Veľký Kýr

Pridať údaj - nahlásiť zmenu
Erb obce Veľký Kýr


Share |
Pre zobrazenie mapy je nutný javaskript.

Kontaktné údaje

Adresa mestského/obecného úradu: Námestie Svätého Jána 1, 941 07 Veľký Kýr
Primátor/Starosta: Judita Valašková
Prednosta/Zástupca starostu: Ing. Žaneta Bottliková / -
Tel.: 035/692 50 83
Mobil: 0905 316 880
Fax: 035/692 50 83
E-mail:
Web: www.velkykyr.sk

Všeobecné údaje

Počet obyvateľov: 3038

Rozloha obce/mesta v ha: 2363

Prvá písomná zmienka: 1113

Úradné hodiny:

Pondelok: 7:30 - 12:00 a 13:00 - 16:00

Streda: 8:00 - 12:00 a 13:00 - 17:00

Piatok: 7:30 - 12:00 a 13:00 - 15:30Prezentácia:

Obec Veľký Kýr (do roku 1991 známa ako Milanovce, maďarský názov obce Nagykér) leží na brehoch rieky Nitry 17 km južne od krajského mesta Nitra. Stred obce sa nachádza v nadmorskej výške 132 m n. m., chotár v nadmorských výškach 126–204 m n. m., toto územie sa ešte zaraďuje do Podunajskej nížiny s prvými náznakmi Zoborského masívu. V susedstve Veľkého Kýru sa rozprestierajú obce Branč, Komjatice a Vinodol. V širšom okolí obce sa nachádzajú mestá Šurany, Nové Zámky, Šaľa, Vráble a Nitra. Cez obec vedie štátna cesta I. triedy č. 64. a železničná trať Nové Zámky – Prievidza. Extravilán obce tvoria poľnohospodársky obrábané polia, sady, vinice a štrkáreň. Centrálnym priestorom obce je Námestie sv. Jána spolu s okolitou zástavbou, ktorú tvoria budovy občianskeho vybavenia, služieb i obytné domy.

Nájdeme tu rímsko-katolícky kostol Povýšenia sv. Kríža zo 14. storočia s novým pastoračným centrom, obecný úrad, dva kultúrne domy, zdravotné stredisko, obecnú knižnicu, poštu a niekoľko predajní. Základná škola s materskou školou s vyučovacím jazykom slovenským a maďarským sa nachádzajú v samostatnom areáli severnovýchodne od námestia. V obci prevláda zóna bývania, tvorená hlavne individuálnou bytovou výstavbou a niekoľkými novými sociálnymi bytmi. Obyvatelia žijú bohatý spoločenský a kultúrny život, ktorý už po desaťročia zabezpečujú: miestne kultúrne stredisko, spoločenská organizácia CSEMADOK, Poľovnícke združenie HUBERT, Hasičský spolok, Rybársky spolok, Klub dôchodcov, občianske združenia, ľudová tanečná a citarová skupina Mórinca, rockové hudobné skupiny CsukaMájOlaj a Hajlok Blues Band. Športový klub FC Veľký Kýr trénuje niekoľko generácií výborných futbalistov, ktorí tiež preslavujú našu obec.

Medzi rekreačné zóny obce patrí rad vínnych pivníc známy ako Čerdaút, k čomu sa viažu i každoročne usporadúvané podujatia: tradičná degustácia vín a hudobný festival CSERDAFEST. Aj za štátnymi hranicami nás úspešne reprezentuje zmiešaný spevácky zbor základnej organizácie CSEMADOK, ktorý počas svojho viac než 30 ročného kultúrneho pôsobenia získal mnoho významných ocenení v slovenských i medzinárodných súťažiach.Oznam mesta/obce:
Momentálne žiadne oznamy.

Služby:

autobus doktor knižnica lekáreň pošta požiarna zbrojnica reštaurácia škola škôlka športovisko telocvičňa ubytovanie vlak

Fotogaléria

Vínne pivnice na Hlbokej ulici Východ slnka v obci Panoráma Kostol povýšenia Sv. Kríža Námestie Sv. Jána Most cez rieku Nitra Breh rieky Nitra Veľký kultúrny dom Malý kultúrny dom Základná škola Breh rieky Nitra za kultúrnym domom Bytovky na Ružovej ulici

Odkazy/linky

Momentálne žiadne odkazy/linky.

Fotogaléria miest Fotogaléria obcí