Veľké Blahovo

Pridať údaj - nahlásiť zmenu
Veľké Blahovo


Share |
Pre zobrazenie mapy je nutný javaskript.

Kontaktné údaje

Adresa mestského/obecného úradu: Veľké Blahovo 72, 930 01 Veľké Blahovo
Primátor/Starosta: Júlia Gányovicsová
Prednosta/Zástupca starostu: - / Lórant Kázmér
Tel.: 031/552 20 93
Mobil: -
Fax: 031/552 20 94
E-mail:
Web: www.velkeblahovo.sk

Všeobecné údaje

Počet obyvateľov: 1566

Rozloha obce/mesta v ha: 1813

Prvá písomná zmienka: 1162

Úradné hodiny:

Pondelok:       08:00 - 12:00   12:30 - 16:00
Utorok:           08:00 - 12:00
Streda:           08:00 - 12:00   12:30 - 17:00
Piatok:            08:00 - 12:00Prezentácia:

Obec Veľké Blahovo prešla najvýraznejším vývojom v poslednom storočí, čo samozrejme súviselo so spoločenskými zmenami, s technickým vývojom a všestranným nárastom vzdelania. Veru, zásadne sa zmenil aj výzor obce. Zmizli domčeky so strechami z trstiny a maličkými okienkami, vahadlové studne a hospodárske dvory, plné obilných skladov, so stodolami, maštaľami a vozovňami. Vozy, ťahané volmi a koňmi sa stali pamiatkou, takisto ako prašné cesty a bubnovanie obecného zriadenca. Namiesto domčekov s trstinovou strechou, sa postavili palácom podobné domy, s veľkými oknami, priestrannými izbami a kúpeľňami.

Obyvateľstvo je zásobované pitnou vodou cez vodovodné potrubie, v celej obci je zavedený plynovod, ulice sú bezprašné, a premávajú na nich moderné motorové vozidlá. Namiesto bubna sa prihovárajú obyvateľom zvukové amplióny. Bohužiaľ, asi v polovici minulého storočia došlo k zbúraniu barónskeho kaštieľa, ktorý bol ozdobou obce, na jeho mieste stojí dnes kultúrny dom. V strede dediny sa nachádzal dom chudobných. V ňom bývali najchudobnejší občania dediny, ktorým nič iné nezostávalo, než sa uživiť žobraním. V polovici minulého storočia bola zbúraná aj táto budova, namiesto nej bol postavený obelisk, pamätník na tých, ktorí utrpeli martýrsku smrť počas fašizmu. V poslednom storočí sa značne rozrástla aj dedina. Došlo k vybudovaniu viacerých nových ulíc, z ktorých treba spomenúť Železničnú (Túlátú) ulicu, v ktorej pred niekoľkými desaťročiami stálo len pár domov. Došlo k vyrovnaniu jám, z ktorých niekedy ťažili materiál pre domy, budované z nepálenej hliny, na ich mieste došlo k vybudovaniu nového radu domov.

Viac histórie: www.velkeblahovo.sk/sk/nazovobce.htm
Významné osobnosti obce: www.velkeblahovo.sk/sk/index_sk.htmOznam mesta/obce:

Rozhlas - oznamy
- www.velkeblahovo.sk/sk/MR/index.html

Služby:

autobus knižnica pošta reštaurácia škola škôlka športovisko vlak

Fotogaléria

Veľké Blahovo 1 Veľké Blahovo 2 Veľké Blahovo 3 Veľké Blahovo 4 Veľké Blahovo 5 Veľké Blahovo 6 Veľké Blahovo 7 Veľké Blahovo 8 Veľké Blahovo 9 Veľké Blahovo 10 Veľké Blahovo 11 Veľké Blahovo 12

Odkazy/linky

Príroda
www.velkeblahovo.sk/sk/index_sk.htm


Fotogaléria miest Fotogaléria obcí