Vechec

Pridať údaj - nahlásiť zmenu
Vechec


Share |
Pre zobrazenie mapy je nutný javaskript.

Kontaktné údaje

Adresa mestského/obecného úradu: Hlavná 133/32, 094 12 Vechec
Primátor/Starosta: Ladislav Tóth
Prednosta/Zástupca starostu: - / Jaroslav Šimko
Tel.: 057/488 85 21
Mobil: -
Fax: -
E-mail:
Web: www.obecvechec.sk

Všeobecné údaje

Počet obyvateľov: 2944

Rozloha obce/mesta v ha: 1727

Prvá písomná zmienka: 1402

Úradné hodiny:
Pondelok: 08:00 - 12:00 / 12:30 - 16:00
Utorok: 08:00 - 12:00 / 12:30 - 18:00
Streda: 08:00 - 12:00 / 12:30 - 16:00
Štvrtok: nestránkový deň
Piatok: 08:00 - 12:00


Prezentácia:

Vechec leží na náplavovom kuželi v strednej časti údolia Lomnice, na styku severozápadného výbežku Východoslovenskej nížiny s úpätím Slánskych vrchov, v nadmorskej výške asi 184 m. Východná a severná časť obce je odlesnená pahorkatina a využíva sa pre poľnohospodárske účely. Z hľadiska pôdneho tejto časti katastra prevládajú ilimerizované pôdy oglejené až glejené na sprašových a iných hlinách.

Severná časť obce siaha so Slánskych vrchov a je zalesnená. Najviac sú zastúpené porasty duba a buka. Najvýznamnejšie vrchy, ktoré sa nachádzajú v blízkosti obce sú: Kamenná, Cham, Džiar a Čachov. Obcou preteká potom Lomnica smerom zo západu na východ.  Vyššie položené Slánske vrchy patria do chladnej oblasti, pričom samotná obec patrí do miernej klímy. V tejto oblasti sú tie isté klimatické pomery, ktoré ovplyvňujú celé východné Slovensko.

Na území katastra obce sa nachádzajú aj zákonom chránené územia. Sú to územia s výraznými biologickými a krajinárskymi hodnotami. 
Najznámejším takýmto chráneným územím je Bučina pri Vechci. Je to pozoruhodný a ojedinelý lesný biotop na suchých a skalnatých svahoch. 
Ďalším chráneným územím je kóta Kamenná, kde sú teplomilné dubiny na južne exponovaných svahoch andezitového kopca strednej časti Slánskych vrchov. 

Viac: www.obecvechec.sk/o-obci/sucasnost/

História

Prvá písomná zmienka o obci Vechec vyplýva z mandátu (nachádza sa v Mályusz Elemer Zsigmomdkori Oklevéltar I. Budapest Akádemia Kiadó), ktorý rieši spor o vlastníctvo medzi Rozgonyovcami a Nekchyovcami a pochádza z roku 1327. Ďalší konflikt o vlastníctvo obce vzniklo v roku 1399, kedy palatín Detrik Bubek poveril leleský konvent pozvať vlastníkov panstva Lipovec a šľachticov z Rozhanoviec na riešenie ich sporu o vlastníctvo Vechca a viacerých okolitých dedín.  Aj v tomto mandáte sa názov obce uvádza pod menom Vechec. Taktiež aj v písomnostiach z 15.-16. storočia má obec názov Vechec.

Viac histórie: www.obecvechec.sk/o-obci/historia/Oznam mesta/obce:

Správy
www.obecvechec.sk/o-obci/

Služby:

autobus knižnica pošta reštaurácia škola škôlka športovisko telocvičňa

Fotogaléria

Vechec 1 Vechec 2 Vechec 3 Vechec 4 Vechec 5 Vechec 6 Vechec 7 Vechec 8 Vechec 9 Vechec 10

Odkazy/linky

Kultúra
www.obecvechec.sk/o-obci/kultura/

Šport a oddych
www.obecvechec.sk/o-obci/kam-za-sportom-a-oddychom/


Fotogaléria miest Fotogaléria obcí