Važecká jaskyňa

Važecká jaskyňa


Share |
Pre zobrazenie mapy je nutný javaskript.

Kontaktné údaje

Adresa: 032 61 Važec
Tel.: +421 44 529 41 71
Mobil: -
Fax: -
E-mail: vazecj@ssj.sk
Web: www.ssj.sk

Všeobecné údaje

Prevádzka:

Jún - august 9:00-16:00, mimosezóna 9:30-14:00, zatvorené december, január a všetky pondelky


Otváracie hodiny Po-Pi:
Otváracie hodiny cez víkend:

Poloha:

Služby:
predaj suvenírov
Možnosti športového vyžitia:
-
Možnosti wellness:
-
V zariadení sa možno dohovoriť:

anglicky, nemecky, ruskyVzdialenosti:

Liptovský Mikuláš 30 km
Poprad 25 km


Popis zariadenia:

Vytvorená je v druhohorných strednotriasových tmavosivých gutensteinských vápencoch bielovážskej série chočského príkrovu bývalými ponornými vodami bočného ramena Bieleho Váhu. Dosahuje dĺžku 530 m. Na viacerých miestach pôvodné riečne modelované chodby sú pozmenené rútením najmä pozdĺž medzivrstevných plôch vápencov.
Podzemné priestory dekorujú najmä stalaktity, stalagmity a sintrové jazierka. Značná časť jaskyne je vyplnená jemnými sedimentmi naplavenými bývalými, najmä povodňovými vodami Bieleho Váhu, údajne aj vodami z ponorného toku z poloslepej doliny v Priepadlách.
Teplota vzduchu je 6,5 až 7,1 °C, relatívna vlhkosť 94 až 96 %. Vstupné časti jaskyne sú počas roka ovplyvňované klimatickými zmenami na povrchu, ktoré sa v zime prejavujú mrazovým zvetrávaním vápencov.
Významné paleontologické nálezisko kostí jaskynného medveďa (Ursus spelaeus). Z jaskynných bezstavovcov je pozoruhodný až unikátny nález šťúrovky Eukoenenia spelaea – najsevernejší výskyt zástupcu tohto radu pavúkovcov, čím Važecká jaskyňa patrí medzi biospeleologické lokality európskeho významu. Ojedinele sa v jaskyni zistil výskyt niekoľkých druhov netopierov.


Oznamy:
Momentálne žiadne oznamy.

Fotogaléria

Važecká jaskyňa 1 Važecká jaskyňa 2 Važecká jaskyňa 3 Važecká jaskyňa 4 Važecká jaskyňa 5 Važecká jaskyňa 6