisov pôsobili v tejto farnosti duchovní otcovia, ktorí boli súčasne farármi tejto obce. Bolo ich 23 (vrátane terajšieho - Juraja Takáča) od roku 1727 - 2008.

Z dôvodu priestorovej nedostatočnosti sa v apríli 2005, po viacročných prípravách začala rekonštrukcia tohto kostola, ktorá pozostávala z odbúrania starej svätyne, sakristie, časti lode, a následne výstavby čo do dĺžky a šírky zväčšenej novej časti.
Vchod do kostola spolu s chórom je situovaný opačne ako v pôvodnom kostole, teda z južnej strany, pôvodný severný vchod je teraz využívaný pre vstup do veže a zvonice.
Celá rekonštrukcia bola financovaná zo zbierok milodarov od veriacich z blízkeho i ďalekého okolia, dokonca zo zahraničia (Švajčiarsko), ako aj zo zbierok našich domácich veriacich. Tieto zbierky boli vykonávané od roku 2003. Počas opravy kostola boli sväté omše konané v sále kultúrneho domu.

Prvá svätá omša po tejto rekonštrukcii bola slúžená na sviatok patróna tohto chrámu sv. Imricha, dňa 5. novembra 2006.
Slávnostná konsekrácia rímskokatolíckeho kostola sv. Imricha sa konala 21. júla 2007 a vykonal ju košický arcibiskup metropolita Mons.

Alojz TkáčOznam mesta/obce:
Momentálne žiadne oznamy.

Služby:

autobus pošta škôlka športovisko

Fotogaléria

Vaniškovce1 Vaniškovce 2 Vaniškovce 3 Kosrol sv. Imricha vo Vaniškovciach Zavhovalá zvonica kostola sv. Imricha vo Vaniškovciach Obecného úradu vo Vaniškovciach

Odkazy/linky

Momentálne žiadne odkazy/linky.

Fotogaléria miest Fotogaléria obcí