Veľké Leváre

Pridať údaj - nahlásiť zmenu
Veľké Leváre


Share |
Pre zobrazenie mapy je nutný javaskript.

Kontaktné údaje

Adresa mestského/obecného úradu: Štefánikova 747, 908 73 Veľké Leváre
Primátor/Starosta: Ing. Richard Nimsch
Prednosta/Zástupca starostu: Mgr. Blažej Pišoja / JUDr. Jozef Kovarik
Tel.: 034 / 779 43 16, 034/779 43 17
Mobil: 0918 785 134, 0908 660 466, 0907 895 102
Fax: -
E-mail:
Web: www.levare.sk

Všeobecné údaje

Počet obyvateľov: 3735

Rozloha obce/mesta v ha: 4810

Prvá písomná zmienka: 1378

Úradné hodiny:

Pondelok: 08:00 - 16:00
Utorok: 08:00 - 16:00
Streda: 08:00 - 17:00
Štvrtok: nestránkový deň
Piatok: 08:00 - 15:00Prezentácia:

Obec leží v nadmorskej výške 170 metrov nad morov na Záhorskej rovine 10 km severne od okresného mesta Malacky a 40 km severne od Bratislavy. Milovníkom prírody ponúka obec rôzne zaujímavosti. Východnú časť chotára tvoria hlboké borovicové lesy, bohaté na lovnú zver a známe bohatstvom jedlých húb. Cez územie obce preteká priezračná Rudava, v ktorej sa vyskytuje 36 druhov rýb. V severnej časti územia je Štátna prírodná rezervácia Abrod, západným okrajom chotára preteká hraničná rieka Morava. V obci žije 3 626 obyvateľov.

História

Obec leží na mieste, historicky významnej obchodnej cesty, jej minulosť je zaznamenaná ako osada lukostrelcov, sídlo stráže a ochrany hraníc a jej vznik podmienila potreba zaistiť ochranu hraníc vtedajšieho štátneho útvaru pred nájazdmi nepriateľov a zaistiť bezpečnosť obchodnej cesty, ktorá viedla zo západu a severu do Bratislavy a ďalej na juh. V týchto listinách je obec spomínaná ako Villa sagittariorum - osada lukostrelcov. Obyvatelia obce sa zaoberali remeslami, vytvorili 10 vlastných cechov. Obec postupne získala viaceré práva a od roku 1744, kedy sa stala mestečkom i práva jarmočné, trhové, mýtne, ale i právo hrdelné. V r. 1588 sa v obci usadili príslušníci sekty anabaptistov-novokrstencov, ktorá vznikla začiatkom 16. storočia v alpských krajinách. Na území Slovenska ich nazývali habáni. Habáni ovplyvnili spôsob života tunajších obyvateľov a zanechali tu architektonicky a historicky pozoruhodné stavby-habánske domy. V 16. storočí prišli do obce chorvátski kolonisti.

Podľa viacerých nálezov (medené predmety), bolo miesto osídlené už v neolite a obec s okolím patrila do Veľkomoravskej ríše. V roku 1371 sa v dostupných listinách obec spomína ako stanica, ktorou prechádzali kupci a trhovníci. Prvá písomná zmienka o obci pochádza z roku 1378. V nasledujúcom roku vykonala Bratislavská kapitula oficiálne uvedenie grófa Tomáša do jeho nového majetku. Pri tej príležitosti sa obchádzali chotárne hranice obidvoch dedín, čoho sa zúčastnili tiež richtári a obyvatelia Veľkých Levár, Malaciek a Jakubova. V opise hraníc sa celkovo trikrát spomína kráľovská obec Veľké Leváre (Noglew). Celú udalosť zaznamenáva listina vydaná Bratislavskou kapitulou 20. decembra 1378. Dnes je uložená v Maďarskom národnom archíve v Budapešti. Prvá písomná zmienka o Veľkých Levároch nie je svedectvom o ich vzniku. Ide proste len o najstarší písomný záznam. Obec existovala oveľa skôr. Zo zachovaných názvov je možné vyčítať, že ju obývali maďarské vojenské jednotky, ktoré mali za úlohu strážiť uhorskú hranicu. Z dejín vieme, že takéto posádky boli prítomné na Záhorí v 11. – 12. storočí.

Viac histórie: www.levare.sk/o-obci/informacie-o-obci/historia/historia-obceOznam mesta/obce:

Úradná tabuľa
www.levare.sk/samosprava/zverejnovanie-dokumentov/uradna-tabula

Novinky
www.levare.sk/novinky

Organizácie
www.levare.sk/o-obci/informacie-o-obci/organizacie

Služby:

autobus doktor kanalizácia knižnica lekáreň polícia pošta požiarna zbrojnica reštaurácia škola škôlka športovisko telocvičňa ubytovanie vlak

Fotogaléria

Veľké Leváre 1 Veľké Leváre 2 Veľké Leváre 3 Veľké Leváre 4 Veľké Leváre 5 Veľké Leváre 6 Veľké Leváre 7 Veľké Leváre 8 Veľké Leváre 9 Veľké Leváre 10 Veľké Leváre 11 Veľké Leváre 12

Odkazy/linky

Kultúra
www.levare.sk/o-obci/informacie-o-obci/kultura

Šport
www.levare.sk/o-obci/informacie-o-obci/sport


Fotogaléria miest Fotogaléria obcí