Vasiľov

Pridať údaj - nahlásiť zmenu
Vasiľov


Share |
Pre zobrazenie mapy je nutný javaskript.

Kontaktné údaje

Adresa mestského/obecného úradu: Vasiľov 99, 029 51 Lokca
Primátor/Starosta: Mgr. et Mgr. Daniela Fejová, MBA, L.L.M
Prednosta/Zástupca starostu: - / -
Tel.: 043/559 12 08
Mobil: 0947 958 470
Fax: -
E-mail:
Web: www.vasilovocu.sk

Všeobecné údaje

Počet obyvateľov: 831

Rozloha obce/mesta v ha: 914

Prvá písomná zmienka: 1554

Úradné hodiny:

Pondelok: 07:30 - 15:30
Utorok: 07:30 - 15:30
Streda: 07:30 - 17:00
Štvrtok: nestránkový deň
Piatok: 07:30 - 14:00Prezentácia:

V polovici 16. storočia sa Orava stala súkromným majetkom významného a bohatého Thurzovského rodu. Zemepán František Thurzo poveril schopného a silného Félixa Hyru, aby založil novú dedinu v lokalite Vasiľov. Túto lokalitu v údolí vtedajšieho Lokčianskeho potoka, dnešného Hruštínskeho potoka, nazývali podľa valacha ukrajinského pôvodu Vasiľa, ktorý na pasienkoch Oravského panstva pásol ovce a dobytok dávno pred založením dediny. Félix Hyra prišiel do Vasiľova v roku 1554 s piatimi valaskými rodinami a založil tu dedinu. Jej pôvodný názov zachoval. V daňovom súpise z roku 1554 sa uvádza: „Wasylow je novozaložená valaská dedina pána Františka Thurzu.

Obyvatelia si stavajú domy v pustých miestach a hustých lesoch a miesto pluhu používajú motyku"} V uvedenom roku vybudovali štyri usadlosti, lebo pán Ladislav Dávid, výberca štátnych daní pre kráľovstvo, im vymeral daň štyri florény, čiže jeden florén za jednu usadlosť. Valasi Ogulec, Maxim (Maxin), Frtula, Prčík a Malik s rodinami vyklčovali lesy, premieňali ich na pasienky a oráčiny a vytvorili sedliacke rale. Félix Hyra s rodinou obýval šoltýsku raľu a stal sa dedičným richtárom obce. Jeho potomkovia žijú vo Vasiľove dodnes. V tom Čase raľa predstavovala rozlohu 30 hektárov pôdy, na ktorej si rodina postavila dom, hospodárske budovy a živila sa chovom oviec a dobytka.

Rale boli pomenované podľa mien prvých osadníkov nasledovne: Ogulcova, Maximova (Maxinova), Frtulova, Prčíkova a Malíkova. Keď Félix Hyra založil dedinu Vasiľov, v Námestovskom okrese existovala len Lokca. Okolité obce Babín, Hruštín, Breza, Krušetnica, Mútne, Vaňovka, Zákamenné, ba ani Námestovo ešte neboli založené.

História obce
- www.vasilovocu.sk/index.php/historia-obceOznam mesta/obce:
Oznamywww.vasilovocu.sk/index.php Obecné novinywww.vasilovocu.sk/index.php/podnikatelia-v-obci  

Služby:

autobus kanalizácia knižnica pošta požiarna zbrojnica reštaurácia škola škôlka športovisko

Fotogaléria

Vasiľov 1 Vasiľov 2 Vasiľov 3 Vasiľov 4 Vasiľov 5 Vasiľov 6 Vasiľov 7 Vasiľov 8 Vasiľov 9 Vasiľov 10 Vasiľov 11 Vasiľov 12

Odkazy/linky

DHZ Vasiľovwww.vasilovocu.sk/index.php/o-nas

Fotogaléria miest Fotogaléria obcí